ZUS wydał na bony turystyczne blisko 700 milionów złotych. Bon turystyczny 2020 cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Finanse Dołącz do dyskusji (433)
ZUS wydał na bony turystyczne blisko 700 milionów złotych. Bon turystyczny 2020 cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Bon turystyczny 2020 cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Funkcjonuje dopiero niecały miesiąc, a do tej pory ZUS wydał ich już ponad 800 tysięcy. Łączna kwota wypłaconych dotąd bonów wynosi 690 milionów złotych.

Bon turystyczny, który został zapowiedziany przez rząd na finiszu kampanii wyborczej, miał dwa zasadnicze cele. Jego głównym zamysłem była pomoc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którą szczególnie mocno dotknęły skutki epidemii. Ponadto miał umożliwić Polakom wyjazdy wakacyjne pomimo zamknięcia granic. Ma to szczególne znaczenie w czasie, gdy podróżowanie poza granice kraju jest dość ryzykowne. Rządzący w ten sposób skumulowali większość ruchu turystycznego wewnątrz kraju, a jednocześnie w jakiś sposób pomogli przedsiębiorcom. Pytanie, czy ta zachęta do spędzania urlopu nie przyczyni się do przyspieszenia rozwoju epidemii, jest wciąż otwarte. Wzrost zakażeń niestety może wskazywać, że lepszym rozwiązaniem byłoby spędzenie tegorocznego urlopu we własnym mieszkaniu.

Niemniej jednak bon turystyczny cieszy się niesamowitym wręcz zainteresowaniem. Program ostatecznie przyjęto i uchwalono w lipcu, a pierwsze pieniądze w jego ramach ZUS zaczął wypłacać wraz z początkiem sierpnia. W tym krótkim czasie ZUS wydał ponad 800 tysięcy tych bonów na kwotę blisko 700 milionów złotych.

Bon turystyczny 2020 – ZUS wydał bony na kwotę blisko 700 mln zł

 Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał ponad 805 tys. bonów o łącznej wartości ponad 690 mln zł. Beneficjenci wykonali ok. 204 tys. płatności bonami na łączną kwotę ok. 142 mln zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 16,4 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

26 sierpnia ZUS zrealizuje trzecią transzę płatności. Na konta przedsiębiorców turystycznych trafi w sumie kwota 52 milionów złotych. Łącznie Zakład z tego tytułu wypłacił już blisko 120 milionów złotych. Warto przy tym pamiętać, że na realizację bonu jest czas do 31 marca 2022 roku. Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.

Niestety na skutek tego, że wypłatę tego jednorazowego świadczenia powiązano ściśle ze świadczeniem 500+, bon turystyczny ZUS jest rozwiązaniem skrajnie niesprawiedliwym. Pomimo tego, że to w żadnym stopniu nie jest program prokreacyjny, skorzystają z niego wyłącznie pary z dziećmi. Jest to kolejne z wielu dodatków socjalnych, które służą wyłącznie rodzinom z dziećmi. Bezdzietni i single mogą jedynie zakasać rękawy do pracy, aby z ich podatków finansować wakacje w czasach epidemii innej grupie obywateli.