Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie sposobu głosowania nad uchwałami, które ma miejsce w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce. Serwis Prawo.pl donosi, że głosowanie na piśmie jest praktykowane od czasów pandemii i nie zostało do tej pory zmienione, pomimo tego, że obostrzenia pandemiczne dawno dobiegły końca. RPO zwrócił uwagę także na sposób, w jakim powinny odbywać się głosowania na walnych zgromadzeniach spółdzielni mieszkaniowych.
Walne zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowych powinny odbywać się stacjonarnie
Podstawę prawną możliwości podejmowania głosowań na piśmie podczas walnych zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych jest art. 15 zzzr ustawy covidowej z 20 marca 2020 r.:
Przepisy trzeba doprecyzować – RPO zwraca uwagę na notoryczne wykorzystywanie pisemnych głosowań przez spółdzielnie
RPO w mocnych słowach wypowiadał się o głosowaniu na piśmie, które jest stosowane w dalszym ciągu w wielu spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce. Rzecznik zwracał uwagę, że tego typu działanie nie służy demokracji spółdzielczej i jest sprzeczne z interesem członków danej spółdzielni mieszkaniowej. W tym wypadku zarządy spółdzielni tłumaczą konieczność wprowadzenia tego typu głosowań możliwością zapewnienia jak największej liczbie członków udziału w podejmowaniu decyzji. Jednak RPO twierdzi, że tego typu tok myślenia ma charakter pozorny. Jego zdaniem taka metoda głosowania ma również swoje wady, takie jak brak możliwości dyskusji nad podejmowanymi uchwałami i zgłaszania własnych projektów uchwał oraz poprawek.
RPO idzie dalej i twierdzi, że dalsze stosowanie tej ustawy przez spółdzielnie mieszkaniowe może przyczynić się do naruszeń praw i wolności obywatelskich. Rzecznik przestrzega także, że w wielu wypadkach to sądy będą zobligowane do orzekania o tym, czy dana uchwała była ważna, czy nie, co może również prowadzić do bałaganu i zamętu np. w przypadku rozbieżności w orzecznictwie.