Czy trzynaste pensje dla urzędników przejdą do historii?

Gorące tematy Państwo Praca dołącz do dyskusji (10) 10.11.2015
Czy trzynaste pensje dla urzędników przejdą do historii?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Planowane są podwyżki dla urzędników, ale najprawdopodobniej zlikwidowane zostaną trzynaste pensje.

Czy znacie kogoś, kto nie narzeka na urzędników w Polsce poza samymi urzędnikami? Przyznam, że trafiłem niejednokrotnie na uprzejmych, elokwentnych i skorych do pomocy pracowników urzędów. Ostatnimi czasy coraz częściej się to zdarza. Niestety raz na jakiś czas trafia się „czarna owca” i dramatycznie psuje cały mozolnie wypracowany wizerunek. Ciekawe co się zmieni po tym, jak wprowadzone zostaną w życie plany zmiany, czyli podwyżki dla urzędników i zlikwidowane zostaną trzynaste pensje.

Skąd takie informacje? O podwyżkach dla urzędników wspomniała Claudia Torres-Bartyzel, szefowa Służby Cywilnej, która udzieliła wywiadu Gazecie Prawnej. Dzięki temu wiemy, że podwyżki zamrożonych w 2009 roku płac mają w pierwszej kolejności objąć osoby zarabiające najmniej, czyli poniżej 2 500 zł. Jednocześnie mówi się o tym, że najprawdopodobniej zlikwidowane zostaną trzynaste pensje.

Ważne jest jednak także to, że wyższe wypłaty dostaną urzędnicy, którzy wykazują się zaangażowaniem, życzliwym podejściem do petentów, efektywnie wywiązują się z powierzonych im zadań, a także wykazują inicjatywę do wykonywania zadań, które wykraczają poza ramy ich stanowiska.

Aby móc przyznać podwyżki, trzeba stworzyć system oceny pracowników i taki powstanie po to, by uczciwie można było ocenić pracę i zaangażowanie każdego pracownika urzędu. Jeśli pracownik nie uzyska pozytywnej oceny, to może liczyć się nie tylko z brakiem podwyżki, ale także z możliwością utraty pracy.

Ciekawe jak ocenią takie reformy sami zainteresowani, czyli urzędnicy, którzy do niedawna, jak to określa wielu petentów, siedzieli i pili kawę nie wykazując zainteresowania pracą. Myślę, że Ci, którzy pracują uczciwie, nie mają się czego obawiać, a dla nas, klientów, petentów, może to oznaczać tylko podniesienie efektywności i jakości obsługi.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z szybkością załatwienia sprawy przez pracowników urzędów, ich decyzjami lub interpretacją przepisów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com