Zmiany w podatku CIT w 2020 r. Na co powinni szykować się przedsiębiorcy?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (12)
Zmiany w podatku CIT w 2020 r. Na co powinni szykować się przedsiębiorcy?

Szykują się zmiany w podatku CIT w 2020 r. Już rok 2019 obfitował w kolejne nowelizacje przepisów (łącznie zmieniano je aż siedmiokrotnie). Prawdopodobnie w przyszłym roku zostaną wprowadzone kolejne. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy?

Zmiany w podatku CIT w 2020 r. Jakie przepisy wejdą w życie już wkrótce?

Wymieniając zmiany w podatku CIT w 2020 r. należy bez wątpienia zacząć od białej listy podatników VAT. Od 1 stycznia 2020 r. w sytuacji określonej w przepisach podatnik, który dokona przelewu na rachunek spoza wykazu, i nie zgłosi tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, może ponieść poważne konsekwencje. Należy też pamiętać o weryfikacji kontrahentów, która powinna przypaść na dzień zlecania przelewu (chociaż tutaj pojawiają się wątpliwości interpretacyjne i problemy z weryfikacją kontrahentów).

Białej liście podatników VAT poświęciliśmy jednak sporo miejsca na Bezprawniku, dlatego polecam kilka tekstów rozwiewających najczęstsze wątpliwości w tym temacie:

Papierowe deklaracje CIT-8

Kolejne zmiany w podatku CIT  wiążą się z powrotem papierowych deklaracji CIT-8. Ta regulacja jednak obowiązuje już od 25 października – od tego momentu część podatników może składać deklaracje CIT-8 w wersji papierowej. Dotyczy to podatników, którzy osiągają dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie zatrudniają pracowników. Możliwość złożenia papierowej deklaracji CIT-8 obowiązuje także dla dochodów uzyskanych w 2018 r.

Zmiana w tej kwestii to spore ułatwienie dla podatników, którzy mogą skorzystać z możliwości złożenia papierowej deklaracji. Tym samym nie muszą płacić za podpis kwalifikowany.

Nowa kwota limitu określająca małego podatnika

Zmiany w CIT w 2020 r. to również nowa kwota limitu dla małego podatnika. Wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym – razem z kwotą podatku od towarów i usług – nie będzie mogła przekroczyć równowartości 2 mln euro. Obecnie limit sprzedaży nie może przekroczyć równowartości 1,2 mln euro.

Nie zmienią się natomiast zasady przeliczania limitu. Nadal trzeba będzie uwzględnić średni kurs NBP ogłaszany na pierwszy dzień października poprzedniego roku – w zaokrągleniu do 1000 zł.

Ulga na złe długi

Od 2020 r. podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi na złe długi w podatku CIT – skonstruowanej podobnie do ulgi na złe długi w VAT. Dzięki temu podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania lub zwiększyć straty o zaliczaną do przychodów wartość wierzytelności, jeśli nie została ona uregulowana lub zbyta.

Rozszerzony katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu

Inna zmiana dotyczy katalogu wydatków NKUP, czyli takich, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Od 2020 r. katalog rozszerzony się o wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Oczywiście rządzący zapowiedzieli również „zerowy CIT dla małych przedsiębiorców” na wzór modelu estońskiego. Przepisy mogłyby jednak wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie 2020 r., chociaż bardziej prawdopodobny wydaje się rok 2021. Należy przy tym pamiętać, że na razie jest to po prostu koncepcja i w każdej chwili może ulec zmianie.