Bon turystyczny zrealizujesz za pomocą SMS-a. ZUS jednak przypomina, co jeszcze trzeba zrobić, by aktywować bon

Codzienne Rodzina dołącz do dyskusji (4) 21.07.2020
Bon turystyczny zrealizujesz za pomocą SMS-a. ZUS jednak przypomina, co jeszcze trzeba zrobić, by aktywować bon

Edyta Wara-Wąsowska

Prezydent podpisał już ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Jego uruchomienie zależy teraz właściwie już tylko od dwóch czynników – dołączenia zainteresowanych przedsiębiorców do specjalnej listy podmiotów obsługujących bon oraz od gotowości po stronie ZUS-u. Zakład deklaruje, że trwają już ostatnie przygotowania do wdrożenia. 

Bon turystyczny już niebawem – ZUS zapewnia, że trwają ostatnie przygotowania

Dla wielu Polaków – uprawnionych do pobierania 500 plus, a zatem także do skorzystania z bonu turystycznego – termin wdrożenia programu w życie ma spore znaczenie. Bon turystyczny ruszy już niebawem – przekonuje ZUS, informując, że trwają ostatnie przygotowania mające na celu umożliwienie skorzystania z bonu. Zakład nie ukrywa jednocześnie, że jest to ogromne wyzwanie. ZUS dostał bardzo mało czasu na dostosowanie swojej elektronicznej platformy i przygotowanie całego systemu.

Zakład będzie ostatecznie odpowiadać za system do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych, system do obsługi płatności bonem oraz system do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu.

Jak będzie wyglądać korzystanie z bonu?

Aby móc w ogóle aktywować bon turystyczny, konieczne będzie zalogowanie na platformie PUE ZUS. Osoby, które jeszcze nie mają tam konta, powinny się zarejestrować. Zakład za pomocą filmiku w serwisie YouTube tłumaczy, jak to zrobić. Aktywowanie bonu będzie możliwe w dowolnym momencie, także tuż przed wakacjami. Trzeba będzie jedynie podać adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

Co ważne, bon turystyczny będzie przyznawany automatycznie – nie trzeba będzie składać żadnego wniosku o ich przyznanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rodzice niepełnoprawnego dziecka będą chcieli uzyskać dodatkowe świadczenie (drugie 500 zł w postaci cyfrowego bonu). Wtedy konieczne będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia za pośrednictwem PUE ZUS.

Informacje o bonie turystycznym będzie można znaleźć na PUE ZUS w specjalnej zakładce, która ukaże się po rozwinięciu opcji „Ogólne” w panelu bocznym. Osobna zakładka zostanie także utworzona dla podmiotów turystycznych.

Płatność za pomocą SMS-a

Jak będzie wyglądać sam proces płatności? Jak informuje ZUS, wszystko wskazuje na to, że będzie uproszczony do minimum i realizowany w oparciu o komunikację SMS. Jeśli ktoś będzie chciał zapłacić bonem za usługę turystyczną, będzie musiał danemu podmiotowi okazać specjalny numer przypisany do bonu. Następnie – jednorazowy kod autoryzacyjny, który otrzyma przez SMS (to właśnie dlatego konieczne jest podanie danych kontaktowych).

Sam bon będzie można zrealizować aż do 31 marca 2022 r., co oznacza, że można wykorzystać go także np. w ferie zimowe. Można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Co istotne, 500 zł na wakacje otrzymają także dzieci, które urodzą się do 31 marca 2022 r.