Wszyscy wiemy o tym, że banki prześwietlają historię kredytową osoby, która stara się o zaciągniecie kredytu gotówkowego, lub hipotecznego. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku poświadczenia swoich zarobków i okazania umów, na podstawie których kredytobiorca wykonuje obowiązki zawodowe. A jak zatem sprawy się mają w przypadku wieku kredytobiorcy? Okazuje się, że w pewnych okolicznościach bank może zwracać uwagę na naszą datę urodzenia.
Bank może zwracać szczególną uwagę na wiek kredytobiorcy, gdy ma zamiar udzielić mu kredytu hipotecznego
Z uwagi na fakt, iż rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego obliguje banki do podawania maksymalnego okresu spłaty kredytu hipotecznego, wiek kredytobiorcy jest brany pod uwagę w przypadku tego typu zobowiązań. Jednak nie mamy tutaj do czynienia ze sztywnym podejściem każdego z banków. Wiele z nich stosuje swoją indywidualną politykę, która wpływa na możliwość zaciągnięcia kredytu np. przez osobę ponad 50-letnią.
Jednak duża część banków prowadzi bardzo restrykcyjną działania w tym zakresie, co ma bezpośrednie przełożenie na bardzo małe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego przez osobę, która skończyła 50 lat. W tym przypadku wiek nie przekreśla całkowicie szansy na uzyskanie kredytu w przypadku osoby, posiadającej wysoką zdolność kredytową. W przypadku kredytów hipotecznych przyjmuje się, że maksymalny wiek kredytobiorcy, osiągany w momencie zakończenia spłacania zobowiązania to około 75 lat.
Najstarsi kredytobiorcy mogą składać wnioski o kredyt hipoteczny w PKO Banku Polskim, Banku Pocztowym i Alior Banku, a najmłodsi w mBanku
Okazuje się, że najstarsi kredytobiorcy są przyjmowani z otwartymi rękami w PKO BP i Alior Banku – „limit” wieku w momencie składania wniosku o kredyt hipoteczny z maksymalnym okresem kredytowania w tych bankach to 45 lat. Niewiele niższa granica wiekowa dotyczy Banku Pekao czy Millennium – tam „limit” wynosi 40 lat. Z najniższym „limitem” wiekowym spotka się kredytobiorca, gdy uda się do mBanku. Jeżeli zechce on zaciągnąć zobowiązanie z maksymalnym okresem kredytowania, nie będzie mógł mieć więcej niż 32 lata.
Oprócz kredytów hipotecznych banki mogą zwracać uwagę na wiek kredytobiorcy w przypadku kredytów gotówkowych
W przypadku tego rodzaju zobowiązań nie mamy do czynienia z tak dużymi restrykcjami, co nie oznacza, że banki nie mogą brać pod uwagę wieku kredytobiorcy gotówkowego. Jeżeli instytucja finansowa uzna, że szanse na spłatę kredytu są małe (także ze względu na niską zdolność kredytową), może zdecydować o nieudzieleniu go osobie, która ma powyżej 75 lat.