Turyści prawdopodobnie będą mogli zrobić test na COVID-19 za darmo lub za niewielką opłatą. To ma zachęcić obywateli UE do wyjazdów

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (72)
Turyści prawdopodobnie będą mogli zrobić test na COVID-19 za darmo lub za niewielką opłatą. To ma zachęcić obywateli UE do wyjazdów

Sezon wakacyjny coraz bliżej – podobnie jak zapowiadane już wcześniej przez Unię Europejską „paszporty covidowe”, które ułatwią podróżowanie na terenie wspólnoty. Okazuje się jednak, że już wkrótce wprowadzone może zostać jeszcze jedno rozwiązanie – dofinansowanie do testów na COVID-19 przed wylotem na wakacje. 

Dofinansowanie do testów na COVID-19 ma zachęcić turystów do podróży

Jak poinformował Andrzej Gut-Mostowy, do 15 czerwca gotowe mają być tzw. paszporty covidowe – całkowicie cyfrowe, w których znajdą się informacje m.in. o szczepieniu na COVID-19 (ale też o wynikach najnowszego testu na koronawirusa). To z kolei oznacza, że już w drugiej połowie czerwca podróże na terenie UE mogą być znacznie prostsze.

Mimo to państwa wspólnoty obawiają się, że zielone certyfikaty nie wystarczą, by ożywić turystykę w zadowalającym stopniu. Chociażby dlatego, że wciąż spora część obywateli w poszczególnych państwach nie chce się zaszczepić – co z kolei oznacza, że jeśli chcą pojechać lub polecieć na wakacje do innego kraju, muszą wykonać test na COVID-19. Wiele państw natomiast akceptuje jedynie drogie testy PCR; już przy wyjeździe dwóch osób jest to dodatkowy koszt rzędu kilkuset złotych.

Z tego względu – jak przyznał Gut-Mostowy – trwają w tym momencie prace nad rozwiązaniami unijnymi, które pozwolą na dofinansowanie do testów na COVID-19. Za wprowadzeniem tego rozwiązania ma się opowiadać wiele krajów UE, w tym także Polska. Turyści dzięki temu albo płaciliby mniej za test, albo wręcz – mogliby go zrobić za darmo.

Im większe restrykcje w poszczególnych państwach, tym mniej turystów decydujących się na wyjazd

Dofinansowanie do testów na COVID-19 czy wręcz darmowe testy przed wylotem na wakacje (lub zaraz po dotarciu na miejsce) może zresztą okazać się konieczne, ponieważ już teraz widać zauważalny spadek zainteresowania wyjazdami do krajów, w których restrykcje – dotyczące testu i ewentualnej kwarantanny – są znacznie większe. Analogicznie – kraje z mniejszymi obostrzeniami (nie tylko dotyczącymi testów) cieszą się znacznie większym zainteresowaniem. Można to było zauważyć także w przypadku zimowych zagranicznych wyjazdów Polaków, którzy chętnie lecieli na Zanzibar, do Meksyku czy na Dominikanę.

Jeśli jednak UE nie wypracuje odpowiedniego mechanizmu, to innym rozwiązaniem mogłoby być przejęcie kosztów wykonywania testów na COVID-19 przez biura podróży. Być może to skłoniłoby turystów do wyjazdu do krajów, w których są większe restrykcje dotyczące testów i kwarantanny.

Jedno jest natomiast pewne – zarówno UE jak i sama Polska na pewno będą dążyć do wprowadzenia takich rozwiązań, które będą zachęcać turystów do wyjazdów. Branża turystyczna jest jedną z branż, które najmocniej ucierpiały przez pandemię koronawirusa.