Po atakach rządowej telewizji na TVN, jest odpowiedź USA. PiS długo będzie po niej dzwonić w uszach czołówka „Kropki nad I”

Gorące tematy Zagranica dołącz do dyskusji (1507) 20.04.2020
Po atakach rządowej telewizji na TVN, jest odpowiedź USA. PiS długo będzie po niej dzwonić w uszach czołówka „Kropki nad I”

Jakub Kralka

Jakiś czas temu telewizja TVN zrobiła materiał o tym, że podczas gdy my wszyscy żyjemy jak szczury, Prezes Jarosław Kaczyński wiedzie sobie highlife, uczestniczy w zupełnie niekoniecznych uroczystościach czy nawet bez żadnego trybu udaje się na cmentarze. 

I trzeba przyznać, że to zirytowało naród. Nawet ten kompletnie apolityczny. Po jednej z takich wizyt cały mój Facebook zasypał się oburzeniem znajomych, po których nawet nie spodziewałem się, że wiedzą kto jest aktualnie u władzy.

To z kolei wywołało furię i odpowiedź na Woronicza. Telewizja Polska zaczęła atak na stację TVN oraz jej dziennikarzy robiąc to, w czym specjalizuje się najlepiej  – zaczęto grzebać w przeszłości. I dogrzebano się rewelacji o tym, że stacja TVN to tak naprawdę projekt PRL-owskiego wywiadu, wściekle atakowano też na przykład w mojej ocenie świetną dziennikarkę, panią Justynę Pochanke.

Moja ocena stacji TVN24 jest z grubsza pozytywna. Trudno jest mi się z nią w pełni identyfikować, nie zawsze pochwalam dobór gości, na przykład nie rozumiem pompowania profesora Wojeciecha Sadurskiego, gdzie jakaś silnie emocjonalna nienawiść przebija nad merytoryką. Słuchanie Romana Giertycha też od kilku lat jest już bardziej bezcelowe i męczące, gdzie często trafne diagnozy mieszają się z jakąś prywatną wendettą i wygłaszaniem życzeniowych prognoz odnośnie przyszłości.

Czasem materiały stacji były wpadkami, ale jest to generalnie najbardziej profesjonalna stacja informacyjna w kraju. Nie wiem czy jest obiektywna, bo nie wierzę w obiektywizm mediów. Ale na pewno w zdecydowanie większym stopniu od swoich konkurentów z mediów takich jak TVP, TV Republika, Gazeta Polska, Niezależna.pl czy wPolityce.pl, do obiektywizmu dąży. Przez 10 ostatnich lat nie widziałem, by jakiś dziennikarz sympatyzujący z PiS z taką zapalczywością odpytywał polityków preferowanego przez siebie ugrupowania, jak robi to TVN24 z na przykład Platformą Obywatelską.

Pracownicy TVP próbują wmówić światu, że są odpowiedzią na TVN24. Otóż nie są, to jest taka sama odpowiedź, jak epidemia koronawirusa na to, że ludzie czasem przechodzili przez ulicę na czerwonym świetle.

Amerykański ambasador w Warszawie przemówił

PiS nienawidzi TVN24, ponieważ ta stacja przedstawia tę partię taką, jaką jest. I ja rozumiem, że ten widok boli.

PiS ma jednak strasznego pecha, ponieważ od kilku dobrych lat TVN24 to nie jest stacja „PRL-owskiego wywiadu”. Kupili ją najwięksi polityczni idole partii, czyli… Amerykanie. Początkowo z grupy Scripps, która następnie została przejęta przez Discovery.

Pozwoliłem więc sobie kilka dni temu na Twitterze zamieścić refleksję:

Która w zasadzie co do słowa okazała się prorocza:

Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy Amerykanie ukrócają zapędy PiS, by media „nacjonalizować” przy czym przez nacjonalizację – mówmy uczciwie – należy rozumieć taką zmianę struktury kapitałowej mediów w Polsce, by wszystkie były posłuszne władzy lub ostatecznie stłamszone. Jakkolwiek sama koncepcja ograniczenia np. wszechobecnego niemieckiego kapitału w mediach jest kusząca, to jest on też pewnego rodzaju gwarantem niezależności. Jeśli nie rozumiecie co mam na myśli, to Krzysztof Suwart z polskiego money.pl wam tego nie wytłumaczy.

Cała sytuacja jest oczywiście kompromitująca

Georgette Mosbacher to oczywiście ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, nie namiestnik. Ale różnica pojęciowa tutaj polega w dużej mierze na dobrowolności. Prawo i Sprawiedliwość w specyficzny sposób kształtuje nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, co swego czasu trafnie definiował były minister w rządzie PiS i PO – Radosław Sikorski. Jest to poddaństwo wobec USA, murzyńskość, a nawet robienie im – ekhm – „łaski”. Obrywamy na tym na wielu płaszczyznach, konfrontując się w imię niejasnego interesu z Europą czy pozwalając na bycie upokarzanymi przez Izrael.

Należy sobie wyobrazić w ilu mniej widocznych aspektach polityki międzynarodowej Polska traci na takim podejściu. W tym wypadku – na naszych oczach – tupnięcie nogą wystarczyło, by stało się jasne, że dalsze ataki TVP na TVN nie będą mile widziane w Ameryce. Z jednej strony imponuje w jak cudowny sposób Stany Zjednoczone potrafią budować swoje wpływy na całym świecie, a następnie realizować walkę o interesy swojego biznesu.

Z drugiej – my w tej relacji jesteśmy Polakami.

1 507 odpowiedzi na “Po atakach rządowej telewizji na TVN, jest odpowiedź USA. PiS długo będzie po niej dzwonić w uszach czołówka „Kropki nad I””

 1. Nie Polakami – Polaczkami.
  > Cała sytuacja jest oczywiście kompromitująca
  i w tym jesteśmy najlepsi. Jak Stańczyk, tylko bez rozumu.

 2. Kompromitacja Bezprawnika…. definitywna.
  Może i po wyborach skończycie agitacje, ale ja już dziękuje. Poza moto, już sama jazda po wrogach waszych przyjaciół.

  • Bardzo dobrze. Jeśli PiS nie zostanie raz na zawsze wymazany ze sceny politycznej w tym kraju, to przejdą do opozycji. Stamtąd będą szczuli na władzę, która po nich przyjdzie, by posprzątać cały bajzel, będą przypominać, jak to w czasach PiS-u pieniądze sypały się z nieba. I w końcu obywatele zmęczeni zaciskaniem pasa spowodowanym próbami naprawy destrukcji finansów i gospodarki dokonanej przez PiS znów ich wybiorą. I całość zacznie się od nowa.

   PiS przez 5 lat swoich rządów zmarnował gigantyczne pieniądze na programy łapówek wyborczych, zlikwidował praworządność i niezawisłość sądów, podniósł kilkadziesiąt różnych podatków, utrudnił jeszcze bardziej prowadzenie biznesu, wprowadził w szczujni na Woronicza standardy znane z Korei Północnej, wywołał więcej afer od wszystkich poprzednich rządów razem wziętych, doprowadził służbę zdrowia do stanu agonalnego, okazywał wszystkim (nawet własnym wyborcom) niespotykaną nigdy wcześniej pogardę, obsadził spółki skarbu państwa miernymi ale wiernymi, którzy pomogli wyprowadzić z nich miliardy na łapówki wyborcze i propagandę, sprawił, że Polska stała się już nawet nie wasalem, ale chłopem pańszczyźnianym wobec Stanów Zjednoczonych, wielokrotnie złamał prawo, w tym Ustawę Zasadniczą… A to wszystko tylko początek ogromnej listy zarzutów.

   Nadchodzi czas, by obywatele przeciwni praktykom sekty smoleńskiej powiedzieli w końcu „dosyć”. Należy również przez najbliższe kilkanaście lat dzień w dzień przypominać, czym się kończą rządy PiS – tak, by nikt już nie uwierzył, że może to „straszenie PiS-em”, że może „to już inna partia, inni ludzie”.

   • Dużo się człowieku napisałeś, wiele wielkich słów, ale jak to mawiał Szekspir „Puste naczynia robią najwięcej hałasu ;-) BTW rozumiem, że Twoi „uczciwi idole” to ta flama przewodniczącego Borysława jumiąca 13 tysi nienależnego zasiłku?

    • Nie wiem o czym właściwie mówisz, ale używasz typowo PiSowskiej retoryki: PiS kradnie? Łamie prawo? INNI TEŻ KRADNO!!! A ZA PEŁOOOOO!!!!!!!!!!

     • No widzisz – nie wiesz, a głos zabierasz, odważnie ;-) Nie boisz się, że Macierewicz w długim skórzanym płaszczu będzie przesłuchiwać Cię na Szucha?

    • Wy deblie pisowe scierwo myslicie ze jak nie pisowskie gowno to tylko platforma ?
     Idzie nowe wielkimi krokami i caly ten smietnik pisowski, platformowski, pslowski i ten cyrk lewicowy zmiecie i wywiezie ten ludzki odpad do lagrow albo obozow. KONFEDERSCJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ.

   • Taki właśnie obraz rządów PiS wynoszą widzowie ‚obiektywnej’ telewizji TVN. Ale są to zarzuty które nie mają umocowania w Faktach. Wręcz przeciwnie zarzuty są wyssane z palce i jest dokładnie odwrotnie.
    Rozumiem że chcielibyście powrotu do tego jak było wcześniej, czyli aby niczym nie skrępowanej dominacji TVN w przekazywaniu swojej narracji dotyczącej spraw polityki i swiato poglądowej?
    A nie pomyśleliście przypadkiem że może zamiast wracać do monopolu jednego przekazu, lepsze byłoby coś dokładnie odwrotnego? Czyli więcej tego co jest teraz? Czyli aby każdy miał jeszcze większy wybór niż ma teraz? Inaczej mówiąc aby każda grupa społeczna czy to ciemnogród głosujący na PiS czy widzowie TVN mieli swoje media? A osoby postronne mogły dzięki temu sami sobie wyrobić zdanie? Szkoda. Ale rozumiem że beneficjenci starego szczelnego systemu medialnego boją się dać ludziom wybór aby ich myślenie poszło w ‚niewłaściwym’ dla nich kierunku. Dlaczego podkładacie się pod takim ludzi?

 3. To jest nasz problem. Jesteśmy prowincjonalnym państewkiem. Powinniśmy zarabiać na czym się da i pogrywać ze wszystkimi stronami – i zarabiać kasę. A my wstajemy z kolan uderzając się w głowę o kaloryfer.

  • I tu się zgadzam – powinniśmy WYMAGAĆ lojalności oraz odpowiedniego traktowania (jako partner w biznesie, w polityce, w dziedzinie bezpieczeństwa etc.) od USA – zwłaszcza że od wielu lat im pomagamy w różnych trudnych sprawach (Irak, Afganistan, przeloty, tymczasowe więzienia, areszty, ciemne sprawki, etc.).
   I jeśli myśleli że chodzi nam o publiczne „USA oficjalnie dziękują Polsce za ich wkład w demokrację.” to są głupsi niż my.

   • Oni wiedzą że nam o to chodzi – naród spragniony sukcesu więc zadowalamy się namiastkami. Stąd kulty: Małysza, Kubicy, jpII, itd. zamiast realnych sukcesów typu firmy na światowym poziomie – podziękujmy skarbówce za to że nie ma Optimusa i jtt które miały szansę na zostanie dużym graczem przynajmniej w Europie.

 4. TVN to chyba jedyny pozytywny element współpracy z USA. Reszta to porażka i utrata miejsc pracy przez Polaków za zgodą tych oszołomów pisuarnianych.

 5. Nie oglądaj TVN-u nie pozbawiaj mózgu tlenu.a w TVN … news zapadła się ziemia na stacji benzynowej … nadstawiłem ucha i słyszę w Karolinie północnej jpr.

  • Czyli rozumiem że chciałbyś oglądać wiadomości tylko z Polski?
   Niestety dla ciebie, ale tak dobrze to nie ma nawet w TVP.

 6. #TVNRZETELNOSCOBIEKTYWIZMOKSYMORON

  Tvn (iti) firma, która powstała na zlecenie służb.
  Wyssany z palca zamach na Komorowskiego, urodziny hitlera, kilometrówki Dudy, itd, itd.

 7. Dziękuję Wam! Doczytalem wlasnie ze maciera wygral w 2012 proces z założycielami iti, ze obaj byli wspolpracownikami sluzb a pomyslem zalozenia prywatbej stacji zachwycony byl urban. Co z tego ze usa kupilo stacje, skoro bez zmian mamy glos urbana miedzy wierszami? Meczy juz to falszowanie i zaklinanie rzeczywistosci, historycze teksty źrodlowe sa ogólnodostępne.

 8. W całej tej sprawie najbardziej istotne jest właśnie nie to, czy tvn jest lepszy od tvp czy na odwrót, tylko właśnie to, że taka pani ambasador to sobie może pouczać – w tym wypadku pośrednio – polski rząd, która POLSKA firma jest zła a która nie. Nawet, jeśli tvn jest z Ameryki, to jest zarejestrowane w Polsce i podlega polskiemu prawu, a nie OPINIOM Jej Ekscelencji.
  I tu Autor tekstu ma w ostatnich akapitach racje – że polski rząd jest na takim dnie, że polski prezydent, będąc gościem, stoi przy podpisywaniu czegoś tam, a równorzędny mu rangą siedzi, że polski prezydent cieszy się, jakby mu ktoś narobił w kieszeń, że Polska zapłaci 50 mln dolarów (cena z pamięci, może mylna) za „Fort Trump”, czyli de facto za to, żeby amerykańskie samoloty mogły skanować rosyjską przestrzeń powietrzną i miały trochę bliżej niż z Rammstein. Może któryś zostanie zestrzelony albo zestrzeli jakiś rosyjski, a nam pozwolą powiedzieć, że przepraszamy i to była nasza wina. W zamian kupimy jeszcze 50 myśliwców z demobilu za cenę dwóch nowych każdy.

  I właśnie w zamian dostajemy dodatkowo „polskie obozy śmierci”. Oni nam plują w twarz, a my się cieszymy, a i Rosja się cieszy, bo dzięki temu nastroje anty-amerykańskie rosną.

 9. „TVN przedstawia PiS taki jaki jest”. A ja powiem tak – szkoda, że nie przedstawiała PO i p. Tuska, takim jaki był. Pamiętacie JEDYNY negatywny materiał o tej partii nt. niejakiego posła Węgrzyna, który powiedział, że na lesbijki to by chciał popatrzeć? Jak wieść głosi, wściekły Tusk skomentował to : „kto przestawił wajchę?”. Poseł Węgrzyn wyleciał z PO, a wszystko wróciło do normy. Abstrahując, że TVN nie przedstawia PiSu takim jaki jest, tylko manipuluje, a Pani Pochanke jest tutaj niedoścignionym mistrzem, ale to moja prywatna opinia. Jeśli ktoś ogląda tylko TVN i czyta GW albo Politykę, to po pewnym czasie traci zmysł samozachowaczy

 10. Potrzeba nam nie powrotu do niczym nie skrępowanej dominacji przekazu TVN ale jeszcze więcej tego co jest teraz. Czyli jeszcze większej dowolności wyboru która propagandę przyjmujemy, możliwość skonfrontowania dwóch światów. Coś na wzór USA gdzie działają dwie duże stacje CNN i Fox News.
  No ale my jesteśmy państwem post komunistycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *