Komisja Europejska zatwierdziła kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. Tym razem beneficjentami pomocy mają być największe firmy.
Tarcza finansowa dla dużych firm. Wsparcie coraz bliżej
Wieczorem 27 kwietnia tarcza finansowa PFR została notyfikowana przez Komisję Europejską. KE wyraziła tym samym zgodę na start programu i uruchomienie wsparcia dla firm. Problem polegał jednak na tym, że uruchomiona została jedynie tarcza finansowa dla mikrofirm, małych i średnich firm. Największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób, musiały uzbroić się w cierpliwość. Teraz jednak wydaje się, że tarcza finansowa dla dużych firm ruszy już na dniach – rządzący wymieniają nawet datę 1 czerwca jako termin otwarcia naboru wniosków.
Na ten moment KE wyraziła zgodę na pożyczki płynnościowe dla dużych firm w łącznej wysokości 2,2 mld euro. Chodzi o finansowanie płynnościowe w postaci m.in. pożyczek lub obligacji na okres 2 lat z opcją przedłużenia o rok. Rządzący chcą natomiast, by Komisja notyfikowała również program pożyczek preferencyjnych i instrumentów kapitałowych. Na razie jednak KE nie odniosła się do tych programów.
Tarcza finansowa dla dużych firm: podstawowe informacje
Ze strony PFR wynika, że z tarczy finansowej dla dużych firm skorzystają podmioty, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników, obrót przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa przekracza 43 mln euro. Przedsiębiorcy z tarczy skorzystają, jeśli:
- odnotowują spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 25 proc. (zasada jest taka sama jak przy tarczy finansowej dla mniejszych firm – przedsiębiorca porównuje obroty z dowolnego miesiąca po 1 lutego 2020 do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca z zeszłego roku)
- nie są zdolni do produkcji lub świadczenia usług
- w czasie epidemii nie otrzymują płatności z tytułu sprzedaży w kwocie przekraczającej 25 proc. należności
- nie mają dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredotowych
- są uczestnikami Programów Sektorowych
Pogorszenie sytuacji materialnej i finansowej przedsiębiorstwa musi być następstwem epidemii koronawirusa.
To jednak nie koniec warunków do spełnienia. Oprócz tego wobec przedsiębiorstwa nie mogło zostać otwarte postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne lub – ponowne postępowanie restrukturyzacyjne. Ponadto beneficjent rzeczywisty przedsiębiorstwa musi posiadać rezydencję podatkową na terenie Polski oraz właśnie w Polsce musiał rozliczać podatki przez ostatnie dwa lata. Działalność musiała być prowadzona na dzień 31 grudnia 2019 r.
Te warunki nie powinny jednak nikogo dziwić – podobne występowały już w tarczy finansowej dla mniejszych firm. Warto jednak pamiętać, że informacje na stronie PFR czy w przewodnikach itd. mają charakter informacyjny – przedsiębiorca powinien dokładnie przestudiować umowę pożyczki, którą otrzyma do podpisania. Najlepszym dowodem na to może być zwrot subwencji PFR ze względu na sugerowanie się wskazówkami i poradnikiem – zamiast wczytaniem się w treść umowy.
Wnioski przedsiębiorcy będą składać bezpośrednio do PFR.