Aukcje komornicze jak aukcje na allegro? Proszę bardzo – właśnie ruszył portal z licytacjami komorniczymi online

Gorące tematy Prawo Zakupy Dołącz do dyskusji (465)
Aukcje komornicze jak aukcje na allegro? Proszę bardzo – właśnie ruszył portal z licytacjami komorniczymi online

Uruchomione właśnie „komornicze allegro” tj. portal e-licytacje.komornik.pl, może wywrócić świat licytacji komorniczych do góry nogami. Dzięki portalowi udział w aukcji komorniczej będzie prawie tak prosty, jak na popularnym portalu.

Do tej pory każdy zainteresowany okazjami na licytacjach komorniczych mógł co najwyżej subskrybować ogłoszenia na portalu z obwieszczeniami o licytacjach komorniczych. Za pośrednictwem portalu co jakiś czas na maila wpadała informacja o ciekawej ofercie, ale wciąż, żeby wziąć udział w aukcji komorniczej, należało udać się na nią osobiście. W rezultacie rzadko kto był na tyle zdeterminowany, żeby fizycznie pojawić się na licytacji.

Przede wszystkim chodzi o lenistwo. Udział w licytacji komorniczej wymaga stawienia się w określonym miejscu i czasie. Każdy jest czasami weekendowym poszukiwaczem okazji, ale żeby specjalnie pojechać na licytacje – to chyba tylko w reality show Wojny Magazynowe. Dodatkowo licytacje komornicze kojarzą się raczej z czymś przykrym. Nie każdy jest w stanie pokonać barierę psychologiczną licytowania przymusowo odebranych komuś rzeczy.

Dlatego właśnie licytacje komornicze, mimo że z definicji są okazją, bo cena wywołania jest zawsze dużo niższa niż rzeczywista wartość rzeczy, nie cieszyły się dużą popularnością. Wszystko może zmienić uruchomiony właśnie portal e-licytacje.komornik.pl, gdzie będą odbywały się licytacje komornicze online.

Nie dość, że pomysł świetny, to nawet ktoś pomyślał, żeby interfejs był przyjazny:


Licytacje komornicze online – jak to działa?

Żeby wziąć udział w licytacji, wystarczy się zarejestrować na portalu. Licytacje będą odbywały się w ściśle oznaczonym przez komornika czasie. Żeby ostudzić trochę entuzjazm, trzeba jasno powiedzieć, że na portalu nie będzie wszystkich aukcji komorniczych z kraju. Licytacja trafi na portal jedynie wtedy, gdy zawnioskuje o to wierzyciel. Ponadto większa część licytacji będzie dotyczyła ruchomości, a udział w aukcji dotyczącej przedmiotów oszacowanych na powyżej 5 tysięcy wymaga wpłaty wadium w wysokości 10% sumy oszacowania. Wpłaty należy dokonać najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem licytacji.

Co można licytować na licytacjach komorniczych online?

Wszystkie ruchomości, które będą podlegać sprzedaży w trybie egzekucji tj. samochody, antyki, elektronikę itp. Zalicytować można nawet… nieruchomości. Niestety nie każdą. Na portal mogą trafić jedynie nieruchomości licytowane w tzw. trybie uproszczonym zgodnie z przepisami o egzekucji. Licytacje komornicze online mogą dotyczyć więc tylko gruntów niezabudowanych oraz zabudowanych budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie wystąpiono o udzielenie zezwolenia na użytkowanie. Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje niestety możliwości sprzedaży „zwykłej” nieruchomości w trybie licytacji elektronicznej.

Licytacje komornicze online opłacają się wszystkim

W sposób oczywisty przeniesienie licytacji z „realu” do internetu zwiększy ich popularność i dostępność dla większej ilości osób. Im więcej licytantów – tym wyższe ceny sprzedaży. To z kolei oznacza, że dłużnik spłaci więcej długu, a wierzyciel więcej go odzyska.

Obecnie portal czeka, aż wierzyciele złożą pierwsze wnioski, co umożliwi pojawienie się na e-licytacje.komornik.pl pierwszych aukcji.