Wynajem mieszkania to dla wielu osób stres związany z prawdopodobieństwem trafienia na nieuczciwą osobę. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą zwiększyć spokój wynajmującego mieszkanie. Jednym z nich jest umowa poręczenia najmu. Dzięki niej możliwe będzie dochodzenie roszczeń nie tylko od najemcy, ale także od poręczyciela. Jest to zatem rozwiązanie coraz częściej stosowane na rodzimym rynku nieruchomości.
Umowa poręczenia najmu – czym dokładnie jest?
Umowę tego typu zawierają trzy osoby: wynajmujący, najemca i poręczyciel. Zawieranie tego typu umowy ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów wynajmującego. Definicję umowy tego typu możemy odnaleźć w art. 876 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.
Umowę tego typu można sporządzić w wielu przypadkach. Często przydaje się ona np. podczas wynajmowania mieszkania osobom niepracującym lub uczącym się (np. studentom). W takim wypadku stanowi ona jedno z zabezpieczeń wynajmującego przed niepłaceniem czynszu poprzez związanie się umową poręczenia także z rodzicem lub inną, bliską osoba studenta.
Najważniejsze aspekty zawierania umowy poręczenia najmu
Pierwszym i najważniejszym elementem, który musi zostać dopełniony, jest sporządzenie umowy poręczenia najmu na piśmie. Tylko w taki sposób możliwe jest obowiązywanie jej ustaleń w świetle prawa. Do umowy poręczenia warto także dołączyć specjalne oświadczenie, dzięki któremu wynajmujący będzie wiedział, że poręczająca osoba zapoznała się z wysokością czynszu i opłat. Bardzo ważne jest także ustalenie górnej odpowiedzialności za dług. Jest to bardzo istotne dlatego, że dług w tym momencie istnieje tylko hipotetycznie. Ustalenie jego górnej granicy jest zatem kluczowe dla wyznaczenia odpowiedzialności poręczyciela za jego powstanie.
Po spisaniu umowy poręczenia możliwe jest także jej odwołanie
W przypadku gdy strony nie orzekają o tym, ile ma trwać zobowiązanie (czyli jest ono bezterminowe), poręczyciel może odwołać całość lub część poręczenia w każdej chwili. W przypadku powstania zadłużenia, wycofanie poręczenia najmu przez daną osobę nie jest możliwe.
Umowa poręczenia to oprócz kaucji zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności najemców
Tego typu umowy są coraz częściej zawierane obok żądania wysokiej kaucji. Wynajmujący w razie występowania problemów z pokryciem opłat za mieszkanie, może w takim wypadku pokryć koszty z kaucji, a także żądać zwrotu zadłużenia od poręczyciela. Wielu najemców może żądać także podpisania weksla lub poddania się egzekucji z aktu notarialnego.