Pułapki przy składaniu wniosku o subwencję z tarczy finansowej. Wystarczy jeden błąd, by został odrzucony

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (209)
Pułapki przy składaniu wniosku o subwencję z tarczy finansowej. Wystarczy jeden błąd, by został odrzucony

Przedsiębiorcy mogą już składać wniosek o pomoc z tarczy finansowej. Muszą jednak uważać, ponieważ wystarczy jeden błąd, by ich wniosek został odrzucony, a oni sami – pozbawieni subwencji.

Tarcza finansowa dla mikrofirm, małych i średnich firm. Wnioski już można składać

27 kwietnia Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie tarczy finansowej. W związku z tym już dwa dni później pierwsi przedsiębiorcy (klienci mBanku) mogli złożyć wniosek o subwencję z tarczy finansowej. Kilkanaście innych banków również umożliwiło już składanie elektronicznych wniosków. Wniosek o pomoc z tarczy finansowej mogą złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej mikro, małe i średnie firmy.

Mimo że teoretycznie wypełnienie wniosku nie jest trudne, przedsiębiorcy muszą uważać. Może się okazać, że już jeden mały błąd pozbawi ich prawa do subwencji, a wniosek zostanie odrzucony. Jeśli tak się stanie, przedsiębiorca będzie musiał przebyć procedurę odwoławczą, co opóźni otrzymanie pomocy.

Tarcza finansowa dla mikrofirm, małych i średnich firm: na co uważać przy składaniu wniosku?

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosku, jest data rozpoczęcia działalności. Zazwyczaj przy wypełnianiu innych wniosków przedsiębiorcy podają datę zarejestrowania działalności w CEIDG lub KRS. Jak zauważa jednak prawo.pl, przedsiębiorcy podają, że system ma sprawdzać datę złożenia pierwszej deklaracji podatkowej. A błędna data może przyczynić się do odrzucenia wniosku.

Innym problemem jest konieczność złożenia deklaracji VAT za miesiąc, w którym przedsiębiorca zadeklarował spadek przychodów. W tym przypadku należy z kolei pamiętać, że odnotowanie deklaracji w systemie skarbówki może nastąpić dopiero kilka dni po jej złożeniu. Zresztą z deklaracją VAT wiąże się też inny problem – chodzi o obliczenie spadku obrotów. Przedsiębiorca prawdopodobnie musi tego dokonać na podstawie wspomnianej deklaracji, chociaż nie ma jeszcze jednoznacznego potwierdzenia od PFR.

Na co można wydać pieniądze z tarczy finansowej?

Przedsiębiorcy gubią się też, na co można właściwie wydać pieniądze przyznane w ramach państwowej pomocy – tak jest chociażby w przypadku pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Jeśli chodzi o tarczę finansową, subwencję przyznaną mikrofirmie przedsiębiorca może wykorzystać wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – w tym np. na wynagrodzenia pracownicze. 25 proc. przyznanej subwencji przedsiębiorca może przeznaczyć również na przedterminową spłatę kredytów. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że wsparcie z tarczy finansowej można łączyć z innymi formami wsparcia – jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku limit przyznawanej pomocy publicznej.