Rząd chce zmienić przepisy dotyczące zwolnień lekarskich. W tym te dotyczące ich kontroli

Praca Dołącz do dyskusji
Rząd chce zmienić przepisy dotyczące zwolnień lekarskich. W tym te dotyczące ich kontroli

Okazuje się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy, który zakłada zmiany w wystawianiu zwolnień lekarskich i kontroli L4. Projektowane rozwiązania nie zmieniają radykalnie obowiązujących już zasad – ale mimo to warto zwrócić na nie uwagę.

Zmiany dotyczące zwolnień lekarskich. Jest już projekt ustawy

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projektowane rozwiązania mają na celu wdrożenie rozwiązań zapewniających sprawną i efektywną realizację ustawowych zadań ZUS związanych z wydawaniem orzeczeń i kontrolą zwolnień lekarskich. Co zatem rządzący chcą zmienić?

Po pierwsze, projektodawca proponuje wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń dla celów ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a także innych świadczeń należących do właściwości ZUS oraz dla celów realizacji zadań zleconych ZUS na podstawie innych ustaw. Dotyczy to również kontrolę orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy – czyli zwolnień lekarskich wystawianych pracownikom m.in. ze względu na chorobę. Zmiana w tym zakresie ma polegać m.in. na standaryzacji postępowania orzeczniczego i zapewnieniu przejrzystości regulacji prawnych; jednocześnie regulacje mają pozostać bez wpływu na zasady orzekania. Jednocześnie projektodawca postuluje możliwość wydawania orzeczeń w określonych sprawach przez specjalistów wykonujących samodzielne zawody medyczne; projektodawca przewidział odrębny nadzór nad wydawaniem takich orzeczeń. Ponadto projekt ustawy zakłada też zmiany struktury organizacyjnej orzecznictwa lekarskiego oraz rozszerzenie możliwości ZUS w zakresie pozyskiwania informacji o zdarzeniach medycznych czy jednostkowych danych medycznych.

Co jednak to wszystko oznacza dla pacjentów?

Teoretycznie zmiany nie są znaczące. Ale ostatecznie mogą budzić kontrowersje

Jedną ze zmian, na które warto zwrócić uwagę, to uszczegółowienie pojęć takich jak praca zarobkowa czy aktywność niezgodna z celem zwolnienia od pracy. W praktyce ma to oznaczać, że jeżeli np. ubezpieczony w trakcie L4 dokonał niezbędnych, incydentalnych czynności, których zaniechanie mogłoby doprowadzić do znacznych strat finansowych pracodawcy czy kontrahenta, to nie można uznać tego za pracę zarobkową, której wykonywanie narusza zasady zwolnienia lekarskiego. To teoretycznie kosmetyczna zmiana – ale jednak istotna dla ubezpieczonych i wspierająca obecne orzecznictwo. Oczywiście należy liczyć się z tym, że spór może wywoływać dla odmiany pojęcie czynności incydentalnej; niewykluczone zatem, że ZUS będzie interpretować to pojęcie zupełnie inaczej i w sposób mniej przychylny dla ubezpieczonego.