No dobrze, być może faktycznie naruszyliście prawo. Jednak w zdecydowanej większości komunikatów wysyłanych ostatnio do użytkowników Instagrama, chodzi jednak o próbę oszustwa.
Prawo autorskie. Wydawałoby się, że stosunkowo niewielka ustawa (jak już sobie odpuścimy kwestie dedykowane np. ZAiKS-om), a jednak za sprawą internetu ciągle są z nim problemy. Osoby, które udostępniały na torrentach „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach„, to niewykluczone, że chce z wami rozmawiać policja, a adwokat Marcin Borys wystosował wezwanie do zapłaty kwoty 2500 złotych.
Przez nieznajomość prawa autorskiego można też wyjść na głupka rozsyłając facebookowy łańcuszek. No i można też stracić konto na Instagramie, choć akurat znajomość przepisów prawa autorskiego nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ ktoś próbuje wprowadzić nas w błąd co do okoliczności.
Naruszenie praw autorskich na Instagramie to scam
Jak donosi Kaspersky, do posiadaczy kont na Instagramie wysyłany jest e-mail, zgodnie z którego treścią doszło do naruszenia praw autorskich. Adresat ma 24 godziny na to, by się „zweryfikować”, a jeśli tego nie uczyni, to jego konto zostanie usunięte. Ponieważ konto na Instagramie ma zarówno pan Bill Gates, jak i pani Esmeralda Godlewska, z samego rachunku prawdopodobieństwa należy wywnioskować, że niektórzy ludzie klikają. Zwłaszcza, że komunikat jest w języku angielskim i nieanglojęzyczni adresaci mogą nie dostrzec obecnych w nim błędów gramatycznych.
Następnie procedura oszustwa jest banalna, specjalna strona prosi nas o podanie danych do konta na Instagramie, zaś to zostaje przejęte. Na końcu swojego artykułu, firma Kaspersky, przygotowała swój mały poradnik na temat tego jak nie dać się oszukać w sieci. Jakkolwiek dla wprawionego użytkownika porady te wydają się oczywiste, to jednak warto powtarzać je aż do znudzenia:
- nie będziesz klikać we wszystkie linki, jakie tylko znajdziesz w sieci
- zawsze będziesz sprawdzać, czy aby na pewno jesteś na właściwej stronie internetowej (a nie jakimś 1nstagram.com)
- będziesz korzystać z oficjalnej aplikacji Instagrama dostępnej w Google Play/App Store
- nigdy nie będziesz podawać loginu i hasła na zewnętrznych stronach i aplikacjach
- włączysz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w najważniejszych usługach
- będziesz korzystać z narzędzia, które pomoże wykryć scam w sieci (i tutaj Kaspersky przekonuje dlaczego akurat ich produkty, więc to już sobie pominiemy)