Czy pracodawca ma obowiązek udzielać 15-minutowej przerwy w pracy o konkretnej porze dnia?

Praca Dołącz do dyskusji (4)
Czy pracodawca ma obowiązek udzielać 15-minutowej przerwy w pracy o konkretnej porze dnia?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikom przysługuje – w określonych sytuacjach – 15-minutowa przerwa w pracy. Czy jednak tzw. przerwa śniadaniowa w pracy powinna być udzielana o konkretnej porze dnia?

Przerwa śniadaniowa w pracy: co warto wiedzieć?

Kwestię przerwy w pracy reguluje Kodeks pracy. Zgodnie z art. 134,

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Warto mieć przy tym na uwadze, że w przypadku zatrudnionych małoletnich regulacje są nieco inne. Pracownik młodociany ma prawo do nawet 30 minut przerwy – ale pod warunkiem, że jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi więcej 4,5 godziny (przy czym do tego wymiaru wlicza się także czas nauki).

Czy jednak tzw. przerwa śniadaniowa w pracy powinna być udzielana w konkretnych godzinach? Teoretycznie nie ma odgórnych regulacji (zwłaszcza w Kodeksie pracy), ale w tym kontekście warto zwrócić uwagę na par. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków:

1. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie.
2. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy.
3. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.
Oczywiście pracodawcy (jak i pracownicy) powinni traktować powyższe przepisy raczej jedynie jako pewnego rodzaju sugestię. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że przerwa śniadaniowa w pracy nie powinna rozpoczynać się niedługo po rozpoczęciu czasu pracy. W tym przypadku należy uwzględnić cel tej przerwy – czyli umożliwienie pracownikowi krótkiej regeneracji czy zjedzenia posiłku. Tym samym odpoczynek ten powinien mieć miejsce po przepracowaniu pewnej części dobowego wymiaru czasu pracy. Dodatkowo warto również pamiętać, że pracownik nie może wykorzystać przerwy, by wyjść wcześniej z pracy.

Przerwy w pracy są niepodzielne – a przynajmniej powinny być

Innym zagadnieniem jest podzielność przerwy w pracy. Czy skoro ustawodawca określił, że trwa ona 15 minut, to czy pracownik może podzielić ją np. na dwie krótsze przerwy? Niestety – zgodnie z przepisami przerwa ta jest niepodzielna. W praktyce jednak pracodawcy często pozwalają pracownikom np. na trzy krótsze, 5-minutowe przerwy – jeśli zatrudniony nie je posiłków w pracy.

Pracownicy powinni również pamiętać, że osobom pracującym przy monitorach przysługuje dodatkowa, 5-minutowa przerwa po każdej nieprzerwanej godzinie pracy spędzonej przed ekranem.