Część przedsiębiorców będzie musiała zwrócić całą otrzymaną subwencję z PFR. I to w ciągu 14 dni

Finanse Firma Gorące tematy dołącz do dyskusji (821) 20.05.2020
Część przedsiębiorców będzie musiała zwrócić całą otrzymaną subwencję z PFR. I to w ciągu 14 dni

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali już subwencję z PFR, ale popełnili jeden z dwóch błędów – będą musieli zwrócić otrzymane środki. I to w całości. W ciągu 14 dni. 

Zwrot subwencji PFR. Wystarczy nieświadome złożenie fałszywego oświadczenia

Tarcza finansowa PFR z jednej strony zapewnia przedsiębiorcom realną pomoc (w odróżnieniu od niektórych instrumentów z tarczy antykryzysowej). Teraz jednak nad przedsiębiorcami zawisła nowa groźba. W przypadku niektórych firm konieczny może być zwrot subwencji PFR – nawet, jeśli przedsiębiorcy wydaje się, że prawidłowo wypełnił wniosek o subwencję z tarczy finansowej. Powodem może być złożenie fałszywego oświadczenia. Nie ma znaczenia, że mogłoby to wynikać ze zwykłego błędu przedsiębiorcy.

14 dni na zwrot subwencji PFR, jeśli przedsiębiorca popełnił jeden z dwóch błędów

28 maja zacznie obowiązywać nowy regulamin tarczy finansowej. Zgodnie z nim, jeśli przedsiębiorca otrzymał środki na podstawie nieprawdziwych danych, będzie musiał niezwłocznie wykonać zwrot subwencji PFR – najpóźniej w ciągu 14 dni roboczych od dnia ich otrzymania.

O jakie fałszywe oświadczenia jednak chodzi? Jak informuje prawo.pl, w praktyce może chodzić o jedno z dwóch. Pierwszy błąd może dotyczyć błędnego określenia statusu firmy. Drugi z kolei – złożenia wniosku przez osobę, która nie była do tego uprawniona.

Popełnienie błędu w przypadku określenia statusu firmy nie było zbyt trudne. Po pierwsze – PFR początkowo opublikowała poradnik, w którym zamieściła definicję mikro, małego i średniego przedsiębiorcy. 28 kwietnia, kiedy nabór wniosków już ruszył, na stronie PFR znajdowała się już całkiem inna definicja (wynikająca z regulaminu). Dodatkowo PFR (ze względu na notyfikację Komisji Europejskiej z dnia 27.04.) zmieniła zdanie co do tego, czy określanie statusu firmy powinno następować wyłącznie w oparciu o status przedsiębiorcy wnioskującego, czy też konieczna jest dodatkowa weryfikacja ewentualnych powiązań np. w grupach kapitałowych. Ta druga wersja pojawiła się ostatecznie w regulaminie z 28 kwietnia.

Tym samym, jeśli niektórzy przedsiębiorcy sugerowali się wyłącznie poradnikiem oraz zbiorem pytań i odpowiedzi sprzed regulaminu z 28 kwietnia, mogą mieć problem – zwłaszcza gdy ostatecznie nie uwzględnili istniejących powiązań w ramach spółek powiązanych i partnerskich. Jeśli tak było, otrzymali środki z PFR na podstawie nieprawdziwego oświadczenia – i będą musieli wykonać zwrot subwencji PFR. Oczywiście przedsiębiorcy powinni dokładnie zapoznać się zarówno z umową jak i regulaminem programu, jednak nietrudno się domyślić, że część z nich mogła tego nie zrobić i zasugerować się wcześniej zamieszczonymi materiałami informacyjnymi.

Drugim błędem jest złożenie i podpisanie wniosku przez osobę, która nie była prawidłowo umocowana do reprezentacji firmy (np. nie była uprawniona do samodzielnej reprezentacji w dniu składania wniosku).

Nowy regulamin tarczy finansowej dla mikrofirm, w którym uwzględniono zwrot subwencji z PFR, będzie dotyczyć także oświadczeń sprzed 28 maja

Jest jeszcze jeden problem – wszystko wskazuje na to, że jeśli przedsiębiorca złożył wniosek z nieprawdziwymi danymi przed wejściem w życie nowego regulaminu, to i tak czeka go zwrot subwencji PFR. Wszystko dlatego, że zgodnie z umową zawieraną między przedsiębiorcą a PFR, PFR ma prawo do zmiany regulaminu w trakcie trwania umowy. Zmiany w regulaminie wchodzą w życie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia przedsiębiorcy informacji o zmianie. Tym samym część przedsiębiorców, która popełniła błąd nieświadomie, będzie musiała zwrócić otrzymaną pomoc.

Nie przegap nowych informacji. Obserwuj Bezprawnika w Google News

821 odpowiedzi na “Część przedsiębiorców będzie musiała zwrócić całą otrzymaną subwencję z PFR. I to w ciągu 14 dni”

 1. Typowe działanie dla dyktatury PiS, firmy zdychają a Maowiecki i Kaczafi bezczelnie pod pretekstem błędów zabierają im pieniądze.
  Tu przedsiębiorcy mogą liczyć najwyżej na pałkę, gaz łzawiący albo wycieczkę suką, a nie na realną pomoc finansową.

 2. Ja dostałem subwencje. Jeśli mogą zmieniać umowę w trakcie jej trwania to znaczy że mogą zmienić mpnzapis że trzeba będzie oddać całość subwencji a nie 75%. Wydaje mi się że taka zmiana nie jest możliwa zgodnie z prawem

  • O jakim prawie „pro przediśbiorczym” mówisz? własnie go zmienili na Twoja niekorzyść … i CO im zrobisz? pozwiesz do sądu czy raczej powiesisz sie wraz z firmą bo zaraz dolepia Ci za krzywe noszenie maseczki j jazdę rowerem bez biletu po parku 30 tysi …
   Obudź się – jeśli jeszcze prowadzisz biznes w Polsce wierząc że prawo jest z Tobą to jesteś gupi jak wyborcy PIS-u …

  • O.jakim.prawie mówisz ? W Polsce obowiązuje jedno prawo posła Kaczyńskiego i bajkopisarza Morawieckiego Jak beda chcieli to jeszcze odsetki oddasz i to nie małe

 3. Jestem prorokiem czy po prostu doświadczonym człowiekiem? Zaraz po ogłoszeniu tych „tarcz” powiedziałem znajomym (a i komentarz jakiś na yt jest) że znając realia, to z otrzymaniem będzie problem, a ci którzy otrzymają to będą musieli zwracać i to z odsetkami a może i jakaś kara się znajdzie. I to nie zależy od tego ze pis jest u władzy, za po nie byłoby inaczej. Dla mnie to są tacy sami bolszewicy, różnica między nimi jest taka jak między trockistami i stalinowcami. To tak samo jak tusk sobie zrobił igrzyska zwane euro za pieniądze przedsiębiorców. W normalnym kraju wiele firm by się dorobiło, w Polsce wiele firm przez te budowy na euro upadło.

 4. Pani Edyto
  Z całym szacunkiem, ale w zakresie punktu drugiego, to mija się Pani z prawdą, by nie użyć mocniejszych słów (zapewne Pani nie doczytała)/. Proszę zajrzeć do umowy subwencji finansowej – par 9 ustęp 1 – jest dokładnie opisana procedura, co beneficjent ma zrobić, jeśli wniosek o subwencję oraz umowę subwencji podpisała osoba nieuprawniona do samodzielnej reprezentacji przedsiębiorcy (co z uwagi na tryb składania wniosków i podpisywania umowy o subwencję, to jest wyłącznie jednoosobowo przez bankowość elektroniczną może się łatwo zdarzyć). Oszczędzę Pani trudu – stosuje się konstrukcję znaną z art 103 kc – czyli potwierdzenie czynności poprzez złożenie oświadczenia wg., wzoru stanowiącego załącznik numer 3 do Regulaminu Tarczy – złożonego w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Oczywiście – jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, to musi się liczyć ze zwrotem całości. Ale jeśli potwierdzi czynności osoby działającej bez umocowania to nie grożą mu sankcję, o których Pani pisze w punkcie drugim.

  • Ale gościu niedzielny co Ty się prawem podpierasz skoro na obecnym etapie rządzenia państwem przez Pis począwszy od zwykłych przepisów a skończywszy na „omijaniu” konstytucyjnych praw obywateli to stanowi ono papier toaletowy do podcierania sie po „wysuaniu” kretyńskich „przepisów wspomagających” – efektem czego powstaje bajzel ustawodawczy plus problem w ich interpretacji bo i tak jak cos będzie nie po myśli Moawieckiego to sie SMS-a wyśle i zatopi problem …

   • Szanowny Panie
    Otóż – nie dyskutujemy teraz o stanie rządów prawa w Polsce, tylko o tym, że autorka artykułu nie doczytała wszystkiego i pisze częściowo bzdury wprowadzając czytelników w błąd. Tak się składa, że spółka bliskiej mi osoby dostała taką subwencję, a wniosek o subwencję złożyła i umowę podpisała osoba upoważniona do bankowości elektronicznej, a nie do reprezentacji spółki zgodnie z KRSem. I po lekturze tego amatorskiego artykułu napisanego po pobieżnej lekturze zmian do regulaminu musiałem to wszystko prostować, ratując ją przed zawałem. I w pewnie w podobnej sytuacji jest wiele osób, które przeczytało tenże wpis. Jeśli choć jedna po moim komentarzu zajrzała do umowy i uspokoiła się, to było warto;
    Pozdrawiam

    • @Luc Pin – Szanowny Panie,
     sądząc po języku wypowiedzi odniosłem wrażenie, że jest Pan prawnikiem. Pozwolę sobie zatem tylko zauważyć, że myli się Pan zasadniczo, albowiem w par 11 pkt 11 regulaminu PFR użyto spójnika „oraz”. Natomiast par 9 wskazanej przez Pana umowy (dostępnej do pobrania w formie pdf ze strony banku) jest w istocie dokładnym powtórzeniem treści par 11 pkt 11 regulaminu PFR, z tą tylko różnicą, że użyto w nim spójnika „lub” – a to jest zasadnicza różnica. Pytanie tylko czy to zostało zrobione celowo aby zrobić przedsiębiorców w balona czy jest to tylko niedopatrzenie na linii PFR – BANK. Tak czy inaczej z regulaminu PFR wynika, że do banku dostarczyć trzeba zarówno pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym na dzień składania wniosku, jak i wskazane przez Pana oświadczenie. A tego pierwszego jak wiemy antydatować się nie da.

     • Słuszna uwaga – „lub”, a „oraz” to istotna różnica. Oczywiście Regulamin Tarczy różni się od Umowy Subwencji właśnie o te słowa. Tyle, że dla Beneficjenta/Przedsiębiorcy ważniejsze jest to, co jest Umowie. Regulamin Tarczy jest ogólnym wzorcem umownym w rozumieniu art 384 par 1 kodeksu cywilnego. A w razie niezgodności pomiędzy umową, a wzorcem umownym (tu Regulaminem) strony związane są umową, nie wzorcem umownym (tu Regulaminem Tarczy) – vide 385 par 1 kodeksu cywilnego. Moim zdaniem to jest błąd lub niedopatrzenie autorów Regulaminu (PFR) spowodowany tym, że cały ten program był tworzony w dużym pośpiechu, nie dopatrywałbym się tutaj jakiegoś celowego działania. Zresztą podobnych „smaczków” w Regulaminie jest więcej.

      Co istotne i o czym powinien pamiętać przedsiębiorca, to stosować wzorce dołączone do Regulaminu (dla pełnomocnictwa lub potwierdzenia), bo tylko takie będą honorowane przez bank/PFR przy rozliczeniu subwencji i jest to jeden z warunków do częściowego umorzenia subwencji;

     • Odpowiedź w punkt. zgadzam się z tym poglądem, z tym zastrzeżeniem, że nie wiadomo czy wzorcem umowy w myśl 384 i 385 jest regulamin PFR czy raczej pdf z treścią umowy dostępny w bankowości online. Przynajmniej w przypadku banku millenium umowa ta jest opatrzona znakiem wodnym „projekt”. Po złożeniu wniosku treści właściwej umowy pobrać nie można…

     • Ja nie mam wątpliwości,że treścią umowy jest umowa subwencji, która zawiera (w wersji po złożeniu wniosku i autoryzacji woli zawarcia umowy przez przedsiębiorcę w bankowości elektronicznej banku) oznaczenie przedsiębiorcy oraz kluczowe elementy umowy, zaś ogólnymi warunkami umowy jest Regulamin Tarczy dostępny pod linkiem na stronie internetowej PFR.

     • Panie Luc Pin, czy widzi Pan możliwość do odwołania się od decyzji odmownej w ramach tarczy, gdy wynika ona z przyczyny „Brak pracowników na koniec 2019 roku”? Moja sytuacja jest taka, że mam pracownika na umowie o pracę, ale zgłoszonego do ZUS z kodem 0511 (współpracownik), bo inaczej nie mogłem z racji, że to moja żona. W myśl regulaminu który wprost mówi o pracownikach na umowie o pracę i odwołań w tym regulaminie do ustaw krajowych oraz rozporządzeń UE dotyczących kwalifikacji firmy jako mikro, mała lub średnia firma i pojęcia pracownika, PFR nie powinien odrzucić mojego wniosku, ale robi to ponieważ wysyła do ZUS zapytanie tylko o 4 kody zaczynające się od 01xx. Tymczasem dla takich przypadków jak mój, gdzie zgodnie z kodeksem pracy i ustawami, zatrudniam pracowników, brak jest ścieżki odwołania. Bank mi odpisał że należy się zwrócić do PFR, a PFR, że do banku. ZUS odpisał, że nie jest stroną w takiej sprawie. Nie wiem co mam jeszcze zrobić.

     • Panie Grzegorzu

      Nie jestem specjalistą od prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Natomiast – radzę się odwołać, to nic Pana nie kosztuje, poza czasem. Nie umiem ocenić szans powodzenia odwołania, ale patrząc na dokumentację tego programu, ze jego wszystkimi mniejszymi lub większymi omyłkami widać, iż program Tarczy PFR był wprowadzany w wielkim pośpiechu, kosztem wielu uproszczeń i błędów (czego przykładem jest to, że wniosek i umowę o subwencję podpisuje osoba uprawniona do bankowości elektronicznej banku, co niekoniecznie musi oznaczać, iż jest uprawniona do samodzielnej reprezentacji) i bez wnikania w takie szczegóły jako kod współpracownika, czy sytuacja jak opisana przez Pana. Stara prawda głosi, że jak coś się robi szybko, to nie może być zrobione dobrze (co jeszcze lepiej obrazuje to, iż system PFRu odrzucał wnioski przedsiębiorców, którzy nie byli VATowcami, bo wg. systemu każdy powinien być). Istnieje spora szansa, że przy złożeniu odwołania, które z tego co mi wiadomo raczej nie jest analizowane przez system, ale człowieka PFR dojdzie do wniosku, że subwencja się Panu należy.

     • No własnie się odwoływałem za pośrednictwem oficjalnego adresu e-mail w PFR, ZUS i Banku w którym składałem wniosek. PFR mi odpowiedział, że odwołania należy składać w banku. Bank mi odpowiedział, że w PFR, bo Oni są tylko wykonawcą i realizują plan narzucony przez PFR i odwołania są tylko w przypadku zaniżonej kwoty subwencji. Dlatego zapytałem. Nie mniej dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź i pozdrawiam.

     • Panie Grzegorzu, mam podobna sytuację (kontrakt menedżerski jako umowa stosunku pracy na cały etat, orzeczenie sądu pracy, zus wykazuje 0 zatrudnionych na 12.2019 bo kod 04111) i również pisałam do PFR-u. Przeczytałam że po uprawomocnieniu nowego regulaminu tarczy, czyli po 28.05.2020 będzie można wysłać przez bank odwołanie z załącznikiem, wyjaśnieniem sytuacji. więc czekam. pozdrawiam

     • Panie Grzegorzu. Odwołanie składa się poprzez bankowość elektroniczną, tak samo jak wniosek; Od 28 maja jest zmiana regulaminu i wprowadza się procedurę reklamacyjną za pośrednictwem banku, w jakim składał Pan wniosek;

     • Panie @lucpin:disqus, moja firma rozlicza się metodą kasową, przy składaniu wniosku dane o przychodach podałem z pliku JPK (VAT7) – porównywałem miesiąc marzec i luty 2020. Jak wiadomo plik JPK za miesiąc luty zawiera faktury np z miesiąca stycznia (przy metodzie kasowej). Czy według Pana mogę mieć z tego powodu problemy?
      Wniosek składałem w dniu rozpoczęcia programu i jedynym sposobem otrzymania subwencji było bazowanie na plikach JPK (VAT7). Niedawno się to zmieniło i dopuścili możliwość bazowania na np KPiR.
      Na infolinii JPK otrzymałem informacje, że jest wszystko ok, ale nie jestem pewien na 100% czy osoba na infolinii była w pełni kompetentna.

      Druga sprawa to czy jako wspólnik spółki cywilnej (mający dostęp do bankowości internetowej spółki) miałem prawo wystąpić o subwencję? Czy muszę dostarczyć do banku pełnomocnictwo poświadczone notarialnie (już po fakcie) czy nie muszę?
      Z góry dziękuję za pomoc.

     • Na pierwsze pytanie Panu nie odpowiem, bo nie czuję się w żaden sposób kompetentny w tym zakresie.

      Natomiast jeśli chodzi o drugie pytanie, to ze spółką cywilną jest tego rodzaju problem, iż okoliczność, czy jako wspólnik był Pan samodzielnie uprawniony do samodzielnej reprezentacji do zawarcia umowy subwencji, czy też nie (należy to odróżnić od samodzielnego działania to bankowości internetowej w ramach rachunku bankowego) wynika z umowy spółki cywilnej; Z tego co mi wiadomo, to PFR w żaden sposób nie będzie weryfikował treści umowy spółki cywilnej, nie będzie tego też robił bank prowadzący Państwa rachunek. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przedłożenie w Banku podpisanego przez wszystkich wspólników spółki cywilnej (z podpisami notarialnie poświadczonymi) potwierdzenia związania umową zgodnie ze wzorem z załącznika numer 3 do Regulaminu Tarczy);

     • Dziękuję za odpowiedź. Prosiłbym jeszcze o doprecyzowanie, oczywiście złożymy (razem ze wspólnikami) potwierdzenie związania z umową (załącznik 3) – i podpisy notarialnie potwierdzone z datą złożenia tego oświadczenia czyli np 25.05.2020 a nie z datą poświadczenia notarialnego z dnia złożenia wniosku o subwencję czyli w moim przypadku 30.04.2020? Bo na dzień złożenia wniosku czyli 30.04.2020 nie mam notarialnie potwierdzonego ani pełnomocnictwa ani potwierdzenia związania umową.

     • Panie Macieju

      To oświadczenie o potwierdzeniu związania umową subwencji (załącznik 3) składa się, o ile osoba, która złożyła wniosek o subwencję i zaakceptowała warunki umowy subwencji działała bez umocowania (a więc bez pełnomocnictwa), albo z przekroczeniem swojego umocowania (np. członek zarządu nieuprawniony do samodzielnej reprezentacji) i składane jest w oparciu o mechanizm z 103 kc, a więc po dokonaniu czynności. W przypadku tego załącznika 3 data złożenia oświadczenia nie jest istotna, tak jak przy pełnomocnictwie. Byleby oczywiście nie była wcześniejsza niż czynność;

     • WITAM,
      CZY W TAKIM RAZIE TAKIE OSWIADCZENIE I PELNOMOCNICTWO MOZNA ZLOZYC U NOTARIUSZA Z POZNIEJSZA DATA, PRZED 31.12.2020??/

     • Czy to oświadczenie może zostać podpisane kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi? Na załączniku nr 3 jest napisane, że : „Podpisy muszą być złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi lub poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny zgodnie z zasadą reprezentacji Beneficjenta”.

     • Jesteśmy w takiej samej samej sytuacji.Trzy razy odrzucony wniosek ,Syn jest osobą współpracującą po kodami 0511

     • Jakby było „albo” to było by jednoznaczne.; „lub” może także oznaczać „i”. U mnie w umowie nawet jest to napisane: „lub (ii)”. Po tym można wnioskować, że są sytuacje w których będzie trzeba złoży pełnomocnictwo i oświadczenie chyba że to zwykły błąd, niedopatrzenie. Ale po tym co napisał Pan poniżej, zrozumiałem że składa pełnomocnictwo albo oświadczenie, jeśli nie złożyło się pełnomocnictwa. Proszę o wyjaśnienie.

 5. 1. To nie jest państwo prawa. 2. Kto daje i zabiera, ten się w piekle poniewiera. Wczoraj oglądałam jeden z moich ulubionych filmów – Pożegnanie z Afryką. I tam, chyba szaman Kikujów wyznaczył górną granicę wzrostu dla dzieci,które mogą uczyć się alfabetu i czytania, później zmienił zdanie i powiedział, że wszystkie dzieci mogą się uczyć. To była decyzja korzystna dla tych dzieci, które wzrostem przekraczały wyznaczony wcześniej limit. Dlaczego? Ponieważ ten afrykański szef Kikujów zauważył, że nauka czytania jest dobra i trzeba umożliwić dostęp do nauki także wyższym,czyli starszym dzieciom. A czym kieruje się szef polskiego Rządu, zmieniający decyzję w/s Tarczy w sposób analogiczny do szefa afrykańskich Kikójów sprzed prawie dwóch wieków i robiący to w taki sposób,że zmiany te dla społeczności której szefuje, bynajmniej, nie są dobre?

 6. Czy wy naprawde myśleliscie ze PiS co kolwiek zrobi dobrze ???? Morawiecki juz odtrąbił sukces i wystarczy Teraz czas by pieniądze szubciutko wracały bo na propagandę przedwyborcza potrzebne A ze w kasie pustka i Polska straciła płynność kredytową to niema frajerów na kolejne pożyczki Wiec wpadli na pomysł.zeby unijne środki które to miały być wsparciem dla Polaków pójdą na propagandę by PiSowski ludek wyborczy nie zmienił przypadkiem zdania ( o ile takie maja bo samodzielne myślenie wyborcy PiSgnoju nie istnieje co pan każe oni robią) i nie zagłosował przeciw bo w tedy marny los wasali PiSgnoju

 7. We wniosku pomyliłem się na swoją niekorzyść. Liczba pracownikow na 30.04 jest 6. Liczba pracownikow na 31.12 powinna wynosić 6 , natomiast we wniosku błędnie wpisalem 4 (tylko umowy o prace). Normalnie przy 6 pracownikach kwota subwencji powinna wynieść 216 000. natomiast otrzymałem 144000 – pomyłka na moją niekorzyść. Co zrobić w takiej sytuacji? Subwencje uzyskałem dla 4 pracowników zamiast 6 , a i tak muszę utrzymać 6 pracowników. Rozumiem ze nie ma mozliwości korekty, ale czy taka subwencje nalezy zwrocic?

 8. Nie za bardzo rozumiem jaka jest logika wysokości przyznawanych subwencji.Mikro przedsiębiorstwa otrzymują ogromne pożyczki a małe, które zatrudniają większą ilość pracowników dużo mniejsze pieniądze.Przykład: znajoma jest fryzjerką ma mikro przedsiębiorstwo dostanie ponad 200 tys. Druga znajoma też jest fryzjerką.Zatrudnia dwukrotnie większą ilość pracowników dostanie ponad 40 tys.Obie miały 100% spadku obrotów rok do roku.Która ma większe szanse na utrzymanie się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *