Czy prawo pozwala na palenie na balkonie?

Codzienne Nieruchomości 01.06.2015
Czy prawo pozwala na palenie na balkonie?

Udostępnij

Michał Grązka

Wystarczy jeden sąsiad-palacz, aby wypełnić nasz dom zapachem tytoniu. Czy można bezkarnie palić na balkonie?

Wiele osób żyjących w blokach miewa rozmaite problemy z sąsiadami. Jednym z częstszych sporów jest palenie tytoniu w oknie lub na balkonie. Dym unosi się w powietrzu i trafia do sąsiednich mieszkań. Wrażliwych mieszkańców czeka więc nieprzyjemny zapach i konieczność wietrzenia pokoju. Czy mogą coś na to zaradzić od strony prawnej?

W opisywanym przypadku nie można użyć tych samych argumentów, które towarzyszą ciekawej kwestii, jaką jest legalność grillowania na balkonie. Nie dochodzi tu do stwarzania niebezpieczeństwa pożaru, które opisywane jest w art. 82 kodeksu wykroczeń. Jedynym przypadkiem, w którym na pewno da się ukarać palacza jest sytuacja, kiedy wyrzuca na ziemię niedopałki. Wtedy, po wezwaniu odpowiednich służb, może zostać ukarany mandatem. To jednak prawdopodobnie spowoduje tylko, że następnym razem weźmie ze sobą popielniczkę, ale wciąż będzie wypuszczał trafiający do nas przez okna dym.

Art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu wymienia miejsca, w których zakazane jest palenie papierosów. Wśród nich są m.in. przystanki autobusowe, publiczne miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci czy inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego. Jeśli jednak balkon należy tylko do pojedynczego lokalu, jest on miejscem prywatnym i według odgórnych praw, nie ma przeciwwskazań żeby na nim palić. Ratunkiem dla sąsiadów mogą być wewnętrzne regulaminy spółdzielni, w których wskazana może być kara za palenie tytoniu w taki sposób, który przeszkadza reszcie mieszkańców.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jeżeli na natrętnego palacza nie działają prośby, a spółdzielnia nie chce interweniować, sprawę można kierować do sądu. Tam wyrok zależy od indywidualnej interpretacji, jednak w celu uzyskania przychylnego rozstrzygnięcia, można wystąpić z pozwem o zakazanie niedozwolonych immisji, w myśl art. 144 kodeksu cywilnego:

Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Choć często sprawy tego typu da się załatwić polubownie, zdarzają się sąsiedzi, którzy nie chcą usłuchać żadnych próśb – nawet faktu, że w mieszkaniu przebywa małe dziecko, którego zdrowie staramy się chronić. Gdy spółdzielnia nie przewidziała w regulaminie obostrzeń dla palaczy, a bardzo zależy nam na zmianie stanu rzeczy, można udać się do sądu. Wcześniej warto skonsultować się z prawnikiem. Polecamy kontakt z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na e-maile przesyłane na adres kontakt@bezprawnik.pl i doradzą dalsze działania.

12 odpowiedzi na “Czy prawo pozwala na palenie na balkonie?”

 1. Rozumiem, że sąsiada ze starym dieselem, albo miasto z fabryką 10 km dalej, więcej – matkę naturę ze śmierdzącymi wiosną bagnami czy łąkami – też można pozwać? Ja rozumiem, że komuś coś tam śmierdzi, ale przechodzi to w paranoję. Tyle substancji smolistych, które są w stanie dostać od sąsiada dziecko nawdycha się czekając na autobus… Bez przesady. Nie chcesz wąchać zamknij okno!

  • Chcesz wąchać? Zamknij okno i sam duś się w swoim smrodzie. Jako osoba nie paląca nie chcę wąchać tego smrodu w swoim mieszkaniu!

   • A ja nie chcę wjechać Twojego dwutlenku węgla, albo „aromatu” twojego obiadu, więc zamykaj swoje okno. To jest paranoja, każdy poucza innych a sam jest najważniejszy. Trochę dystansu do siebie samego i świata wokół… Ja sam nie palę, ale na pewno nie będę się czepiał palące sąsiada.

    • Niby co ma dwutlenek węgla albo obiad do dymu papierosowego? Dym tytoniowy cuchnie i jest szkodliwy, spółdzielnia dostaje co miesiąc kasę, więc mam pełne prawo wymagać przynajmniej tyle, żeby nie siedzieć we wstrętnych wyziewach jakiejś lokomotywy spod spodu.

     A dystans do świata, w szczególności osób palących, utrzymuję – minimum 50 metrów.

    • Widzisz mi nie przeszkadza, że ktoś pali. Na przystanku, w barze,w gościach zawsze jak mi to bardzo przeszkadza to moge sobie wyjsc i pójść sobie gdzieś ,a w nocy we własnym mieszkaniu duszę sie bo sąsiedzi palą w łązience i wentylacją oraz szachtem wszystko spływa do mnie (cały ten smród). Kominiarzy było juz 3, każdy gada coś innego. Żaden nie pomógł spółdzielnia też nie!! w dzien mi to nie przeszkadza, okno sobie otworze, a jak na balkonie ktoś pali to sobie zamknę na parę minut, po paru minutach otwieram i jest ok nic nie czuć. Gorzej nocą bo co mam małe dziecko i będę noca spać np. zima przy -15 lub zero z otwartym oknem? bo tylko pomaga otwarte na rozcież okno i drzwi od łazienki wtedy dopiero działa wentylacja, a tak dusze się. Oczywiście zaniesienie palącym sąsiadom czekoladek, kawy nie pomogło, w ogóle nie przyjęli tego a za to palą jeszcze bardziej intensywniej, może bezpośrednio do kratki wentylacyjnej? To jest jakis koszmar, a ogólnie do palaczy nic nie mam sama paliłam 10 lat;) Szkoda , że organizm małego dziecka nocy się regeneruje, u mojego dziecka organizm się truje, a te szmaciary zobacza jeszcze co to jest smród w nocy ja juz cos wymyslę. I błagam nie gdajcie ludzie, że palenie na balkonie to jakiś problem:)

     • No to sobie wyobraź teraz, że otwierasz okno żeby wywietrzyć łazienkę a z okna jeszcze więcej smrodu. To jest właśnie palenie na balkonie.

  • dlaczego mam zamykać okno bo sąsiad z dołu kopci śmierdziuchy?
   To nie jest paranoja tylko pomału warto byłoby przygotować się do cywilizacji?
   A dlaczego palacz nie może palić u siebie w mieszkaniu przy zamkniętych oknach?

    • halo zazwyczaj ludzie nie mieszkają sami. to tak nie działa. zresztą starczy wentylator włączyć czy to u palacza czy to u osoby nie palącej.

  • można również włączyć wentylator na balkonie i zostawić w miejscu w którego stronę będziemy wypuszczać dym. nie polecam kierować wentylatora bezpośrednio na nas bo papieros dużo szybciej się spala XP

 2. To wreszcie powinno być prawnie uregulowane. Kiedy rząd się tym zajmie wreszcie??? Mam sąsiadke która co 15 min pali na balkonie. Zatruwa powietrze w moim mieszkaniu, gdzie jest małe dziecko. Dlaczego może bezkarnie niszczyć nasze zdrowie??? Niestety Polska jest w tej kwestii daleko za murzynami. Zamiast się zająć pożytecznymi sprawami w tym kraju, potrafią się tylko kłócić i za to jeszcze dostają pieniądze. PARANOJA!!!!!!!!!

  • Czy skontaktowałaś się już z lokalnymi biurami poselskimi? Z NGO walczącymi z rakiem? Od samego komentowania nic się nie zmieni, trzeba działać. Teraz idą wybory samorządowe – można prosić o włączenie tej kwestii do programów wyborczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *