Zniesienie obowiązku meldunkowego to fikcja. Doręczenie nakazu zapłaty z EPU będzie skuteczne, jeżeli zostanie on wysłany na adres zameldowania

Gorące tematy Państwo Prawo dołącz do dyskusji (238) 21.01.2020
Zniesienie obowiązku meldunkowego to fikcja. Doręczenie nakazu zapłaty z EPU będzie skuteczne, jeżeli zostanie on wysłany na adres zameldowania

Tomasz Laba

Doręczenie nakazu zapłaty z EPU będzie skuteczne, jeżeli zostanie on wysłany na adres zameldowania. To zmiana oczywiście słuszna, ale zupełnie bez sensu. Dlaczego pozostałe pozwy trzeba doręczać przez komornika? Wielu ludzi również boleśnie przekona się o tym, że obowiązek meldunkowy wcale nie został zniesiony.

Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie ogromna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Jedną z wielu zmian było wprowadzenie nowych zasad doręczania korespondencji z sądu. Doręczenie komornicze zaczęło funkcjonować pomimo wielu wątpliwości i wielu kontrowersji. Ustawodawca jednak uznał, że podstawą każdego procesu oraz gwarancją należytej ochrony praw jest prawidłowe doręczenie przynajmniej pierwszego pisma w sprawie. Właśnie dlatego nowelizacja KPC 2019 nakłada ten nowy obowiązek na komorników sądowych.

Wielokrotnie wskazywałem na możliwe negatywne konsekwencje tego rozwiązania. W praktyce bardzo łatwo jest zablokować niemal każdy proces sądowy. Wystarczy po prostu ignorować listonosza, a następnie komornika i w zasadzie proces będzie niemożliwy do wytoczenia. Tylko najwięksi i najbardziej zdeterminowani mogą sobie pozwolić na zatrudnianie detektywa. Chyba tylko tak można udowodnić, że pozwany pod wskazanym adresem mieszka, ale się ukrywa. Ustawodawca jednak pozostał niewzruszony. Jak mantrę powtarzano, że od tego rozwiązania zależy gwarancja ochrony konstytucyjnego prawa do sądu.

Doręczenie nakazu zapłaty

Ta ochrona nie potrwała długo. Już za kilka tygodni w życie wejdzie kolejna nowelizacja procedury cywilnej. I tym razem ustawodawca wprowadzi nowe rozwiązania w kwestii doręczeń. Uznano, że gwarancja konstytucyjnych praw nie powinna przysługiwać w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Przypomnijmy, że to superszybkie postępowanie, które toczy się elektronicznie. W przeważającej mierze korzystają z niego wierzyciele masowi oraz firmy windykacyjne. Elektroniczny sąd wydaje tysiące nakazów zapłaty na niewielkie kwoty. Konieczność doręczania tych nakazów przez komorników skutecznie zablokowałaby równie komorników, sąd oraz samych wierzycieli.

Dlatego 7 lutego zacznie obowiązywać nowa zasada doręczeń w tym konkretnym rodzaju postępowania.

Art. 505(34). § 1. Jeżeli pozwany, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał nakazu zapłaty, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w art. 131-138 i nie ma zastosowania art. 139 § 2 i 3 lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, nakaz zapłaty uznaje się za doręczony, o ile adres, pod którym pozostawiono zawiadomienia, jest zgodny z adresem ujawnionym w rejestrze PESEL. W przeciwnym przypadku stosuje się przepis § 2.

§ 2. Jeżeli po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że nie można go doręczyć pozwanemu w kraju, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty i umarza postępowanie, chyba że powód w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż miesiąc, usunie przeszkodę w doręczeniu nakazu zapłaty. Wezwanie do usunięcia przeszkody nie podlega powtórzeniu.

Doręczenie nakazu zapłaty zostanie ułatwione dla niektórych wierzycieli

Doręczenie nakazu zapłaty wystawionego w elektronicznym postępowaniu upominawczym będzie skuteczne, jeżeli zostanie wysłane na adres zameldowania. To rozwiązanie oczywiście ze wszech miar słuszne. Nie ma również powodu, aby różnicować sposób na doręczenie nakazu zapłaty od normalnego pozwu. Niemniej jednak wiele osób czeka szok. Jednym z powszechniejszych mitów na temat prawa jest to, że obowiązek meldunkowy został zniesiony. Tysiące osób wkrótce się o tym przekonają, kiedy właśnie na ten adres zostaną im doręczone nakazy zapłaty.

Dziwi również upór ustawodawcy, który z jednej strony stawia na głowie zasady doręczania korespondencji w normalnym procesie. Z drugiej strony jednak w tak drastyczny sposób ułatwia dochodzenie roszczeń dla wierzycieli masowych.

238 odpowiedzi na “Zniesienie obowiązku meldunkowego to fikcja. Doręczenie nakazu zapłaty z EPU będzie skuteczne, jeżeli zostanie on wysłany na adres zameldowania”

 1. A co jak się wymelduję, a następnie nigdzie nie zamelduję? coś mi grozi? można prowadzić działalność gospodarczą nie będąc nigdzie zameldowanym?

  • „A co jak się wymelduję, a następnie nigdzie nie zamelduję? coś mi grozi?”
   Teoretycznie obowiązek meldunkowy nadal istnieje, ale nie ma już kar za to, więc nic ci nie grozi. Ale w rzadkich przypadkach możesz się natknąć na jakieś utrudnienia.

   „można prowadzić działalność gospodarczą nie będąc nigdzie zameldowanym?”
   Można, podajesz adres prowadzenia działalności a jak nie wykonujesz działalności w konkretnym miejscu to podajesz tylko adres zamieszkania. Ale US może (nie musi) zażądać dowodu, że masz prawa do danej nieruchomości np. umowę najmu.

    • Wystarczy także dla płatnika VAT. Do firmy trzeba było nie tyle adres zameldowania, co siedziby, ale od kilku lat już nie ma obowiązku i podaje się adres zamieszkania (czy też raczej adres do doręczeń).

     Poza tym płatnik Vat jest domyślnym trybem prowadzenia działalności. Nie bycie płatnikiem jest zwolnieniem z tego obowiązku i możesz z niego skorzystać tylko jeśli spełniasz pewne warunki (obrót roczny<200k, nie możesz wybrać niektórych kodów PKD). Stąd pozwolenie założenia działalności bez możliwości zostania płatnikiem VAT byłoby swego rodzaju sprzecznością, skoro w pewnym momencie masz ustawowy obowiązek zostania podatnikiem VAT.

     Podałbym linki, ale bezprawnik blokuje, ale zapewniam że to prawda sprawdzona w praktyce (jestem płatnikiem VAT).

 2. A kiedy te eDoręczenie? A co do EPU, to wstyd pokazywać taki serwis obywatelom w 2020 roku. Mam instalować Javę, żeby się podpisać? Od czego jest Profil Zaufany czy eDowód? Co na to Ziobro?

  • Popracuj w firmie na wsparciu IT, to się nauczysz instalować różne wersje Javy żeby się ze sobą nie gryzły :) Co urząd to inne zasady i inne technologie: Javy, starsze przeglądarki, nowsze przeglądarki, Active X, Flash, Adobe Air itd. Tylko żonglujesz zestawem aplikacji, żeby przepchnąć coś do danego urzędu.

 3. Bardzo dobrze. Wreszcie coś zrobione jak trzeba.
  Jest i fikcja doręczenia żeby nikt się nie migał od odbierania poleconych i adres musi być prawdziwy a nie z d jak to zwykle bywało żeby nikt nie oszukiwał w drugą stronę.

  • Tylko, że tych adresów nie da się łatwo edytować. Sam jestem za utrzymaniem fikcji doręczeń, ale powinna powstać jakaś ogólna baza adresów do doręczeń dostępna dla urzędów, gdzie można łatwo zmienić adres online albo osobiście w urzędzie.Raczej nie zameldujesz się w wynajętym mieszkaniu, a nie każdy w ogóle ma miejsce gdzie się może zameldować (moje jest 300km ode mnie, a niedługo będzie parę tysięcy km).

   Najlepszym rozwiązaniem byłyby doręczenia elektroniczne. W Epuapie nawet jest skrzynka elektroniczna, ale nie wiem czy do czegokolwiek używana.

   • Ponoć można się zameldować administracyjnie jak właściciel mieszkania nie zechce. I w sumie to tak powinno wyglądać, że przez ePUAP mogę się wymeldować i zameldować w wynajętym mieszkaniu przedstawiając umowę najmu.

    • Jak chcesz iść na wojnę z właścicielem i mu się na siłę meldować to możesz próbować. Ale ja bym raczej uciekał od komuny, a nie do nie niej wracał. Wszystko się rozbija o adres korespondencyjny dla urzędów i sądów, a to by załatwił ogólnopolski rejestr adresów do doręczeń i/lub skrzynka elektroniczna, bez żadnych zbędnych administracyjnych konotacji, obciążeń i umów najmu. Sam obywatel miałby obowiązek pilnować żeby taki adres był aktualny, bo wysyłka na taki adres objęta byłaby fikcją doręczeń.

   • powinna powstać jakaś ogólna baza adresów do doręczeń dostępna dla urzędów, gdzie można łatwo zmienić adres online albo osobiście w urzędzie

    Dokładnie od miesiąca jest (Rejestr Danych Kontaktowych), ale nie do końca wiadomo czy organy mają obowiązek czy tylko możliwość korzystania z RDK, no i w procedurze nie ma wzmianki o doręczeniach na adres z RDK… :(

   • Do wniosku EPU musi być dołączona umowa zawarta z konsumentem. Bez umowy sprawa musi być kierowana do zwykłego postępowania nakazowego. Szczegóły mojej petycji w zakładce petycje sądu Lublin-Zachod.

 4. „(..) nakaz zapłaty uznaje się za doręczony, o ile adres, pod którym pozostawiono zawiadomienia, jest zgodny z adresem ujawnionym w rejestrze PESEL”

  „Niemniej jednak wiele osób czeka szok. Jednym z powszechniejszych mitów na temat prawa jest to, że obowiązek meldunkowy został zniesiony. Tysiące osób wkrótce się o tym przekonają, kiedy właśnie na ten adres zostaną im doręczone nakazy zapłaty.”

  Można się wymeldować? Można – wtedy adres nie znajdzie się w rejestrze PESEL, więc nie będzie doręczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *