Pan życia i śmierci

Gorące tematy Państwo Zdrowie dołącz do dyskusji (4184) 23.03.2020
Pan życia i śmierci

Jakub Kralka

Z pewnym zrozumieniem przyjąłem, że Jarosław Kaczyński „schował się” po wybuchu koronawirusa. To naczelny whip polskiej polityki, taki Frank Underwood, a umiejętność niemieszania się do trudnego tematu epidemii, w którym nie ma się kompetencji, zasługiwała raczej na pochwały, niż ataki. 

Niestety ostatnie dni przedstawiają już Jarosława Kaczyńskiego w gorszym świetle, a prezes PiS z epidemii wiele sobie nie robi. Najpierw udał się na niedzielną mszę świętą, dając swoim sympatykom niezbyt pożądany przykład mało odpowiedzialnego zachowania (przypomnę, że równocześnie sam Watykan rozważa częściowe przeniesienie obchodów Wielkanocy na jesień tego roku, by potencjalnie zarażeni wierni nie tłoczyli się w kościołach). Później do mediów przedostała się informacja o wyprawie na Wawel w miesięcznicę pogrzebu Lecha Kaczyńskiego. Kult pamięci bliskiej osoby zmarłej to oczywiście ważna kwestia, ale czy na tyle ważna – gdy zamknięte są granice, szkoły, sklepy, restauracje, lasy(!) itd. – by angażować ludzi i organizować sobie podróż z Warszawy do Krakowa? Nie, to znowu zachowanie na wskroś nieodpowiedzialne. Czarę goryczy przelała jednak rozmowa byłego premiera z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Zanim przejdziemy dalej, chciałbym uprzedzić kilka faktów, ponieważ na pewno zostaną mi wypomniane w komentarzach. Gdy Platforma Obywatelska rządziła, byłem tu, gdzie teraz. Tak, jestem uprzedzony do PiS – to ultrakonserwatywni socjaliści, a ja jestem konserwatywnym liberałem, postrzegamy rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Nie, to nie jest atak na rząd, ponieważ od samego początku epidemii wspieramy jego działania na Bezprawniku.

Tak, to wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ po raz pierwszy w swojej politycznej karierze tak realnie chce postawić w stanie zagrożenia życia lub zdrowia mnie i bliskie mi osoby.

Jarosław Kaczyński to najpotężniejszy człowiek w Polsce

Podczas gdy 30 milionów Polaków chodzi do Biedronki w maseczkach i gumowych rękawiczkach, Jarosław Kaczyński przez całą rozmowę z Krzysztofem Ziemcem radośnie sobie na niego kasłał, nie zatykając nawet buzi. To niewielki, a zarazem jakże wymowny obrazek człowieka, którego wola polityczna będzie wpływała na kształt tej epidemii.

Prezes PiS zbudował bowiem środowisko polityczne, w którym pociąga za sznurki z tylnego siedzenia, nie ponosząc rzeczywistej odpowiedzialności prawnej, historycznej, a zwyczajowo również moralnej za decyzje Zbigniewa Ziobro, Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło czy Andrzeja Dudy.

Jest jednak najpotężniejszym aktualnie człowiekiem w Polsce, który w istocie decyduje o tym jakie decyzje będą podejmowane w poszczególnych sferach życia. Bo nawet jeśli nie zna się na wojsku, sporcie, gospodarce, medycynie czy rynku pracy, to wszystkie decyzje poszczególnych resortów muszą być spójne z kreśloną przez niego wizją polityczną. A wizja Jarosława Kaczyńskiego jest taka: nie będzie lepszego czasu i lepszej okazji dla Andrzeja Dudy, by wygrać wybory prezydenckie. Dlatego właśnie mamy stan wyjątkowy, bez wprowadzania stanu wyjątkowego, co tłumaczyłem już w osobnym artykule.

Jarosław Kaczyński jest groźny dla twojej babci

Rozmowa z Krzysztofem Ziemcem jeżyła włosy, gdyż z każdą kolejną wypowiedzią wynikało z niej, że najpotężniejszy człowiek w państwie nie tyle cynicznie kalkuluje, co najzwyczajniej nie zdaje sobie sprawy z tego jaka sytuacja panuje aktualnie na świecie i w państwie. Kreślone przez niego wizje przypominały klipy nastolatków z USA, którzy nie mają zamiaru przerywać swojej spring break z powodu jakiegoś tam wirusa.

Ale sądzę, że do kościoła, jeżeli to nie stwarza niebezpieczeństwa, jeżeli się przestrzega tych wszystkich zasad, to można chodzić. Nie ma zakazu. Biskupi nie mówią: „nie chodźcie do kościoła”. Biskupi mówią, że „dajemy wam dyspensę”, to przecież nie jest wezwanie do niechodzenia, tylko stwierdzenie, że można nie chodzić. W związku z tym też chciałbym, żeby to było pamiętane – tłumaczył Kaczyński w RMF FM.

Moja polemika: Duszpasterze czy duszrzeźnicy? Koronawirus to wielki kryzys polskiego Kościoła – tak kleru, jak i przyklaskujących mu wiernych

Tak, (wybory – dop. redakcja) powinny się odbyć i administracja państwowa obydwu rodzajów – bo to jest i rządowa, i samorządowa, proszę pamiętać tutaj o roli administracji samorządowej – mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, bo zbliżają się już pierwsze terminy ku temu, żeby te wybory się odbyły. Jeśliby tego nie robiły, to łamałyby konstytucję (…) No i oczywiście byłoby to – dodam – niezwykle niekorzystne, żeby prezydent i premier byli z różnych obozów politycznych i się spierali. Jest tak, że potrzebujemy dzisiaj wśród innych warunków skutecznego przeciwstawiania się kryzysowi, także politycznej stabilizacji. To jest także przyczyna, która powoduje, że te wybory powinny się odbyć 10 maja – tłumaczył Kaczyński w RMF FM. Ale to, jeszcze raz powtarzam, nie oznacza, że ludzie nie mogą pójść do urn wyborczych, bo to pytanie, które pan tak zdecydowanie stawiał, ono ciągle jest aktualne. Nie można się spotykać w wielotysięcznych tłumach

– dodał w dalszej części rozmowy wskazując kompletny brak zrozumienia dla sposobu w jaki przenosi się wirus, który mógłby o godzinie 10.00 przenieść się na panie z komisji wyborczej, a potem kolejno do godziny 20.00 przenosić na każdego pojedynczo podchodzącego wyborcę.

Ja sam bardzo bym chciał być w Smoleńsku, skoro tutaj, ze względu na Wielki Piątek, a teraz dochodzi jeszcze koronawirus, nie można obchodzić w sposób właściwy tej rocznicy. Mamy do czynienia z pewnym nowym elementem sytuacji – Rosjanie zamknęli granicę. Czy będą gotowi ją otworzyć dla delegacji? Tego w tej chwili jeszcze nie wiemy. Ale przygotowania trwają.

Jarosław Kaczyński w całej rozmowie z RMF FM daje się poznać jako człowiek obudzony ze snu w samym środku roku 2016, jak gdyby szczytem problemów Polaków był nietrafiony rzut karny Kuby Błaszczykowskiego.

Podczas, gdy ludzie nie chodzą do pracy, polskie firmy bankrutują, dzieci nie chodzą do szkół, lekarze leczą chorych na koronawirusa w maseczkach karnawałowych, na jednego wyleczonego przypada 8 zmarłych, a Polacy – tak po prostu – boją się o swoje życie, najważniejsza osoba w państwie ze stoickim spokojem zapowiada organizację wyborów w planowanym szczycie epidemii, opowiada, że można chodzić do kościoła, wybiera się na Wawel i planuje zagraniczną wyprawę do Smoleńska, a nawet jakieś krajowe obchody „w ograniczonym zakresie”.

Panie ministrze, panie premierze, panie prezydencie

Długo zastanawiałem się kto powinien być adresatem mojego tekstu. Wydaje mi się, że przynajmniej w postaci figur retorycznych, powinien to być minister zdrowia Łukasz Szumowski, premier Mateusz Morawiecki czy prezydent Andrzej Duda. Młodzi politycy o szerokim zakresie kompetencji, którzy są w stanie zatrzymać to szaleństwo. Zastanawiam się czy istnieje jakiś punkt graniczny, w którym liderzy polityczni środowiska PiS-u wypowiadają polityczne posłuszeństwo w słusznej sprawie.

Wywiad kreśli nam bowiem plan najbliższych tygodni o wątpliwej poczytalności. Plan, którego urzeczywistnienie jest groźne dla otoczenia i naszych bliskich, stanowi zmarnotrawienie 10 dni ostatnich poświęceń i może skutkować niewyobrażalnymi konsekwencjami. Odpowiedzialni ludzie w obliczu sytuacji o charakterze historycznym muszą zrozumieć, że są rzeczy ważniejsze i bardziej pilne od politycznych i duchowych potrzeb prezesa PiS.

Jarosław Kaczyński z kolei musi zrozumieć, musi wreszcie zrozumieć, musi zacząć wyciągać wnioski, że jego decyzje wydawane z zupełnie nieinstytucjonalnego gabinetu przy ul. Nowogrodzkiej, wywierają realne konsekwencje na życia Polaków. Póki co na życia. Oby tak pozostało.

4 184 odpowiedzi na “Pan życia i śmierci”

 1. Nie ma złudzeń. Ci ludzie zostali przez kaczyńskiego specjalnie dobrani. Nikt kto ma choć trochę swojego rozumu, jakiekolwiek hamulce nie miał prawa być w pisowskim rządzie a jak próbował – dawno wyleciał. Zostali tylko wierni żołnierze. Jeśli wódz powie żeby skakać w ogień, oni skoczą a raczej wrzucą całą polskę. To widać nawet teraz gdy bez mrugnięcia okiem zadlużyli panstwo na gigantyczne kwoty i zaczeli zgubne programy gospodarcze. Morawiecki to inteligentny gosc i wie jak to sie skończyło w grecji. i co? i nic! kaczyński tam mu wyprał mózg że on też uwierzył w swojego bożka na nowogrodzkiej. Tak samo było w latach 30 i 40 XX wieku. Historia kołem się toczy

   • Jakoś nie rozwalili gospodarki, nie rozdali pieniędzy nierobom, jak zapieprzyli kase z OFE to całą do ZUS a nie po potrąceniu sobie procentów, jakoś milionów nagród sobie nie przyznawali, itd. itp. No chyba że uważasz inaczej to sorry… nie ma sensu dyskutować bo znikniesz bez podania argumentów.

    • Jakoś nie rozwalili gospodarki
     Kwestia interpretacji, czy jeśli zarobiliśmy 100 zł, a mogliśmy 200 zł, to zarobiliśmy 100 zł, czy straciliśmy 100 zł.

     nie rozdali pieniędzy nierobom
     :-D
     No tak, nie było zasiłków dla bezrobotnych i innej pomocy społecznej.

     jakoś milionów nagród sobie nie przyznawali
     Wiadomo, żaden członek PO nie dostał żadnej nagrody :-D

     No chyba że uważasz inaczej to sorry.
     Tak, uważam inaczej, w sumie moje podejście do PO mogę skomentować cytując bliskich kumpli Tuska
     „Dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać” – mówił podczas kolacji Radosław Sikorski, na co Rostowski odpowiedział mu w podobnym tonie: „Obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą”, po czym obaj wybuchnęli śmiechem.

     • Nie rozwalili gospodarki, czyli nie robili eksperymentów pod swoje widzimisie. Dotyczy to także zakazu handlu w niedziele itd.

      Zasiłki dla bezrobotnych pochodzą z pomysłu Jacka Kuronia i został (po nowemu) wprowadzone w latach 90’tych minionego wieku – i nie są „winą Tuska”. Doucz się.

      Twoje podejście do PO jest śmieszne, życzę ci żebyś zapierdalał za miskę ryżu – bo tak twierdzą twoi idole.

     • Hmmm… czyli w niemczech rozwalili gospodarkę wprowadzając zakaz handu w niedziele? Dobrze wiedzieć ;-)

      Zasiłki dla bezrobotnych pochodzą z pomysłu Jacka Kuronia i został (po nowemu) wprowadzone w latach 90’tych minionego wieku – i nie są „winą Tuska”.
      Czyli jak Tusk dojdzie do władzy i nie zlikwiduje PISowskiego rozdawnictwa, to też nie będzie wina Tuska, że państwo rozdaje pieniądze nierobom? Dobrze wiedzieć :-D

      Twoje podejście do PO jest śmieszne, życzę ci żebyś zapierdalał za miskę ryżu – bo tak twierdzą twoi idole.
      A ja ci życzę żebyś nie wyrywał zdania z kontekstu, bo owa miska ryżu odnosiła się do rzekomych poglądów Merkel na ten temat. Morawiecki nie powiedział, że polacy mają według niego za…. za miskę ryżu.

     • Różnica jest taka, że ja ci mogę podać link do całej rozmowy, w której odczytasz, że Morawiecki niczego takiego nie powiedział. A Ty możesz to samo? Albo jakieś dementi Sikorskiego, że wcale tego nie powiedział?

     • W Niemczech od lat myślą jak się pozbyć tego XIX wiecznego zakazu

  • Proszę nie siać fake news’ów. PiS nie zadłużył kraju a pieniądze na 500+ uzyskał ukrócenia mafii VAT’owskich które za czasów PO okradały budżet Polski na wiele miliardów złotych.

 2. Dobrze napisane, szkoda tylko że ludzie do których kierujesz artykuł pewnikiem go nie przeczytają. Mam taką nadzieję że kiedyś historia Kaczyńskiego rozliczy i oceni.

  • W sumie to biorąc pod uwagę jego hmm brak rozwagi i fakt że jest w grupie ryzyka to historia może go rozliczyć, ale medycyna zrobi to pierwsza…

   • Przed tym jego wejściem do kościółka całą okolicę zapewne dezynfekował batalion z okolicznego szpitala wojskowego, w kościółku było podobno tylko 10 osób czyli ksiądz, Kaczyński i jego 8 ochroniarzy, reszta nie miała wstępu.

  • Problem w tym, że ten człowiek jest nikim w Polsce, tzn. pod niczym się nie podpisuje i za nic nie odpowiada, więc ciężko go będzie za cokolwiek rozliczyć.

  • Wy wszyscy wściekli krytycy Kaczyńskiego i PiS-u ja jakiś czas będziecie tęsknić za
   tymi dobrym minionym czasem tych rządów przed epidemią.
   Długo…długo tak dobrze w Polsce nie będzie /rosnącego dobrobytu i porzadku/.Tak było Wam żle??…Idzie bieda…..

 3. Jedna rzecz. 30 Milionów Polaków nie chodzi w maseczkach ani w rękawiczkach do biedronki. Mało tego, szczerze to nie widziałem jeszcze nikogo.

 4. Jakie 30 milionów Polaków w maseczkach? Chyba w Warszawie macie problemy ale innej natury, bo ja w stolicy Podlasia widziałem może 2 osoby w maseczkach a mamy najmniej chorych na tego internetowego wirusa. Przy pondemii były by setki tysięcy lub milony chorych w Polsce a umieralność na poziomie co najmniej 50% – wtedy jest prawdziwa pandemia a nie, że jedna osoba kichnie to zaraz trąbią w mediach..
  W sumie może wiedzą, że covid to jedna wielka ściema, nie różni się od grypy, i to że wybory odbędą się terminowo tylko to potwierdza. A teraz nieźle się bawią testując swoje owieczki…
  Pozdrawiam i życzę zdrowia

  • Raczej na przykładzie wielkiej brytanii wiedzą to, że w izolacja niczego nie zmienia, więc czy będą wybory czy nie, będzie tyle samo chorych.

  • Trzeba podziękować rządowi za to, że próbował się bawić w gospodarkę centralnie sterowaną i regulować ceny maseczek. Każdy mądry sprzedawca maseczek wywiózł je za granicę zamiast sprzedawać w Polsce. Proste jak budowa cepa, tylko te debile w rządzie nie potrafią ogarnąć jak wygląda rynek i jak działa.

   • Nie są debilami, dobrze wiedzą, jak rynek działa, stąd zakaz. MBF Group, polecam sprawdzić, kim jest prezes i jaki prezent otrzymał.

     • Wytłumaczę, bo nie sprawdziłeś. Rząd wprowadził zakaz importu maseczek, żeby „Janusze biznesu” nie dorabiali się na epidemii. W międzyczasie firma MBF Group, której prezesem jest członek PiS, dostała w prezencie kontrakt od NFZ na dostarczenie 5 milionów sztuk maseczek. Nie nazywaj rządu bandą debili, bo debilami oni nie są. Doskonale zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich działań i wiedzą, jak można wykorzystać sytuację. Zrobiłby to każdy demokratyczny rząd.

     • Import? Chyba export. Widzę, że też nie wiesz o czym mówisz. Ale OK broń dalej tego durnego rządu…

     • Nie bronię, powsadzałbym tych wszystkich ch*jków do więzień. Walczę z lekceważeniem polityków, a Ty nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. Jeżeli uważasz polityka za durnia, to nie doceniasz tego, na co może wpaść. Głupiec myli się w 50% przypadków, bo jest głupcem i decyzje podejmuje losowo. W przypadku PO-PiSu decyzje głównie są złe. Uważasz, że działania rządu są po prostu głupie, ale takie nie są – są dokładnie skalkulowane na przyniesienie konkretnych korzyści konkretnym osobom.

  • Na Podlasiu odbieracie białoruską TV i to widać. Jak to Łukaszenka mówi cala ta pandemia to bzdura , a najlepszym lekarstwem jest setka wódki i praca w polu. Może jednak waszego lokalnego idola Zenka posluchacie i w oczekiwaniu na 50% smiertelnosci ręce myc będziecie,no bo maseczka w końcu utrudnia terapię zalecaną w Białorusi.

   • Nie, po prostu nie jesteśmy tęczowymi słoikami, myślimy trzeźwo i żyjemy tradycyjnie po bożemu i nie mamy się czego wstydzić. Mamy bardziej zakorzenioną polskość niż większość zepsutych weków w stolicy. Mimo wszystko pozdrawiam

  • Pandemia zdaje się występuje wtedy, kiedy umieralność wynosi 12%+. Trik polega na tym, żeby nie dopuścić do takiej ilości zgonów, tak aby epidemia pozostała „internetowa” jak ją określiłeś :P

   • Ok, tylko jeżeli to „nowy” wirus to skąd mają pewność, że jest taki zjadliwy? Kiedyś jak prawdziwa dżuma przechodziła przez Italie to po paru tygodniach nie było połowy populacji mimo, że gęstość zaludnienia była mniejsza…

 5. >Jarosław Kaczyński z kolei musi zrozumieć,
  Może i musi, ale nie zrozumie. A lud nadal pozostanie ślepy; aż do śmierci.

 6. Polityka to gra 0-1. Nie można jednocześnie mieć ciastko i go zjeść. Naczelnik o tym wie. Albo się przegrywa albo wygrywa. Teraz jest czas wygranych. A ze ktoś tam choruje….? Naczelnik jest za wielki by się schylać do kilku pacjentów z COVID. To nie ta klasa problemów. Naczelnik musi zajmować się ideologia. Polecam Panu redaktorowi przeczytać J.K. „Polska naszych marzeń”. Tam Pan redaktor dowie się jak ma wyglądać kraj. Miejsca są tylko dla swoich. Dla tych, którzy zgadzają się z prezesem. Reszta? Cóż… jak nie zawiśnie na stryczku, może dostać kulkę w łeb(?). O zgrozo, epidemia częściowo zahamowała impertynencję władzy i naczelnika. Musza zająć się całkiem realnym i wymagającym problemem. Dlatego te wybory są jedynym obecnie realnym przypomnieniem kto tu rządzi i do kogo dziś należy prawdziwa Polska. A Pan redaktor zapewnię nie zmieści się w pojęciu prawdziwego Polaka wg prezesa. Choć nikt tego Panu wprost nie powie.

  • Tam Pan redaktor dowie się jak ma wyglądać kraj. Miejsca są tylko dla swoich. Dla tych, którzy zgadzają się z prezesem. Reszta?
   A niby kto sprawi, że państwo nie będzie tylko dla swoich? Każdy ma swoje poglądy i tworzy prawo na podstawie swoich poglądów, czy to Kaczyński, Tusk, czy Biedroń.

 7. Przez chwilę nawet myślałem że jako jeden z niewielu minister zdrowia jest godny szacunku. Na szczęście nie przywiązałem się do tej myśli. Jak wejdziesz między wrony…
  O premierze ds. PR szkoda gadać, chyba cała wielkopolska dotąd się śmieje z tego jak został prezesem banku.

 8. Szczerze mówiąc przesadzacie. Rząd robi po kolei wszystko co w prostej linii spowoduje również rezygnacje z wyborów. Bez rad opozycji czy kogokolwiek. Po prostu to dzisiaj nie priorytet i to będzie jedna z wielu decyzji.
  Na 100% później mądre łby z PO i tak to skrytykują a wy razem z nimi.

 9. Kaczyński rozgrywa tą śmieszną opozycję jak chce i kiedy chce. Wyborów nie będzie 10 maja.

 10. NIE BEDZIE WYBORÓW TO ZE OPOZYCJA KRZYCZY TO NORMALKA U NICH NIGDY NIE LICZYL SIE OBYWATEL POMYSL ZANIM NAPISZESZ CO BY BYŁO JAKBY RZADZILA PO-PSL-LUB SLD UMIERALIBYSMY JAK SLEDZIE

 11. WYBOROW NIE BEDZIE WPROWADZA STAN WYJATKOWY TO ZE OPOZYCJA KRZYCZY ICH CZAS MINAL CO BY BYLO JAK PRZY WLADZY BYLA BY -PO-PSL-LUB SLD UMIERAMY JAK SLEDZIE TERAZ NAROD JEST ZJEDNOCZONY _POLACY ZWYCIEZYMY CHOROBE WIRUSA -2017 ROK W WUHAN ZACZETO ROBIC TESY I PRÓBY Z WIRUSEM WYKNAL SIE Z POD KONTROLI TO JEST RELACJA PROFESORA KTORY UMARŁ W GRUDNIU-2019 NA KORONO-MUSIMY BYC RAZEM ZDYSCYPLINOWANI ABY PRZEZYC BOZE CHROŃ POLSKE BÓG HONOR OJCZYZNA -PAMIETAJCIE SŁOWA NASZEGO PAPIEZA _PRZEPOWIEDNIA FATIMSKA

  • Bóg, honor, ojczyzna jedno z najgłupszych haseł w historii tego państwa pokazuje ze myślenie o kraju na szarym końcu a ważniejsze są zabobony i śmierć w jak najgłupszy sposób

 12. WYBOROW NIE BEDZIE WPROWADZA STAN WYJATKOWY TO ZE OPOZYCJA KRZYCZY ICH CZAS MINAL CO BY BYLO JAK PRZY WLADZY BYLA BY -PO-PSL-LUB SLD UMIERAMY JAK SLEDZIE TERAZ NAROD JEST ZJEDNOCZONY _POLACY ZWYCIEZYMY CHOROBE WIRUSA -2017 ROK W WUHAN ZACZETO ROBIC TESY I PRÓBY Z WIRUSEM WYKNAL SIE Z POD KONTROLI TO JEST RELACJA PROFESORA KTORY UMARŁ W GRUDNIU-2019 NA KORONO-MUSIMY BYC RAZEM ZDYSCYPLINOWANI ABY PRZEZYC BOZE CHROŃ POLSKE BÓG HONOR OJCZYZNA -PAMIETAJCIE SŁOWA NASZEGO PAPIEZA _PRZEPOWIEDNIA FATIMSKA

 13. A może by tak artykuł o tym, jak to prezydent Warszawy wprowadził rozkład jazdy komunikacji miejskiej w trybie weekendowym? Także teraz ludzie jeżdżą w zatłoczonych autobusach i tramwajach.
  Czy opozycja jest już na tyle zdesperowana tym, że PiS w czasie kryzysu wirusowego może się „wybić”, że nie cofną się nawet przed wywołaniem zachorowań i jak największego kryzysu (w imię zasady którą stosują – im gorzej w państwie PiS tym lepiej) w dużych miastach (do tej pory Szczecin, Łódź, Warszawa) aby potem powiedzieć – PiS nie dało rady – wirus się rozprzestrzenia?
  Jak można inaczej wytłumaczyć decyzje powodującą, że Polacy którzy nie mogą sobie pozwolić na pracę zdalną i nie mają własnego środka transportu – muszą się tłoczyć w przepełnionych autobusach?
  Nagle, Trzaskowski znalazł super sposób aby zaoszczędzić pieniądze, kosztem zdrowia Polaków?
  Okazuje się, że ludzie głosujący na takich kandydatów jak Trzaskowski których jedyną zaletą jest to, że reprezentują opcję „anty-PiS” nie mają szacunku do własnego zdrowia.
  Takie są efekty jeśli kryterium ideologiczne staje się ważniejsze, że od merytorycznego.
  No tak, w rozumieniu opozycji zapanowanie nad pandemią w Polsce równa się ogromny sukces PiS’u, czego oni bardzo nie chcą.
  To jest dopiero skandal a nie jakie wyimaginowane insynuacje Autora w stosunku do Kaczyńskiego. Nie jest jeszcze przesądzone czy w maju będą wybory. Sytuacja jest rozwojowa.

  • „A może by tak jedno zdanie pochwały w stosunku do dotychczasowych działań rządu skierowanych przeciwko pandemii”

   Czy satysfakcjonuje Cię:

   W mojej ocenie słuszna decyzja o narodowej izolacji

   z https://bezprawnik.pl/ludzie-z-iq-75/

   Albo:

   W miniony piątek premier Morawiecki zapowiedział szereg ograniczeń związanych z funkcjonowaniem obywateli w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie chcę się powtarzać, to bardzo dobre decyzje i popieram je z całego serca.

   z https://bezprawnik.pl/stan-wyjatkowy-w-polsce-niby-jest-a-jednak-go-nie-ma-o-co-w-tym-wszystkim-chodzi/

   Lub też:

   Jak już wcześniej wspominałem na łamach Bezprawnika, popieram tego typu radykalne działania rządu.

   z https://bezprawnik.pl/zamykamy-granice-restauracje-galerie/

   A może:

   Przeciwnicy polityczni premiera będą zapewne próbowali rozliczać go z tego wywiadu pod kątem „marketingu”, jednak w mojej ocenie mamy teraz dużo poważniejsze zmartwienia. W mojej ocenie spotkanie opublikowane niedawno na YouTube jest przede wszystkim fenomenalnym wykorzystaniem nowych mediów.

   z https://bezprawnik.pl/premier-u-blowka/

   Ewentualnie:

   Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, „rośnie” na kryzysie związanym z wybuchem wirusa. Słucham jego merytorycznych wystąpień medialnych i mam wrażenie, że na czele resortu stoi wyjątkowo odpowiedni człowiek.

   z https://bezprawnik.pl/powrot-z-wloch-koronawirus/

   • Ok, umówmy się, że chodziło mi o pozytywne zdanie w obecnym artykule.
    W każdym bądź razie wracając do nowego weekendowego rozkładu jazdy w Warszawie.
    Zwolennicy opozycji w tym wyborcy Pana Trzaskowskiego być może byliby skłonni przenieść walkę z rządem na następny poziom i świadomie zakażać się wirusem po to tylko aby zarażać innych i wywołać jak największy kryzys w „państwie PiS” ale dlaczego mają cierpieć zwykli mieszkańcy?

 14. Rano chyba będzie tutaj gównoburza, zresztą pierwsze próbki już są poniżej ;-) Takie pytanie do autora – czy Jaro jest objęty kwarantanną? Nie, zatem ma prawo (jak ja czy autor) wychodzić z domu. Oczywiście Kaczyński poszedł po bandzie, ale wypowiadał się jako Kaczyński, a nie premier, prezydent czy jakikolwiek funkcjonariusz państwowy. Chyba mamy jakąś wolność słowa?
  Na moje oko to wywiad u Ziemca jest odpowiedzią na żądania tych polityków, którzy w zasadzie poza takimi tanimi chwytami w stylu „Gdzie jest prezes? Kiedy Kaczyński się wypowie?”, nie mają społeczeństwu w tych trudnych chwilach kompletnie nic do zaproponowania. No poza bredniami w stylu „inspiratorów” albo „testów dla wszystkich”, „przesunąć wybory” (co jest prawnie niemożliwe).
  Wieloletnie formatowanie wyraźnie przesłoniło Autorowi obiektywny osąd, trudno bowiem nie dostrzec, że to nie Kaczyński udający się ze swoją „świtą” na Wawel jest zagrożeniem dla mojej babci. Niebezpieczne, a pytanie czy nie kryminalne, były poczynania marszałka Grodzkiego (świadome narażenie całego Senatu na infekcję), próby wywołania poprzez social-media histerii (najpierw zakupowej, potem straszenie zamykaniem miast), czy teraz wprowadzenie weekendowych rozkładów w miastach rządzonych przez opozycję i inne działania mające na celu maksymalnie zwiększyć liczbę zakażonych i rozlanie infekcji po całym kraju, tak by sytuacja rządzącym wymknęła się spod kontroli. To są realne tematy, a nie wypowiedzi „szeregowego posła”, jak nazywano Kaczyńskiego przez ostatnie 5 lat.

 15. Nie są problemem głupcy u władzy tylko ci, którzy na głupców głosują. To zasadniczo współudział obywateli w procederze.

  • Rzecz w tym, że to nie głupcy, a przynajmniej góra nie składa się z idiotów. Głupca idzie wyprostować, wyrachowanego komunisty już nie.

 16. Teraz jest dobry czas żeby „wziąć z ryja” przekupnych,stronniczych i przestępczych sądziów.
  Co do Kaczyńskiego i PiS to nic nowego są wszystkiemu złemu winni-na nic innego nie stać
  POpaprańców z opozycji.No i oczywiście byłoby lepiej dla „elyty” gdyby nie ciemniacy-potomkowie chłopów folwarcznych którzy głosują nieprawidłowo..

 17. Dziękujemy za przyznanie, że jest pan uprzedzony :)
  Media wywołują panikę. Zwłaszcza te opozycyjne próbują nas przekonać, że zbliża się koniec świata. Dlatego uważam, że to dobrze, że najważniejsza osoba w państwie pokazuje ludziom, że można żyć normalnie i nie należy panikować.
  Szkoda tylko, że robi to jedynie w celu przekonania Polaków do majowych wyborów…
  Prezes ma rację, że w czasie kryzysu opozycyjny prezydent byłby katastrofą dla Polski. Władza musi teraz mówić jednym głosem, dlatego osobiście uważam, że kadencja Dudy powinna potrwać do końca epidemii.

  • Nie wiadomo czy tak nie będzie , Jego kadencja trwa do 6 sierpnia 2020, być może będzie już po epidemii, kto wie? Niemniej jest rozwiązanie zamiast kombinowania i /naginania / łamania prawa , oczywiście jeden ze stanów nadzwyczajnych, wojenny niekoniecznie, pozostają wyjątkowy i klęski żywiołowej, wtedy rządzi rząd i Prezydent , kłopot w tym że zawieszony jest Parlament ,a wybory mogą się odbyć nie wcześniej jak 90 dni po zakończeniu tego stanu nadzwyczajnego.

 18. I znowu muszę, w całej rozciągłości, zgodzić się z autorem. Nic dodać, nic ująć. Jestem głęboko przekonany, iż po zmianie władzy, która nieuchronnie nastąpi, wcześniej lub później, nie tylko historia oceni postawę Kaczyńskiego, ale i wymiar sprawiedliwości. Podobnie jak postawę wielu innych funkcjonariuszy Pisowskiego państwa. Będzie to niezmiernie trudne, ale nie niemożliwe. Trudne ponieważ imć Kaczyński formalnie nie pełni żadnej istotnej funkcji poza przewodniczeniem pewnej – wyjątkowo szkodliwej, populistycznej partii. Poza tym… Jest jeszcze ,,szeregowym posłem”. Co nie zmienia postaci rzeczy, iż szereg dowodów wskazuje, że jest wręcz przeciwnie. I nietrudno będzie to udowodnić. O ile dobrze pamiętam kanclerz Merkel podczas jednej z ostatnich wizyt w Warszawie trafnie zdiagnozowała pozakonstytucyjny ośrodek władzy i odwiedziła prezesa Kaczyńskiego w jego bunkrze przy Nowogrodzkiej. Ale może się mylę. Być może kanclerz Niemiec zwykł się spotykać z szeregowymi posłami w innych krajach.

 19. W sumie dobrze że łazi i się spotyka. Osoby w jego wieku mają największą szansę odwalić kitę przez koronawirusa.

 20. „30 milionów Polaków chodzi do Biedronki w maseczkach i gumowych rękawiczkach” – co ty, kralka, p*lisz?

  • Niedawno spotkaŁem ten portal mając nadzieję na wymiane poglądów – ostrą ale nie chamską.
   Niestety dużo szumowin tu bryluje.Życzenie komuś śmierci to grzech!!
   Joanna jest jedną z tych odczłowieczonych barbarzyńców!
   Lubisz takie zezwierzęcenie??? To ja Ci życzę ości w gardle i rzeżączki…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *