Jeżeli prowadzisz firmę i nie masz konta PUE ZUS, to masz czas na jego założenie do 30 grudnia

Firma Dołącz do dyskusji
Jeżeli prowadzisz firmę i nie masz konta PUE ZUS, to masz czas na jego założenie do 30 grudnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowym obowiązku, który już niedługo będzie ciążył na wszystkich przedsiębiorcach. Od 1 stycznia 2023 r. każdy będzie musiał mieć konto PUE ZUS. Dotyczy to także tych osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub po prostu odprowadzają składki na własne ubezpieczenie społeczne.

Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca będzie musiał mieć konto na PUE ZUS

Od dłuższego czasu przypominamy na łamach Bezprawnika, że od nowego roku każdy przedsiębiorca będzie musiał mieć założone obowiązkowe konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Spóźnialskim pozostało już naprawdę niewiele czasu. Regularnie przypomina o tym fakcie także sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnia informacja prasowa na ten temat ukazała się 21 grudnia. ZUS zwraca tutaj uwagę na szczegół, który mógł niektórym przedsiębiorcom umknąć.

Do 30 grudnia 2022 r. wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, powinni mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Przedsiębiorcy mogą założyć takie konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założony profil PUE ZUS.

Do tej pory obowiązek posiadania konta PUE ZUS dotyczył jedynie tych płatników, którzy rozliczają składki za więcej, niż pięć osób. Warto przy tym wspomnieć, że do wypełnienia obowiązku wystarczy samo upoważnienie innej osoby do założenia profilu za nas.

Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale upoważnił (udzielił pełnomocnictwa) do swojej roli płatnika inną osobę (np. księgową lub pracownika biura rachunkowego), to znaczy, że płatnik ma już swój profil na PUE ZUS. W takim przypadku płatnik spełnił ten obowiązek.

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, kliknąć przycisk „Zarejestruj w PUE” i podać niezbędne dane, w tym numer NIP. Potwierdzenia rejestracji można dokonać za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dodatkową korzyścią ze skorzystania z którejś z tych metod jest automatyczne uzupełnienie części naszych danych, co tylko usprawnia cały proces.

Nowy obowiązek dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale wszystkich płatników składek

Wywiązanie się z obowiązku założenia konta na PUE ZUS przynosi szereg korzyści jego posiadaczowi. Najważniejsze z nich wymienia rzecznik tej instytucji, Paweł Żebrowski.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą elektronicznie przekazywać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że postępująca cyfryzacja szeroko rozumianej administracji państwowej ułatwia nam życie. Coraz więcej spraw możemy załatwić online, często w ciągu raptem kilku minut. Tym samym oszczędzamy czas, który wcześniej poświęcilibyśmy na osobiste stawiennictwo w którymś z oddziałów ZUS. Żebrowski zwraca uwagę na konkretne czynności, których można dokonać dzięki Platformie Usług Elektronicznych.

Płatnicy mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, np. do banku lub urzędu.

Należy także wspomnieć o jednym nieoczywistym niuansie nowego stanu prawnego. Obowiązek posiadania konta na PUE ZUS obejmuje nie tylko przedsiębiorców, ale każdego, kto jest płatnikiem składek. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnikiem składek są także ubezpieczeni zobowiązani do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne.

Ta grupa obejmuje między innymi osoby, które zdecydowały się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne lub emerytalne i rentowe. Jeżeli takie osoby z jakiegoś powodu nie założyły jeszcze profilu na PUE ZUS, to również powinny to zrobić do 30 grudnia włącznie.