Na dzisiejszej konferencji prasowej rządzący poinformowali, jak będzie wyglądać zniesienie obostrzeń w Polsce w najbliższym czasie.
24 marca rządzący ogłosili pierwsze ograniczenia w poruszaniu się. Tydzień później ograniczenia rozszerzono – wprowadzono m.in. wymóg przemieszczania się w odstępie 2 metrów, a także ustanowiono limit osób w sklepach. Ostatecznie zostały również zamknięte punkty obsługowe, a sklepy budowlane – na weekend. Wprowadzono też godziny dla seniorów i zakaz wstępu do lasu. W międzyczasie wprowadzono również obowiązek zakrywania twarzy.
16 kwietnia rządzący ogłosili plan odmrażania gospodarki. Zakłada on cztery etapy. Pierwszy z nich został wprowadzony 20 kwietnia – zniesiony został wtedy zakaz wejścia do lasu, otwarto też parki, tereny zielone, plaże i bulwary, można się też przemieszczać w celach rekreacyjnych. Nadal zamknięte są place zabaw i szkoły. Te ostatnie pozostaną zresztą zamknięte do 24 maja. Minister edukacji ogłosił niedawno, że ustalono też wstępną datę egzaminów. Egzaminy maturalne odbędą się w czerwcu, podobnie zresztą jak egzamin ósmoklasisty. Co jednak ciekawe, zasiłek opiekuńczy przedłużono jedynie do 3 maja. Wszystko wskazuje na to, że po tej dacie rządzący planują wprowadzenie zbiorowej opieki w placówkach (prawdopodobnie z maksymalną liczbą dzieci w klasie).
Ostatecznie kilka dni temu premier ogłosił, że przywrócone zostaną częściowo m.in. rozgrywki piłkarskie i żużlowe w najwyższych klasach rozgrywkowych (Ekstraklasa już pod koniec maja, Ekstraliga – w czerwcu). Plan odmrażania sportu zakłada też, że już 4 maja wrócimy na boiska.
Zniesienie pierwszej części obostrzeń nie przełożyło się jednak w żaden sposób na gospodarkę. Planowany drugi etap odmrożenia również nie będzie miał istotnego przełożenia na możliwości funkcjonowania wielu firm. Rządzący prawdopodobnie dostrzegli potrzebę szybszego odmrażania gospodarki, bo dziś ogłosili dalsze zniesienie obostrzeń w Polsce.
Zniesienie obostrzeń w Polsce:
Od 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe (z wyłączeniem miejsc rekreacyjnych i restauracji). 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Decyzja będzie należeć jednak do organów założycielskich.
Tuż po weekendzie majowym mają zostać otworzone również sklepy w galeriach handlowych (z koniecznością zachowania limitów określonych wcześniej dla sklepów spożywczych – 1 osoba na 15 m2). Na razie zamknięte pozostaną restauracje i części rekreacyjne galerii.
W weekendy zostaną otwarte sklepy budowlane. Od 4 maja mają być czynne – zgodnie z zapowiedziami z drugiego etapu – niektóre instytucje kultury. Dobra wiadomość też dla osób korzystających z rehabilitacji – ma ona zostać uruchomiona po weekendzie majowym.
Premier Morawiecki podkreślał jednocześnie, że wdrożenie kolejnych etapów będzie uzależnione od dalszego rozwoju epidemii. Co istotne, zapowiedział jednak, że pewne elementy – np. otworzenie punktów usługowych – może zostać przyspieszone.
Co ważne, pozostają dotychczasowe zasady bezpieczeństwa – m.in. obowiązek zakrywania twarzy i obowiązek zachowywania odpowiedniego dystansu.