Mieszkania z licytacji komorniczej to dziś często jedyna szansa na tańszy własny kąt

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Mieszkania z licytacji komorniczej to dziś często jedyna szansa na tańszy własny kąt

Za kawalerkę poza centrum trzeba zapłacić dzisiaj nawet 500 tys. zł. W takich warunkach własne cztery kąty wydają się dla wielu Polaków marzeniem nie do spełnienia. Jednak dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania ani na rynku pierwotnym, ani na rynku mieszkaniowym wtórnym po standardowych cenach, pojawia się alternatywa – licytacje komornicze.

W ostatnich latach licytacje komornicze zyskały na popularności. Fortuna kołem się toczy, dlatego bywa i tak, że nieszczęście jednego staje się okazją dla drugiego.

W czasach, gdy ceny mieszkań szaleją, licytacje komornicze to nowa droga do własnego lokum

W 2023 roku w Polsce odbyło się ich ponad 7800. Dla wielu Polaków, szczególnie w największych miastach, zakup mieszkania na wolnym rynku staje się niemożliwy z powodu rosnących cen.

Od 2007 roku ceny wzrosły o 63 proc. W tak dużych miastach jak Warszawa cena za metr kwadratowy wynosi już ponad 10 tys. zł. Natomiast ceny mieszkań wystawionych na licytacjach komorniczych bywają dużo niższe. Właśnie dlatego takie nieruchomości są atrakcyjną opcją dla osób szukających tańszego rozwiązania.

Przykra ostateczność dla jednego bywa nieocenioną szansą dla kogoś innego

Licytacja komornicza to proces sprzedaży majątku dłużnika, niebędącego w stanie spłacić swoich zobowiązań. Kiedy wierzyciel składa wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, komornik po pozytywnym dla wierzyciela rozpatrzeniu sprawy zajmuje majątek. Ten następnie trafia na licytację. Przed sprzedażą dłużnik ma jeszcze ostatnią szansę; jest nią możliwość uregulowania długu w dwa tygodnie.

Sam proces licytacji składa się z kilku etapów, w tym z wyceny nieruchomości, ustalenia daty licytacji oraz ogłoszenia jej. Cena wywoławcza wynosi 75 proc. szacowanej wartości mieszkania, a w przypadku drugiej licytacji może spaść nawet do 66 proc. Procedura licytacyjna jest przejrzysta, ale wymaga od kupujących dobrej znajomości przepisów i formalności, aby ustrzec się przed problemami po zakupie.

Aby wziąć udział w licytacji komorniczej, trzeba wpłacić wadium

Wadium to nic innego jak kwota zabezpieczająca, która wynosi 10 proc. szacowanej wartości nieruchomości. Wadium jest zwracane po zakończeniu licytacji osobom, które jej nie wygrały, natomiast zwycięzca musi wpłacić resztę w 14 dni. W wyjątkowych przypadkach można ten okres przedłużyć do miesiąca. Inaczej wadium przepadnie.

Najważniejszą zaletą licytacji komorniczych jest możliwość nabycia nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Warto jednak wcześniej dla spokoju dokładnie przejrzeć dokumenty dotyczące mieszkania, aby upewnić się, że od strony prawnej wszystko jest z nim w porządku.