Polski rynek pracy jest teoretycznie w dość dobrej kondycji. Jest jednak jeden problem, który może niepokoić

Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Polski rynek pracy jest teoretycznie w dość dobrej kondycji. Jest jednak jeden problem, który może niepokoić

Z najnowszych danych wynika, że polski rynek pracy jest w dość dobrej kondycji i nie grożą nam żadne zawirowania, które skutkowałyby np. zwiększeniem bezrobocia. Jednak wgłębiając się np. w dane GUS-u i raporty firm rekrutacyjnych, możemy zauważyć dość ciekawe trendy, które mogą nas zaniepokoić. Problemem polskiego rynku staje się przede wszystkim malejąca liczba ofert pracy, co może przysparzać trudności wielu pracownikom.

Coraz więcej Polaków jest aktywnych zawodowo, jednak liczba ofert pracy maleje

Z danych GUS-u wynika, że w trzecim kwartale 2024 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17,798 mln – jest to wynik lepszy w porównaniu do poprzedniego kwartału. Co ciekawe, zmniejsza się także odsetek osób, które są bierne zawodowo. Jest to bardzo dobra wiadomość dla polskiego rynku pracy, gdyż to właśnie liczba osób, które nie uczą się i nie pracują, była ostatnimi czasy dość duża.

Mamy jednak obecnie problem ze spadająca liczbą ofert pracy. Portal Plushr.pl przywołuje dane z raportów, z których wynika, że trend wzrostowy, który dotyczył publikowania ofert pracy, wyraźnie się wypłaszcza. Pomimo tego, że liczba ofert publikowanych przez pracodawców nadal jest wysoka, możemy zauważyć niepokojące zjawisko stagnacji w aspekcie pozyskiwania nowych pracowników w Polsce.

Obserwujemy także trend tzw. chomikowania pracowników, szczególnie w firmach z sektora przemysłowego

O zjawisku tzw. chomikowania pracowników pisał niedawno serwis Money.pl. Według ekspertów uważa, że trend ten jest spowodowany przede wszystkim chęcią ograniczania kosztów pracy, spowodowanym m.in. spadkiem popytu. W tych warunkach firmy często decydują się na zatrzymywanie pracowników w firmie, gdyż ich zwolnienie skutkowałoby koniecznością uruchamiania żmudnego procesu rekrutacji, który często nie dawałby pożądanych efektów.

Z danych wynika także, że rynek pracy jest w Polsce ratowany także przez seniorów. Świadczy o tym wzrost liczby osób, które pracują w niepełnym wymiarze pracy, który jest najczęściej preferowany przez osoby starsze.

Ostatnimi czasy osób pracujących przybyło przede wszystkim w branży budowlanej. Liczba pracowników zwiększyła się także w działalności profesjonalnej, naukowej, technicznej, informacji i komunikacji. Zatrudnienie wzrosło także w branży gastronomicznej i wielu innych branżach usługowych.

Portal Money.pl zauważa także zmiany, które mają miejsce w polskiej gospodarce. Polegają one na coraz częstszym odpływaniu pracowników ze średnich przedsiębiorstw. Znajdują oni pracę przede wszystkim w mniejszych firmach usługowych, które grają coraz większą rolę w Polskiej gospodarce, często zastępując miejsca pracy w branży produkcyjnej.