Nie wpisałeś jeszcze swojego budynku do ewidencji CEEB? Zrób to natychmiast, inaczej zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych

Nieruchomości Państwo Środowisko Dołącz do dyskusji
Nie wpisałeś jeszcze swojego budynku do ewidencji CEEB? Zrób to natychmiast, inaczej zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych

Zostały już tylko niecałe dwa tygodnie na wpisanie się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklaracja do CEEB musi zostać złożona do końca czerwca. Jeśli nie zrobimy tego na czas, musimy liczyć się z karą grzywny. Jej maksymalna wysokość to nawet 5 tysięcy złotych.

Deklaracja do CEEB

Chodzi o nowy obowiązek informacyjny dla właścicieli domów. Każdy musi zadeklarować w jaki sposób dany budynek jest ogrzewany – na węgiel, gaz czy prąd. W specjalnym formularzu musimy podać wszystkie używane źródła ciepła, na przykład kominek, grzejnik gazowy czy piec kaflowy. Co istotne, deklaracje do CEEB muszą złożyć też przedsiębiorcy. Z kolei jeśli mieszkamy na przykład w spółdzielni, to te informacje do ewidencji wprowadzić powinien za nas zarządca naszego budynku.

Czasu na wpisanie się zostało niewiele, bo to już raptem kilkanaście dni. Tymczasem zainteresowanie wciąż jest dość niewielkie. Władze Gdańska w środę poinformowały, że mają deklaracje od właścicieli zaledwie 30% nieruchomości w mieście. Więc albo ludzie zostawiają wszystko na ostatnią chwilę, albo po prostu nie wiedzą o tym obowiązku. A niewiedza może być kosztowna. Od 1 lipca za niezłożenie deklaracji CEEB możemy dostać 500-złotowy mandat. A jeśli sprawa trafi do sądu, to ten będzie mógł orzec karę w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma nie tylko wymiar informacyjny dla urzędników. Ma też praktyczny walor dla samych właścicieli nieruchomości. Bo tylko zaświadczenie z CEEB pozwoli nam korzystać z niższych cen węgla (rządzący zapowiadają, że będzie to 996 złotych za tonę). Bez tego dokumentu nie będziemy też mogli skorzystać z dotacji na wymianę pieca na gazowy i innych zielonych programów. Jak więc widać, do wpisania się do ewidencji jesteśmy zachęcani i kijem, i marchewką.

Jak złożyć deklarację?

Na szczęście deklarację do CEEB możemy złożyć przez internet. Wystarczy zalogować się na stronę ceeb.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego i wpisać dane o naszym budynku. Można też złożyć taką deklarację osobiście w urzędzie naszego miasta. Ale tu może pojawić się kłopot, bo z całą pewnością w ostatnich dniach czerwca będzie mnóstwo spóźnialskich, a to oznacza wielogodzinne stanie w kolejkach. Lepiej więc, szczególnie że zostały 2 tygodnie na złożenie deklaracji CEEB, poświęcić te kilka minut przed komputerem i zrobić to z domu.

Termin 30 czerwca dotyczy wszystkich źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 rokiem. Jeśli ktoś zamontował je później, musi dokonać wpisu do ewidencji niemal natychmiast. Obowiązuje bowiem 14-dniowy termin. Co ciekawe, nie ma jeszcze procedur dotyczących tego w jaki sposób będą nakładane grzywny na osoby, które nie złożą deklaracji. Niewykluczone, że do czasu ich opracowania przez pierwsze dni, albo i tygodnie lipca spóźnialscy unikną kary. Ale lepiej tego nie sprawdzać na własnej skórze, tylko poświęcić tych parę chwil na spełnienie tego obowiązku.