Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikom przysługuje – w określonych sytuacjach – 15-minutowa przerwa w pracy. Czy jednak tzw. przerwa śniadaniowa w pracy powinna być udzielana o konkretnej porze dnia?
Przerwa śniadaniowa w pracy: co warto wiedzieć?
Kwestię przerwy w pracy reguluje Kodeks pracy. Zgodnie z art. 134,
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Warto mieć przy tym na uwadze, że w przypadku zatrudnionych małoletnich regulacje są nieco inne. Pracownik młodociany ma prawo do nawet 30 minut przerwy – ale pod warunkiem, że jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi więcej 4,5 godziny (przy czym do tego wymiaru wlicza się także czas nauki).
Czy jednak tzw. przerwa śniadaniowa w pracy powinna być udzielana w konkretnych godzinach? Teoretycznie nie ma odgórnych regulacji (zwłaszcza w Kodeksie pracy), ale w tym kontekście warto zwrócić uwagę na par. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków:
1. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie.
2. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy.
3. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.
Przerwy w pracy są niepodzielne – a przynajmniej powinny być
Innym zagadnieniem jest podzielność przerwy w pracy. Czy skoro ustawodawca określił, że trwa ona 15 minut, to czy pracownik może podzielić ją np. na dwie krótsze przerwy? Niestety – zgodnie z przepisami przerwa ta jest niepodzielna. W praktyce jednak pracodawcy często pozwalają pracownikom np. na trzy krótsze, 5-minutowe przerwy – jeśli zatrudniony nie je posiłków w pracy.
Pracownicy powinni również pamiętać, że osobom pracującym przy monitorach przysługuje dodatkowa, 5-minutowa przerwa po każdej nieprzerwanej godzinie pracy spędzonej przed ekranem.