Premier przemówił: na zakupy tylko z ekierką, ale za to niebawem pójdziemy do lasu i parku

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (346)
Premier przemówił: na zakupy tylko z ekierką, ale za to niebawem pójdziemy do lasu i parku

Pierwsze poważne ograniczenia w poruszaniu się wprowadzono już 24 marca – czyli 20 dni po wykryciu w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem. W kolejnych tygodniach wprowadzano nowe zakazy. Teraz jednak przyszedł czas na zniesienie części obostrzeń, jeśli chodzi o przemieszczanie się. 

Narodowa izolacja trwa już ponad trzy tygodnie, a i tak nie do końca wiadomo, jak interpretować rozporządzenia

Nadal można mieć wątpliwości, jak interpretować rozporządzenia w sprawie ograniczeń w przemieszczaniu się. Czy można iść na spacer do parku? Kiedy można podróżować prywatnym samochodem bez obaw o ukaranie? Czy bieganie jest karane? W ostatnich tygodniach staraliśmy się odpowiadać na te i wiele innych pytań, ale przyznajemy – łatwo nie było. Chociażby ze względu na to, że rządzący sami gubili się w interpretacji wprowadzanych przez siebie ograniczeń i wielokrotnie zmieniali oficjalną wersję.

Ostatecznie jednak nadszedł czas na zniesienie części obostrzeń – przy jednoczesnym obowiązku zakrywania twarzy. Dzięki temu mamy szybciej „wrócić do normalności”.

Jeszcze przed konferencją prasową było niemal pewne (rano mówił o tym m.in. wicepremier Sasin), że otwarte zostaną parki i lasy. Wicepremier wspominał również o możliwości ponownego otworzenia wszystkich terenów zielonych i bulwarów.

Zniesienie części obostrzeń: można będzie wejść do lasu, zmiany w handlu

Rządzący zaproponowali etapy „powrotu do normalności”. Wszystkim procesom ma przyświecać zasada trzech „I” – izolacji, identyfikacji i informatyzacji.

Od 20 kwietnia:

  • możliwy będzie wstęp na takie tereny jak lasy i parki; nie jest to jednak „zaproszenie do rekreacji” na szeroką skalę,
  • zmieniono limit osób, które mogą przebywać w sklepie (obecnie są to trzy osoby na jedną kasę – bez względu na powierzchnię sklepu) – po 20 kwietnia – w sklepach do 100 m2 będą mogły przebywać 4 osoby na kasę , jeśli sklep ma powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2,
  • 1 osoba na 15 m2 w kościołach,
  • rolnicy nie będą musieli zakładać maseczek,
  • możliwe będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych (przy zachowaniu dystansu społecznego i obowiązku zakrywania nosa i ust), jednak nadal będą zamknięte place zabaw,
  • osoby niepełnoletnie powyżej 13. roku życia będą mogły wychodzić na zewnątrz bez opiekuna.

Kolejne etapy „powrotu do normalności” nie mają na razie przypisanych dat. Jak tłumaczy na konferencji minister Szumowski, wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegać epidemia i jak będzie wzrastać liczba zakażeń.

W II etapie ma nastąpić otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i miejsc noclegowych, a także otwarcie niektórych instytucji kultury, bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

W III etapie ma zostać otworzona gastronomia – stacjonarnie, ale z ograniczeniami. W tym samym etapie otworzone zostaną zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Wtedy też możliwe będzie organizowanie wydarzeń sportowych do 50 osób, w przestrzeni publicznej, ale bez udziału publiczności.

W IV etapie mają zostać otworzone salony makijażu i solaria oraz salony fitness i siłownie. Otworzą się również teatry i kina – ale w nowym reżimie sanitarnym.

Do odwołania nie będą mogły odbywać się imprezy masowe. Minister Szumowski stwierdził dodatkowo, że obowiązek noszenia maseczek pozostanie do czasu wynalezienia szczepionki.