Po wejściu w życie znowelizowanego kodeksu pracy refundacja okularów przy pracy zdalnej przestanie być możliwa. Okazuje się bowiem, że w przepisach powstała luka, która sprawia że pracodawca będzie zobowiązany ponieść taki koszt tylko przy pracy stacjonarnej bądź hybrydowej. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni.
Refundacja okularów przy pracy zdalnej
Do tego, że każdemu pracownikowi wykonującemu swoje zadania przed komputerem przysługuje refundacja okularów korekcyjnych, jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Każdy zakład pracy ustala swoje reguły przyznawania takiego dofinansowania, natomiast generalnie osoby z wadą wzroku wykonujące pracę biurową mogą w tej sprawie liczyć na finansowe wsparcie. Okazuje się jednak, że wraz z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu pracy może się to dla niektórych zmienić. Ustawa, która zacznie obowiązywać od 7 kwietnia, likwiduje bowiem dofinansowanie okularów dla osób pracujących zdalnie.
O sprawie napisał dziś Dziennik Gazeta Prawna, który otrzymał stosowną odpowiedź od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o stosowanie w nowym kodeksie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Nakaz pokrycia kosztu zakupu okularów korekcyjnych w obecnie obowiązującym przepisie mówi jedynie o „stanowisku pracy”. A nie, wprowadzonym w nowej wersji kodeksu, „stanowisku pracy zdalnej”. Co oczywiście jest absurdalne, bo zdecydowana większość osób pracujących zdalnie pracuje właśnie przed komputerem. Czyli kwalifikuje się na możliwość zwrotu kosztów okularów pracownika.
Ministerstwo w odpowiedzi na pytania DGP zapewnia, że już pracuje nad odpowiednią zmianą zapisów rozporządzenia regulującego zasady BHP i kwestie pracowniczych okularów. Będzie jednak zapewne tak, że przez dobrych kilka tygodni obowiązywania nowej wersji kodeksu pracy pracodawcy nie będą mieli obowiązku refundowania zakupu okularów osobom pracującym zdalnie. Zatem do czasu wprowadzenia nowelizacji zapisów rozporządzenia i wejścia ich w życie być może warto wstrzymać się z zakupem nowych okularów. Sprawa powinna zostać dość szybko naprawiona i być może jeszcze tego lata ten mały bałagan zostanie uporządkowany. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że spędzający często po 8 godzin dziennie przed komputerom pracownicy zdalni byliby pozbawieni przywilejów, jakie mają pracownicy stacjonarni.