6 maja wyślemy dzieci do żłobków i przedszkoli. Rządzący powoli znoszą obostrzenia

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (28) 29.04.2020
6 maja wyślemy dzieci do żłobków i przedszkoli. Rządzący powoli znoszą obostrzenia

Edyta Wara-Wąsowska

Na dzisiejszej konferencji prasowej rządzący poinformowali, jak będzie wyglądać zniesienie obostrzeń w Polsce w najbliższym czasie. 

24 marca rządzący ogłosili pierwsze ograniczenia w poruszaniu się. Tydzień później ograniczenia rozszerzono – wprowadzono m.in. wymóg przemieszczania się w odstępie 2 metrów, a także ustanowiono limit osób w sklepach. Ostatecznie zostały również zamknięte punkty obsługowe, a sklepy budowlane – na weekend. Wprowadzono też godziny dla seniorów i zakaz wstępu do lasu. W międzyczasie wprowadzono również obowiązek zakrywania twarzy.

16 kwietnia rządzący ogłosili plan odmrażania gospodarki. Zakłada on cztery etapy. Pierwszy z nich został wprowadzony 20 kwietnia – zniesiony został wtedy zakaz wejścia do lasu, otwarto też parki, tereny zielone, plaże i bulwary, można się też przemieszczać w celach rekreacyjnych. Nadal zamknięte są place zabaw i szkoły. Te ostatnie pozostaną zresztą zamknięte do 24 maja. Minister edukacji ogłosił niedawno, że ustalono też wstępną datę egzaminów. Egzaminy maturalne odbędą się w czerwcu, podobnie zresztą jak egzamin ósmoklasisty. Co jednak ciekawe, zasiłek opiekuńczy przedłużono jedynie do 3 maja. Wszystko wskazuje na to, że po tej dacie rządzący planują wprowadzenie zbiorowej opieki w placówkach (prawdopodobnie z maksymalną liczbą dzieci w klasie).

Ostatecznie kilka dni temu premier ogłosił, że przywrócone zostaną częściowo m.in. rozgrywki piłkarskie i żużlowe w najwyższych klasach rozgrywkowych (Ekstraklasa już pod koniec maja, Ekstraliga – w czerwcu). Plan odmrażania sportu zakłada też, że już 4 maja wrócimy na boiska.

Zniesienie pierwszej części obostrzeń nie przełożyło się jednak w żaden sposób na gospodarkę. Planowany drugi etap odmrożenia również nie będzie miał istotnego przełożenia na możliwości funkcjonowania wielu firm. Rządzący prawdopodobnie dostrzegli potrzebę szybszego odmrażania gospodarki, bo dziś ogłosili dalsze zniesienie obostrzeń w Polsce.

Zniesienie obostrzeń w Polsce:

Od 4 maja zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe (z wyłączeniem miejsc rekreacyjnych i restauracji). 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. Decyzja będzie należeć jednak do organów założycielskich.

Tuż po weekendzie majowym mają zostać otworzone również sklepy w galeriach handlowych (z koniecznością zachowania limitów określonych wcześniej dla sklepów spożywczych – 1 osoba na 15 m2). Na razie zamknięte pozostaną restauracje i części rekreacyjne galerii.

W weekendy zostaną otwarte sklepy budowlane. Od 4 maja mają być czynne – zgodnie z zapowiedziami z drugiego etapu – niektóre instytucje kultury. Dobra wiadomość też dla osób korzystających z rehabilitacji – ma ona zostać uruchomiona po weekendzie majowym.

Premier Morawiecki podkreślał jednocześnie, że wdrożenie kolejnych etapów będzie uzależnione od dalszego rozwoju epidemii. Co istotne, zapowiedział jednak, że pewne elementy – np. otworzenie punktów usługowych – może zostać przyspieszone.

Co ważne, pozostają dotychczasowe zasady bezpieczeństwa – m.in. obowiązek zakrywania twarzy i obowiązek zachowywania odpowiedniego dystansu.

28 odpowiedzi na “6 maja wyślemy dzieci do żłobków i przedszkoli. Rządzący powoli znoszą obostrzenia”

  • W moim przedszkolu szatnia ma 2 metry szerokości… już widzę utrzymywanie dystansu (które obowiązuje też dzieci) w takiej przestrzeni.

   • Ale jaki odstęp i po co? Dzieci bawią się razem to tak samo jakbym oblizał wszystkich rodziców, opiekunki i catering na dokładkę. Więc jaki dystans i maseczki?

 1. Wszystko po to, by tydzień czy dwa później urządzić wybory prezydenckie. Bo przecież się powie, że „skoro można dzieci wysłać do żłobka, to głosować też”.
  A że to będą fikcyjne przepisy, bo żaden dyrektor nie otworzy placówki ryzykując pozwy i odszkodowania, to już rządzących nie obchodzi. Wybory najważniejsze!

  • Mam dość tego cyrku więc niech się te wybory w końcu odbędą. Najlepiej jako jedna tura, a kogo wybiorą to i tak jeden …. bo na koniec zagrają nam na nosie. Najlepiej wybory tradycyjne – w ciągu dnia taka jedna osoba przy urnie nie obsłuży więcej niż kasjerka w Biedronce, a pracownicy tych sklepów jakoś nie padają jak muchy. Dziś podali ciekawe dane z branży ostatniej posługi – ruch w interesie spadł nawet do 40 procent – a to mówi samo za siebie…

 2. Czy to znaczy, że już jest całkowicie bezpiecznie i dzieci mogą się bawić z innymi dziećmi? To po co mi maseczka, skoro dzieci mogą być razem to rodzice tych dzieci przecież też?!?

 3. No i narobili bigosu, bo najpierw przedszkola miały być zamknięte do 24 maja, więc kadra jest na urlopach i zwolnieniach. Jeśli dyrektorzy ją teraz ściągną do pracy, to ryzykują niezadowoleniem pracowników.

  Nie podano żadnych konkretów dotyczących higieny – pewnie do ustalenia indywidualnie przez placówki (a jakby coś, to wysokie kary Sanepidu…) Zmuszenie dzieci 4+ do bycia w maseczkach przez kilka godzin jest praktycznie niemożliwe, więc pewnie nie każą ich nosić, co wywoła z kolei protesty co bardziej paranoicznych rodziców.

  • Znowu to samo – dzieci bawią się razem i plują na siebie, bo są dziećmi. Nie ma żadnego sensu ani maseczka ani inne zabezpieczenia. A jak dziecko zachoruje to automatycznie cała rodzina.

 4. Niestety było to zbyt piękne, żeby było prawdziwe… pierwszeństwo będą miały dzieci lekarzy, policjantów i sprzedawców, więc pewnie nikt inny nie zostanie dopuszczony.

 5. To bez sensu starsze klasy mogły pójść do szkoły oni już to zrozumia a nie maluchy jak je izolować od siebie jak beda jadły a jak sprawdzić czy pani z przedszkola jest zdrowa nie ma takich testów zeby co rano przed praca zrobić i mieć pewność kto będzie odpowiadał za ich zdrowie brawo dla prezydemta Poznania za odwagę powiedział że nie otworzy na razie przedszkoli i bardzo słusznie oby takich rozsądnych ludzi było wiecej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *