Nagrodzono sędziego orzekającego w sprawie fryzjer kontra ZAiKS

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (2)
Nagrodzono sędziego orzekającego w sprawie fryzjer kontra ZAiKS

Nagroda Sędzia Europejski 2014 została przyznana sędziemu, który orzekał w procesie wałbrzyskiego fryzjera walczącego z ZAiKS.

W 2014 roku sędzia Jacek Szerer ze Świdnicy  uzyskał tytuł Sędzia Europejski 2014 za wyrok, jaki wydał w sprawie fryzjera z Wałbrzycha, który walczył z ZAiKSem, o prawo do słuchania muzyki w swoim zakładzie. Wyrok ten został podtrzymany przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

Sędzia wydał wyrok w tej sprawie, powołując się na sprawę, która toczyła się wcześniej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a dotyczyła ona podobnej sytuacji, tylko że chodziło w niej o muzykę w zakładzie dentystycznym. On także usłyszał korzystny dla siebie wyrok.

Wyrok w sprawie ZAiKSu szerokim echem odbił się we wszelkich mediach, także do tej pory komentowany jest na wielu forach i portalach społecznościowych. Organizacja Zarządzania Zbiorowego komentowała wyrok, że jest on wyjątkowy w skali Europy, ale to nie była prawda.

Sędziego doceniono nie za orzeczenie przeciwko ZAiKS, ale za to, że wprowadził do orzeczenia indywidualny tok rozpatrywania tego typu spraw. Inaczej powinno się rozpatrywać przypadki indywidualne, dotyczące niewielkich miejsc, jednoosobowych firm, a inaczej miejsca, gdzie spotyka się znacznie większa ilość ludzi, jak choćby komunikację zbiorową, sklepy wielkopowierzchniowe czy imprezy masowe. To też było elementem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W każdym przypadku, gdy uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone, lub ktoś zarzuca Ci naruszenie prawa, ale się z tym nie zgadzasz, to warto skonsultować się z prawnikami, którzy są w stanie szybko i sprawnie ocenić sytuację i doradzić w każdej sprawie. Nasi fachowcy są stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com