Biała lista podatników VAT: MF planuje zmiany w kwestii płatności na rachunki spoza wykazu

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (190)
Biała lista podatników VAT: MF planuje zmiany w kwestii płatności na rachunki spoza wykazu

Przepisy związane z białą listą podatników VAT nałożyły na przedsiębiorców obowiązek sprawdzania, czy rachunek sprzedawcy znajduje się w wykazie, czy też nie. Co jednak, jeśli przedsiębiorca dokona transakcji na kwotę powyżej 15 tys. zł na konto, które nie znajduje się na białej liście, a będzie chciał uniknąć konsekwencji? Będzie musiał zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Na szczęście ma być to nieco prostsze niż pierwotnie zakładał ustawodawca. 

Płatność na rachunek spoza białej listy

W sytuacjach określonych przepisami płatność kwoty powyżej 15 tys. zł na rachunek spoza białej listy podatników VAT może po 1 stycznia 2020 r. wiązać się z nieprzyjemnymi dla przedsiębiorców konsekwencjami. Chodzi o brak możliwości rozliczenia w takiej sytuacji kwoty powyżej 15 tys. zł w kosztach uzyskania przychodu, a ponadto o solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za nierozliczony VAT.

Można tego jednak uniknąć – wystarczy, że jeśli płatność została uiszczona na rachunek spoza białej listy, to przedsiębiorca zgłosi ten fakt w urzędzie skarbowym. Problem polegał jednak na tym, że zgodnie z przepisami miałby na to tylko trzy dni, co jest raczej mało sprzyjającym terminem. A według wielu specjalistów – także niezwykle trudnym do spełnienia. Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić pewne zmiany.

Zawiadomienie nie w ciągu trzech, a siedmiu dni. Prawdopodobnie będzie można je wysłać elektronicznie

MF chce, by termin złożenia zawiadomienia wydłużył się z trzech do siedmiu dni. Oczywiście to zmiana korzystna, chociaż nadal można mieć wątpliwości, czy jest to okres wystarczający. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem byłaby np. możliwość zbiorczego składania zawiadomień w jednym konkretnym terminie.

Kolejnym pocieszeniem dla przedsiębiorców może być fakt, że zawiadomienie prawdopodobnie będzie można przesłać drogą elektroniczną. MF chce, by takie rozwiązanie funkcjonowało już od 1 stycznia 2020 r., chociaż na razie trudno określić, czy faktycznie do tego dojdzie. Składanie elektronicznych zawiadomień ma być możliwe w ramach e-Urzędu Skarbowego, który powstanie na Portalu Podatkowym. E-urząd ma zresztą umożliwić podatnikom załatwienie przez internet także wielu innych spraw.

Małe firmy sobie poradzą. Duże mogą mieć ogromny problem

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że o ile mniejsze firmy powinny być w stanie składać zawiadomienia na czas (zwłaszcza jeśli będzie obowiązywać forma elektroniczna), o tyle prawdziwy problem mogą mieć większe firmy, które wykonują setki czy tysiące przelewów miesięcznie. Monitorowanie ich i składanie powiadomień nawet w wydłużonym terminie może powodować ogromne trudności organizacyjne.

Oczywiście warto też zauważyć, że mimo że konsekwencje za niepowiadomienie o transakcji na rachunek spoza wykazu zbliżają się wielkimi krokami, ustawodawca nadal nie ustalił ostatecznie wszystkiego. Dodatkowo nawet nowe pomysły nie rozwiązują wszystkich problemów, a wiele kolejnych wyjdzie na jaw już na początku przyszłego roku. Biała lista podatników VAT i przestrzeganie przepisów z nią związanych może okazać się prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza, że nawet ustawodawca zaczyna zauważać szereg błędów, które popełnił.