Obniżenie wieku emerytalnego przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2016 r. budzi emocje do dzisiaj. Wiele osób zgadza się z tego typu polityką, argumentując swoje zdanie koniecznością godnego odpoczynku emeryta po wielu latach ciężkiej pracy. Jednak z danych wynika, że sami emeryci i osoby w wieku przedemerytalnym masowo wykonują pracę zawodową na emeryturze. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.
Przejście na emeryturę już nie jest tak oczywiste jak kiedyś. Duża część emerytów pracuje także z przymusu
Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowanych przez portal Pulshr.pl wynika, że w ciągu pięciu lat na polskim rynku pracy przybyło 165 tys. tzw. silverów, czyli osób po 50-55 roku życia – oznacza to, że w ostatnich latach liczba pracujących emerytów zwiększyła się z 689 do 854 tysięcy. Jest to znaczny wzrost liczby osób w wieku emerytalnym na rynku pracy, który nie jest zawsze zauważalny przez Polaków. Co ważne, dane te nie są zależne od płci i dotyczą w równym stopniu kobiet i mężczyzn. O tym trendzie mówiła na łamach Pulshr.pl Jolanta Perek-Białas, kierowniczka Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ:
Przyczyn większej aktywności jest kilka. Po pierwsze, część osób osiągających wiek emerytalny, szczególnie osoby z wyższym wykształceniem nadal są zdolne do pracy, a że są potrzebne z racji swojego doświadczenia (m.in. lekarze, służba zdrowia, nauczyciele) to otrzymują propozycje zatrudnienia i z nich korzysta. Po drugie, cześć osób mimo osiągnięcia wieku emerytalnego otrzymuje zbyt niskie świadczenia w porównaniu do potrzeb konsumpcyjnych.
Emeryci nie chcą przechodzić na emeryturę także dlatego, że lubią swoją pracę
Przymus ekonomiczny to jeden z najważniejszych powodów pozostawania emerytów na rynku pracy. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że emeryci lubią swoją pracę i właśnie dlatego nie chcą z niej rezygnować. Eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego zwracają uwagę na możliwość bezproblemowego przedłużania pracy przez emerytów, którzy nie tylko lubią to, co robią, ale także mają szczęście współpracować z odpowiednimi osobami na stanowiskach kierowniczych, którzy tworzą dla swoich pracowników świetne warunki pracy także na emeryturze. Eksperci UJ podkreślają, że jest to jeden z ważniejszych czynników, który warunkuje chęć dłuższej pracy u emerytów obok ulg lub zniżek podatkowych czy możliwości dodatkowego odkładania pieniędzy na emeryturę.