Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS-u, mają czas na zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 8 stycznia 2020 r. Dzięki temu będą mogli płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Mały ZUS do 8 stycznia 2020 r.
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi „Mały ZUS”, musi zgłosić się do Zakładu do 8 stycznia 2020 r. Podstawowy warunek – przedsiębiorca musiał prowadzić działalność gospodarczą w 2019 r. co najmniej przez 60 dni. Nowi przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na założenie firmy np. w grudniu, nie mogą skorzystać z ulgi. Im przysługuje natomiast np. prawo do ulgi na start, a także do płacenia preferencyjnych stawek ZUS.
W przypadku chęci skorzystania z małego ZUS istotny jest również limit przychodów osiągniętych w 2019 r. Przychody osoby, która prowadziła firmę przez cały rok 2019, nie mogą przekroczyć na rok 2019 trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli kwoty 67 500 zł. Z kolei przedsiębiorcy, którzy prowadzili firmę jedynie przez część roku, powinni obliczyć limit przychodów proporcjonalnie do prowadzonej działalności.
Obowiązek zgłoszenia się do małego ZUS do 8 stycznia mają jednak jedynie przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi po raz pierwszy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które już w tym roku opłacały niższe składki na ubezpieczenia społeczne, muszą jedynie złożyć formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek. W tym przypadku termin na złożenie odpowiednich dokumentów jest nieco dłuższy – przedsiębiorca powinien je złożyć razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r., czyli do 10 lub 15 stycznia.
ZUS z jednej strony przypomina przedsiębiorcom o możliwości skorzystania z ulgi, a z drugiej – przestrzega
Mały ZUS jest dla wielu przedsiębiorców prawdziwym ratunkiem – osiągają na tyle małe dochody, że płacenie pełnych składek mogłoby się okazać dla nich zbyt dużym obciążeniem. ZUS jednak przestrzega, że długofalowe korzystanie z ulgi (niższe składki można maksymalnie opłacać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy) może okazać się dla przedsiębiorców zgubne. Chodzi oczywiście o przyszłą wysokość ich świadczeń emerytalnych. Niższe składki to nieuchronnie niższe świadczenia. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać (lub nadal będą korzystać) z małego ZUS-u muszą zdawać sobie z tego sprawę. Dla wielu samozatrudnionych perspektywa przyszłości wydaje się jednak na tyle odległa, że wolą zaryzykować i próbować rozwinąć swój biznes. Warto też zauważyć, że limit przychodów, jakiego nie można przekroczyć rocznie, jest stosunkowo niski, a zatem – skorzystać mogą faktycznie jedynie przedsiębiorcy, którzy osiągają niewielkie zyski.