Osobny kod PKD dla escape roomów z powodu jednej tragedii. Czy nie przesadzamy?

Biznes Firma Dołącz do dyskusji (303)
Osobny kod PKD dla escape roomów z powodu jednej tragedii. Czy nie przesadzamy?

Osobny kod PKD dla escape roomów jest pomysłem rządu na zwiększenie bezpieczeństwa w tego typu lokalach. Czy escape room w Koszalinie będzie dzięki temu ostatnim, w którym doszło do śmiertelnego wypadku?

4 stycznia w jednym z koszalińskim escape roomów doszło do straszliwej tragedii. W pożarze zginęło 5 piętnastoletnich dziewczyn. Reakcja rządu była błyskawiczna – Państwowa Straż Pożarna z powodu tego wypadku przeprowadziła kontrole w całym kraju. Ponieważ w 87% skontrolowanych lokali stwierdzono nieprawidłowości, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński zapowiedział zmianę przepisów, tak by podobne tragedie się nie powtarzały.

Czym jest PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności to podział rodzajów działalności gospodarczej. Pozwala on usystematyzować przedsiębiorców według tego, jaką działalność prowadzą. Do tej pory escape roomy ujęto w dziale 93, w grupie 93.2, w której znajduje się działalność rozrywkowa i rekreacyjna. A jeszcze dokładniej – w podklasie 93.29.Z. Oto, co Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zawiera pod pozycją 93.29.Z:

ceidg 93.29.z
ceidg 93.29.z

Jak widzimy, CEIDG ujmuje to bardzo szeroko i poza escape roomami w podklasie 93.29.Z znajduje się wiele różnych rozrywek.

Escape room w nowej podklasie

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do CEIDG zostanie wprowadzona nowa podklasa. Jak informował w serwisie Twitter redaktor Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej oraz autor chwalonej na łamach Bezprawnika książki o warszawskiej reprywatyzacji, będzie to działalność rozrywkowa lub rekreacyjna związanej z ryzykiem zagrożenia pożarem i koniecznością większej dbałości o warunki ewakuacji. W rzeczywistości będzie to działalność rozrywkowa lub rekreacyjna związana z ryzykiem zagrożenia pożarem i koniecznością większej dbałości o warunki ewakuacji. Samo w sobie uszczegółowienie działalności rozrywkowej i rekreacyjnej będzie wiązało się dla właścicieli escape roomów jedynie z koniecznością złożenia stosownego pisma, w którym zgłoszą, że będą zajmowali się działalnością z właśnie tej podklasy. Ale przecież rząd chce wprowadzić tę zmianę nie tylko dla uporządkowania klasyfikacji.

Nowe obowiązki dla escape roomów

Wydzielenie tego typu rozrywki w PKD służyć będzie właściwemu zaadresowaniu przepisów przeciwpożarowych. To właśnie przedsiębiorcy z nowej podklasy będą musieli w terminie 30 dni od wejścia w życia rozporządzenia (a w przypadku escape roomów, które dopiero powstaną, przed ich otwarciem), a następnie okresowo co 2 lata, sprawdzać spełnienie przepisów ppoż. oraz przeprowadzać ćwiczenia. Obowiązkowo udział w tych testach i ćwiczeniach ma brać rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń ppoż., inżynier pożarnictwa lub inżynier bezpieczeństwa pożarowego. A o wynikach obowiązkowo zawiadamiany będzie miejscowy komendant Państwowej Straży Pożarnej.

To tylko projekt

Na razie jest to tylko projekt MSWiA. Następnym krokiem są konsultacje międzyresortowe. Wiele może się więc zmienić. Przede wszystkim Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, jako resort wyspecjalizowany w przepisach budowlanych i przeciwpożarowych, złoży zapewne swoje spostrzeżenia i uwagi. Dlatego finalny kształt nowej regulacji będzie z pewnością różnił się od aktualnego projektu. O czym rzecz jasna będziemy na bieżąco informowali.