Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano tuż przed weekendem projekt nowelizacji ustaw, mający na celu deregulację i uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym rząd szykuje kolejne pozytywne zmiany dla przedsiębiorców – a w dodatku większość z nich ma wejść w życie już 1 stycznia 2025 r.
Kolejne pozytywne zmiany dla przedsiębiorców. Deregulacja coraz bliżej
Rządzący już wcześniej zapowiadali, że prowadzenie działalności gospodarczej (przy czym mowa zarówno o rozpoczynaniu, jak i rozwijaniu własnego biznesu) będzie łatwiejsze. Teraz pojawił się projekt nowelizacji ustaw.
Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy? Jeśli chodzi o kwestie administracyjne i ograniczenie biurokracji, prowadzący firmę mogą liczyć m.in. na brak konieczności przedkładania w urzędzie dokumentu prokury lub pełnomocnictwa, o ile umocowanie da się wykazać w oparciu o publiczne rejestry. Ponadto podjęte mają być kolejne kroki zmierzające do deregulacji pieczątek i pieczęci.
Sporo zmian szykuje się w kwestiach dotyczących kontroli i kar dla przedsiębiorców. Po pierwsze, skrócony ma zostać maksymalny czas kontroli mikroprzedsiębiorców – z 12 do 6 dni roboczych. Dostosowana ma być też częstotliwość przeprowadzania kontroli przedsiębiorców do zidentyfikowanego stopnia ryzyka związanego z wykonywaną przez przedsiębiorcę działalnością (co oznacza, że im niższe byłoby ryzyko, tym mniej byłoby kontroli). To zresztą nie wszystko; przed kontrolą osoba prowadząca działalność ma otrzymywać listę informacji i dokumentów, które organ kontrolny będzie chciał poznać w trakcie kontroli. Obowiązek doręczenia przedsiębiorcy takiej listy ma sprawić, że właściciel firmy będzie mógł odpowiednio się przygotować do kontroli – i uniknąć przykrych zaskoczeń.
Po zmianie prawa możliwe będzie również wniesienie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych (choć jednocześnie niewstrzymującego tych działań), w sytuacji, gdy organ przeprowadza kontrolę w sposób nieuprawniony, powołując się przy tym na wyłączenia ograniczeń kontroli działalności gospodarczej. Jednocześnie rząd chce też uniemożliwić wszczynanie de facto fikcyjnych postępowań w sprawie o wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – gdzie jedynym celem takiego postępowania jest w rzeczywistości zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Warto też zaznaczyć, że zmiany pozwolą wprowadzić tzw. wezwania miękkie na szerszą skalę, a także pozwolą na umarzanie należności z tytułu kar administracyjnych i zaległych kar administracyjnych z urzędu.
Pozostałe zmiany planowane przez rząd
Bez wątpienia dla większości przedsiębiorców najistotniejsze będą zmiany związane z kontrolą firm. Warto jednak pamiętać, że rząd chce też m.in. uregulować kwestię prowadzenia działalności nierejestrowanej przez cudzoziemców czy kwestię oskładkowania umów cywilnoprawnych zawieranych w ramach działalności nierejestrowanej. Zmianie ma ulec też m.in. definicja małej i mikroinstalacji w ustawie o odnawialnych źródłach energii.
Większość z wymienionych zmian ma wejść w życie stosunkowo szybko – rządzący chcą, by stało się to już 1 stycznia 2025 r.