Faktura za zakupy w App Store. Czy po zakupie aplikacji od Apple mogę odliczyć VAT i wrzucić ją w koszty?

Podatki Technologie Dołącz do dyskusji (294)
Faktura za zakupy w App Store. Czy po zakupie aplikacji od Apple mogę odliczyć VAT i wrzucić ją w koszty?

Faktura VAT za zakupy w App Store? To możliwe – Apple wystawia takie faktury, choć znalezienie ich nie jest proste, a potem pojawiają się jeszcze wątpliwości natury podatkowej. Czy można odliczyć aplikacje z App Store? Jaka stawka VAT-u? Wyjaśniamy.

Wprawdzie oprogramowanie coraz rzadziej kupujemy opakowane w kartonowe pudełka wprost ze sklepów komputerowych (jak to miało miejsce jeszcze dekadę temu), ale przecież nadal, nawet w takiej niematerialnej formie stanowi ono koszt firmowy. Wiele osób korzysta z programów bezpośrednio w celu wykonywania własnej działalności gospodarczej. Również i ja, na potrzeby zawodowe, zdecydowałem się na zakup Things 3, a to z kolei skłoniło mnie do szeregu rozważań nad kwestiami podatkowymi. W końcu jeśli organizer zadań zawodowych nie jest dla mnie „kosztem”, to już nie wiem co jest.

Również programy i aplikacje dostępne na macOS oraz iOS możemy odliczyć od podatku, choć nie jest to łatwe – jest to niewygodne od strony technicznej i niejasne od tej podatkowej.

Jak zdobyć fakturę VAT od Apple?

W internecie można natrafić na błędny pogląd, że uzyskanie faktury VAT od Apple możliwe jest wyłącznie po kontakcie z infolinią. Tą drogą pracownicy polskiego przedstawicielstwa nam wprawdzie pomogą, natomiast fakturę VAT możemy wygenerować sobie sami.

Warto przy tym podkreślić, że faktura, którą po dokonaniu zakupu aplikacji dostajemy na e-maila, nie jest fakturą VAT. Apple najwyraźniej jednoczy się z polskim ustawodawcą, bo kiedy trzeba zrobić coś na korzyść przedsiębiorcy, od razu klasyfikowane jest to jako problem. To nie żart! Fakturę VAT za zakupy w App Store znajdziemy na podstronie „Report a problem„.

Na liście zakładek wybieramy obok „Zakupów” opcję „Faktury”, a następnie obok zakupionego programu raz jeszcze „Faktura”. Pojawią nam się kolejne zakładki i tutaj należy wybrać oczywiście „Faktury VAT”. Apple na co dzień nie jest zainteresowane zapisywaniem szczegółowych danych o naszej działalności gospodarczej (w profilu można uzupełnić tylko pole „nazwa firmy”), więc w ramach usługi „Zgłoś problem” musimy na dole faktury uzupełnić ją dodatkowo o nasz NIP. Tak uzupełnioną fakturę możemy wysłać na e-mail, choć ja osobiście mając na uwadze zwyczajowy sposób dokumentowania faktur wolę ją wydrukować – albo na papierze, albo korzystając z opcji „drukuj do pliku PDF”.

faktura vat app store

Faktura VAT od Apple za zakupy w App Store, ale bez (nazwy) firmy na fakturze…

Z fakturą VAT za zakupy w App Store mam jeszcze jeden problem. Na szczęście NIP wpisujemy ręcznie, na ostatnim etapie rozpaczliwej próby odzyskiwania dokumentacji. Natomiast pomimo umieszczenia nazwy mojej działalności w profilu Apple, koncern upiera się, by nie zawierać jej na fakturze (być może to jednostkowy wypadek, a dane uzupełniłem dopiero kilka dni temu i coś muszą sobie przemielić – nie wykluczam). Ponieważ zakupów aplikacji dokonuję w ramach prowadzonej przeze mnie jednoosobowej działalności gospodarczej, umieszczone tam samo imię i nazwisko „Jakub Kralka” nie wpływa na ważność faktury – taki dokument mogę przekazać księgowości. Jednak gdybym dokonywał zakupów już na przykład na spółkę Bezprawnik sp. z o. o., to faktura zawierająca wyłącznie moje imię i nazwisko mogłaby zostać łatwo zakwestionowana.

Zakładam, że wówczas faktycznie tylko kontakt z infolinią Apple może doprowadzić do wystawienia korekty faktury na poprawne dane. Przyznacie jednak, że jest to dość zaskakująca skala utrudniania prostych czynności, wszak mówimy o słynącej z niezwykle intuicyjnego UX najbogatszej firmie świata…

Transakcja powinna zostać opodatkowana zgodnie z zasadą ogólną, czyli w miejscu siedziby usługobiorcy (Polsce). Ponadto to podmiot polski powinien rozliczyć ww. transakcję jako import usług (art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), gdyż dla tej transakcji stał się podatnikiem podatku VAT.

Ponadto, po stronie nabywcy wystąpi obowiązek rejestracji jak podatnik VAT UE (art. 97 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że z obowiązku zarejestrowania należy wywiązać się przed dniem dokonania pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia usług, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (jak ma to miejsce w naszym przypadku).

– kreśli potencjalne komplikacje Maciej Tabert, radca prawny z kancelarii Tabert Przyniczka.

Czy można odliczyć VAT od aplikacji z App Store?

Czy i jakie podatki możemy odliczyć w przypadku zakupu aplikacji z App Store na iOS oraz macOS? Pojawiły się wątpliwości podatkowe związane z tym, że Apple rzuca nam w twarz jakąś nibyfakturą, w której nawet porządnie nie oznacza danych firmy. Uspokajam – to jest faktura z prawdziwego zdarzenia, wszystkie wymagane dane są niezbędne.

Mając na uwadze ograniczone doświadczenie podatkowe (znam się na podatkach, na tyle, na ile zna się przeciętny przedsiębiorca), postanowiłem zasięgnąć w tej materii opinii ekspertów. Radosław Maćkowski, doradca podatkowy w Zespole Kancelarii MVP TAX, zajmującej się na co dzień m.in. rozliczeniami VAT i kwestią odwróconego VAT-u dostrzega dwa możliwe scenariusze rozwiązania takiego problemu.

Powinniśmy poprosić Apple o wystawienie prawidłowej faktury z numerem VAT-UE, tzn. bez irlandzkiego VAT. Taką poprawnie wystawioną fakturę uwzględniamy w deklaracji VAT jako import usług (za pomocą tzw. odwrotnego obciążenia). Jak to robimy? Naliczamy VAT na kwocie netto poprawionej faktury i pokazujemy podatek po stronie VAT należnego oraz VAT naliczonego jednocześnie. W rezultacie transakcja powinna być neutralna dla nas podatkowo (ale tylko pod warunkiem że prowadzimy działalność opodatkowaną VAT). Ponadto taką fakturę wrzucamy w koszty podatkowe (w kwocie netto) i mamy kłopot z głowy.

– kwituje ekspert.

Warto nadmienić, że próby kontaktu z infolinią Apple w celu wystawienia faktury bez wad VAT są bezcelowe. Infolinia biznesowa Apple/iTunes potwierdziły mi dziś, że nie ma takiej możliwości.

Co zatem, jeśli Apple nie wystawi prawidłowej faktury VAT-UE?

Tu zaczynają się „schodki”. Po pierwsze, w polskiej deklaracji VAT nie możemy odliczyć irlandzkiego podatku VAT. Po drugie, musimy taką transakcję rozliczyć jak import usług, ale naliczając VAT na kwocie brutto faktury.

Po trzecie, możemy taką fakturę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ale nie jest jasne czy w kwocie brutto czy netto (tj. z irlandzkim podatkiem lub bez). Wydaje się, że możemy trzymać wykładni zaproponowanej przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne w Gliwicach w wyroku z 27 grudnia 2007 (I SA/Gl 924/07) oraz w Gdańsku w wyroku z dnia 27 września 2011 r. (I SA/Gd 571/11). Czyli zaliczać taką fakturę do kosztów w kwocie brutto. Podobnie uznał Minister Finansów m.in. w interpretacji z 7 kwietnia 2015 r. (nr DD10/033/66/MZB/13/PK-534/2012). Jak widać, jedna mała faktura za oprogramowanie może spowodować tyle wątpliwości. A jeszcze nie poruszyliśmy wątku o potencjalnej możliwości zwrotu irlandzkiego VAT wynikającego z faktury (jeśli nie zostałaby ona poprawiona przez Apple). To już jednak materiał na osobną dyskusję.

– kontynuuje wyliczankę potencjalnych możliwości i zarazem zagrożeń Radosław Maćkowski.

Jak więc widać na powyższym przykładzie, zakupy u gigantów technologicznych nie są prostą sprawą dla przedsiębiorców. A przecież nie tylko Apple operuje wedle podobnych schematów z Irlandii – są to m.in. Google czy Facebook, u których przedsiębiorcy znad Wisły kupują programy, usługi czy kampanie reklamowe. Niewykluczone, że przyjrzymy się ich praktykom w przyszłości.