Gripexu czy Theraflu nie kupisz już bez dowodu osobistego

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (9)
Gripexu czy Theraflu nie kupisz już bez dowodu osobistego

Leki, którymi można się odurzyć kupią tylko pełnoletni – i to maksymalnie jedno opakowanie. Oto nowe prawo farmaceutyczne.

Ostatnimi czasy dużo zmian ustawowych dotknęło nasze apteki. Nie tak dawno pisaliśmy przecież o tym, że bez recepty, od 15-go roku życia można kupić pigułki „dzień po”. Teraz, dla równowagi, dostępne bez problemu do niedawna leki, od 1 lipca 2015 kupi tylko ten, kto okaże dowód osobisty.

Mowa tu o takich produktach, które zawierają substancje psychoaktywne. Konkretna lista towarów nie została przedstawiona, jednak wprowadzona w życie ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, wymienia 183 środki odurzające oraz 204 substancje psychotropowe.

W większości regulacja dotknie leków na przeziębienie czy kaszel. Wśród tych, które zawierają potencjalnie niebezpieczne substancje znajdują się między innymi takie znane specyfiki jak: Acodin, Acatar, Cirrus, Theraflu czy Gripex.

Na podstawie zmian w ustawie sprzedawać je mogą tylko apteki oraz punkty apteczne:

Obrót detaliczny produktami leczniczymi zawierającymi w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5, posiadającymi kategorię dostępności „wydawane bez przepisu lekarza – OTC”, mogą prowadzić wyłącznie apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.

Przepis nakłada na sprzedawcę obowiązek nie sprzedawania leków zawierających wymienione w ustawie substancje. Nawet jeżeli wylegitymowana osoba udowodni swoją pełnoletność, wciąż może nie otrzymać produktu, jeśli istnieje podejrzenie, że zostanie on użyty w celach pozamedycznych:

3. Farmaceuta i technik farmaceutyczny odmawia wydania produktu leczniczego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, lub jeżeli uzna, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Co więcej, kupując jeden ze specyfików z listy, będziemy musieli być poinformowani o tym, że zawiera on substancję psychoaktywną. Podany nam zostanie także sposób odpowiedniego dawkowania oraz informacje o możliwych zagrożeniach i działaniach niepożądanych.

Czy nowe regulacje sprawią, że młodzież zostanie odcięta od potencjalnych sposobów odurzania się za pomocą ogólnodostępnych środków? Pojawiają się głosy, że tego typu działania i otwarta lista substancji mogą jedynie podpowiedzieć które leki mogą stać się źródłem „niepożądanych” efektów ubocznych. Dodatkowo, całe rozporządzenie zdaje się być kontrastem w stosunku do dopuszczenia młodzieży do kupna i stosowanie pigułek „dzień po”.

Problemy z prawem farmaceutycznym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com