ZUS tłumaczy przedsiębiorcom, w jaki sposób skorzystać z nowej ulgi. Jest kilka haczyków

Firma Dołącz do dyskusji
ZUS tłumaczy przedsiębiorcom, w jaki sposób skorzystać z nowej ulgi. Jest kilka haczyków

Już w tym roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji od ZUS. Zakład już teraz opublikował poradnik dla osób prowadzących działalność, które mają zamiar wnioskować o miesięczne zwolnienie od opłacania składek społecznych. ZUS wskazuje, kto będzie mógł złożyć wniosek, kiedy, a także – w jaki sposób będzie rozpatrywać wnioski. Jak złożyć wniosek o wakacje od ZUS

Jak złożyć wniosek o wakacje od ZUS?

Wakacje składkowe, jak inaczej określa się wakacje od ZUS, zostały już uchwalone przez parlament i podpisane przez prezydenta. Wiadomo też już, w jaki sposób przedsiębiorcy będą składać wniosek i kiedy muszą to zrobić, jeśli chcą skorzystać z nowego udogodnienia jeszcze w tym roku.

Pierwsza i najważniejsza wiadomość dla przedsiębiorców jest taka, że jeśli chcą skorzystać z ulgi jeszcze w tym roku, wniosek muszą złożyć w listopadzie. Zgodnie z uchwalonymi przepisami wniosek o wakacje od ZUS trzeba złożyć miesiąc przed wybranym zwolnieniem ze składek. Same formularze do składania wniosków RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) będą dostępne dopiero od 1 listopada; to oznacza zatem, że w praktyce to właśnie w listopadzie trzeba złożyć wniosek, by skorzystać z ulgi na grudzień. Wniosek złożony w grudniu dotyczyłby już zwolnienia w kolejnym roku.

Wniosek będzie można złożyć elektronicznie poprzez PUE ZUS (eZUS) wyłącznie z konta płatnika; to samo dotyczy wspólników spółek cywilnych, którzy powinni złożyć wniosek z konta płatnika na platformie, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.

ZUS tłumaczy, w jaki sposób będzie rozpatrywać wnioski

Jak twierdzi Zakład, wnioski o wakacje od ZUS będą rozpatrywane w sposób automatyczny; informacje o statusie wniosku będą udostępniane bezpośrednio na PUE ZUS. Przedsiębiorcy nie muszą się jednocześnie obawiać, że przegapią informację od Zakładu, ponieważ gdy na platformie pojawi się nowa wiadomość, ZUS wyślę dodatkowo odpowiednią informację na adres e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie.

Jeśli ZUS wyda decyzję odmowną, zostanie ona przekazana na konto płatnika w PUE. Co istotne, przedsiębiorca będzie mieć prawo odwołania się od tej decyzji w ciągu miesiąca od dnia, w którym zostanie doręczona; po tym terminie decyzja stanie się prawomocna, a przedsiębiorca nie będzie mieć już pola manewru.