Ministerstwo Finansów postanowiło uregulować chaos, który powstał w związku z białą listą podatników VAT, a konkretnie – w związku z obowiązkiem weryfikacji kontrahenta, czyli sprawdzaniem, czy jego konto znajduje się w wykazie oraz ewentualnymi sankcjami grożącymi za przelew na rachunek spoza białej listy. Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja ustaw o CIT, VAT i niektórych innych ustaw może być korzystna dla przedsiębiorców.
Zmiany w białej liście podatników VAT
Wokół białej listy podatników VAT namnożyło się w zeszłym roku sporo wątpliwości. Przedsiębiorcy najmocniej obawiali się sankcji za dokonanie płatności na rachunek spoza białej listy. Teoretycznie konsekwencji można uniknąć nawet w momencie, kiedy wykona się taki przelew – wystarczy zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego. Tyle, że przedsiębiorcy mają na to tylko trzy dni – a według wielu to zdecydowanie za mało czasu.
Ministerstwo Finansów zdecydowało się na znowelizowanie przepisów w tym zakresie – przedsiębiorców czekają zmiany w białej liście podatników VAT. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, jest już projekt nowelizacji ustaw o CIT, VAT i niektórych innych ustaw. Z projektu wynika, że jeśli przedsiębiorca dokona zapłaty należności metodą podzielonej płatności, nie będzie musiał w ogóle zastanawiać się, czy rachunek jego kontrahenta znajduje się w wykazie, czy też nie. Nie musiałby również zgłaszać faktu dokonania przelewu do naczelnika US. W ten sposób split payment byłby niejako premiowany – a na tym bez wątpienia zależy rządzącym.
W pozostałych sytuacjach przedsiębiorca zyska siedem dni zamiast trzech na powiadomienie naczelnika US, gdy wykona przelew na rachunek spoza wykazu. Zawiadomienie będzie można również złożyć do własnego urzędu skarbowego – a nie do urzędu właściwego dla wystawcy faktury, jak ma to miejsce obecnie.
Zmiany w białej liście podatników VAT: kiedy jeszcze przedsiębiorca uniknie sankcji za dokonanie przelewu na rachunek spoza wykazu?
Oprócz tego przedsiębiorca uniknie ewentualnych konsekwencji także w wypadku, gdy zrobi przelew na rachunki cesyjne lub gospodarki własnej. Aby jednak przedsiębiorca mógł uniknąć sankcji w takiej sytuacji, bank lub SKOK musi go najpierw powiadomić, że na taki właśnie rachunek zostanie dokonana zapłata.
W projekcie znalazło się również miejsce na zawarcie przepisów zgodnych z objaśnieniami MF w sprawie białej listy. Chodzi o sankcje za płatności za fakturę dokumentującą „czynności z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu towarów, importu usług lub dostawy towarów rozliczanej przez nabywcę”. Przedsiębiorca także i w tym wypadku uniknąłby konsekwencji.
Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., część z nich ma mieć datę wsteczną (1 stycznia 2020), część jednak późniejszą (1 stycznia 2021 r.).
Pozostałe zmiany wynikające z projektu nowelizacji
Przy okazji MF postanowiło uregulować parę innych kwestii. Przedsiębiorcy zyskają możliwość wystawiania e-paragonów. Będzie to dotyczyć jednak tylko tych, którzy korzystają z kas online.
Dodatkowo ma zostać wprowadzona już siódma klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Ma ona zachęcić do zatrzymywania wypracowanego zysku w firmach. Zniknie prawo do preferencji pozwalającej zaliczyć hipotetyczne odsetki od kredytu do kosztów uzyskania przychodu, jeśli podatnik będzie kierować się głównie chęcią uzyskania korzyści podatkowej.
Oprócz zmiany w białej liście podatników VAT nowelizacja zakłada również zmianę sposobów doręczeń pism przez organy podatkowe. Możliwe będzie doręczanie pism za pomocą hybrydowej usługi pocztowej.