Automatyczne sklepy spożywcze już pojawiły się w Polsce. I za chwilę staną się normą

Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji
Automatyczne sklepy spożywcze już pojawiły się w Polsce. I za chwilę staną się normą

Postęp technologiczny w handlu jest widoczny gołym okiem. Dlatego duża część klientów zastanawia się, kiedy pracownicy sklepów staną się niepotrzebni. Są już oczywiście kasy samoobsługowe czy interaktywne przymierzalnie. Jednak automatyczne sklepy spożywcze są rozwiązaniem, na które z ciekawością spoglądają osoby lubiące robić zakupy w mniejszych punktach. Tego typu sklepy są właśnie w fazie testów na jednym z wydziałów Politechniki Śląskiej.

Automatyczne sklepy spożywcze staną się normą w Polsce już za chwilę

Naukowcy Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej zaprojektowali automatyczny sklep spożywczy, który jak na razie został ustawiony na parkingu przy jednym z wydziałów uczelni. Naukowcy zapewniają, że urządzenie zostanie niebawem uruchomione w innych częściach Polski – na początek na terenie powiatu gliwickiego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym w sklepie możliwe będzie możliwe zakupienie np. świeżego pieczywa, gotowych kanapek czy napojów całkowicie bez udziału sprzedawcy.

Pandemia koronawirusa wzmogła potrzebę projektowania wolnostojących sklepów spożywczych

Zapał naukowców do pracy nad tego typu maszynami nie byłby tak duży, gdyby nie pandemia, która zmieniła nawyki zakupowe wielu ludzi. Okazało się, że potrzeba automatyzacji sprzedaży jest nadal aktualna. Mówił o tym Michał Pajączek, prezes firmy HemiTech sp. z o.o dla portalu 24gliwice.pl.

Potrzeba zautomatyzowania procesu sprzedaży okazała się ważna nawet po pandemii. Automatyzacja eliminuje problem z dostępnością personelu, dzięki temu, taki punkt sprzedażowy, jak widzimy tutaj, może pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

W tworzeniu algorytmów, odpowiadających za pracę tego typu urządzenia sprzedażowego, ważne było przede wszystkim zastosowanie technologi AI. To ona będzie odpowiadać za dostarczanie odpowiedniego towaru wedle potrzeb klientów. Będzie także odpowiedzialna za rozmieszczenie towarów na magazynie.

Oferowanie towaru chętnie kupowanego przez klientów ma być priorytetem działania sklepików samoobsługowych

W zależności od umiejscowienia sklepiku będzie on tak skonfigurowany, aby w jak najlepszy sposób spełniać wymagania klientów. W tej chwili testowana jest witryna piekarnicza, na której będzie umiejscowione świeże pieczywo. Jednak twórcy sklepu automatycznego zapewniają, że to dopiero faza testowa, a po wdrożeniu w życie tego rozwiązania sklep będzie w stanie oferować bardzo szeroki asortyment spożywczy. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań technicznych sklep będzie mógł także podawać wyroby piekarnicze tak, aby nie straciły one walorów smakowych i estetycznych.