Od jutra na terenie całej UE zacznie obowiązywać certyfikat covidowy. Co tak naprawdę daje?

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji
Od jutra na terenie całej UE zacznie obowiązywać certyfikat covidowy. Co tak naprawdę daje?

Od 1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej będzie uznawany Unijny Certyfikat Covid. Co daje certyfikat szczepienia (i nie tylko) w rzeczywistości?

Co daje certyfikat szczepienia?

Głównym celem Unijnego Certyfikatu Covidowego jest ułatwienie podróżowania w obrębie Unii Europejskiej. Od jutra certyfikat będą uznawać wszystkie kraje UE.

Co daje certyfikat szczepienia? Po pierwsze – świadectwa szczepień będą uznawane w każdym kraju UE, podobnie jak wyniki testów na obecność koronawirusa. Warto bowiem pamiętać, że UCC zawiera nie tylko informację o szczepieniu – zaświadczenie może również potwierdzać przebycie choroby (status ozdrowieńca) czy aktualny, negatywny wynik testu na koronawirusa.

W przypadku osób zaszczepionych certyfikat jest ważny po 14 dniach od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki (czyli drugiej Pfizera/Moderny/AstryZeneki lub 14 dni po przyjęciu preparatu Johnson&Johnson). Certyfikat zachowa ważność do 365. dnia po przyjęciu ostatniej dawki.

Z kolei w przypadku osób, którym certyfikat zostanie wystawiony z racji negatywnego wyniku testu na koronawirusa, certyfikat ważny jest jedynie przez 48 godzin.

Certyfikat mogą pobrać też ozdrowieńcy – będzie on ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.

Co jednak najważniejsze, wszyscy posiadacze certyfikatu będą mogli podróżować w obrębie UE bez konieczności odbywania kwarantanny. To dla wielu osób zdecydowanie najistotniejszy aspekt – zwłaszcza w kontekście planowanych podróży. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko zasady wjazdu do poszczególnych krajów mogą się między sobą nieznacznie różnić. To, co jest pewne to fakt, że podróżnik posiadający certyfikat ma mieć te same prawa co mieszkaniec tego kraju, który spełnia warunki potwierdzone zaświadczeniem podróżnika. Tym samym zawsze – mimo wszystko – warto przed podróżą sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym kraju UE. Aktualne zasady można znaleźć na stronie Re-open EU.

Certyfikat będzie ważny również w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie.

Unijny certyfikat można pobrać z IKP, ale to nie jedyna opcja

Gotowy certyfikat znajduje się w Internetowym Koncie Pacjenta i aplikacji mObywatel. Osoby, które wolą mieć certyfikat w formie papierowej, mogą go wydrukować z poziomu konta IKP. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyna opcja uzyskania certyfikatu w tej formie. Osoby, które przyjmują drugą dawkę szczepionki (lub szczepią się Johnsonem) mogą bezpośrednio po wykonaniu szczepienia poprosić o wydruk certyfikatu w punkcie. Możliwe jest także uzyskanie wydruku w swojej przychodni. Obie wersje certyfikatu – cyfrowa i papierowa – są równorzędne i obie zawierają kod QR.

W Polsce wygenerowane certyfikaty będą weryfikowane za pomocą aplikacji Unijny Certyfikat Covid poprzez zeskanowanie kodu QR. Dzięki temu służby graniczne będą wiedzieć, jaki jest status danej osoby.