Ryczałt bije rekordy popularności, ale przedsiębiorcy mają problem z ustaleniem stawki. Jak to zrobić?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Ryczałt bije rekordy popularności, ale przedsiębiorcy mają problem z ustaleniem stawki. Jak to zrobić?

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu ryczałt bije rekordy popularności. Wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory byli na podatku liniowym, zdecydowało się na przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Część osób prowadzących działalność nadal to intensywnie rozważa. Jednym z problemów przy przejściu na ryczałt może być jednak ustalenie właściwiej stawki. Jak ustalić stawkę ryczałtu i o czym trzeba pamiętać?

Jak ustalić stawkę ryczałtu?

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 r. ryczałt cieszył się zdecydowaną popularnością wśród przedsiębiorców. Względem roku 2021 przybyło bowiem 217 tys. ryczałtowców – co oznacza wzrost o niemal 30 proc. To oczywiście efekt Polskiego Ładu; rządzący sami zachęcali przedsiębiorców, by wybierali ryczałt (z punktu widzenia państwa również jest to korzystniejsze rozwiązanie – choćby pod względem ewentualnych kontroli, ponieważ ryczałtowcy nie mogą rozliczać kosztów uzyskania przychodu).

Z przejściem na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wiąże się jednak pewien problem. Część przedsiębiorców zastanawia się bowiem, jak ustalić stawkę ryczałtu, by fiskus nie wykazał nieprawidłowości.

Wysokość stawki ryczałtu jest uzależniona tylko od jednego czynnika – a jest nim faktyczny rodzaj usług świadczonych w ramach działalności. Problem polega na tym, że kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług dokonuje sam podatnik, wskazując odpowiedni symbol PKWiU. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że od 1 stycznia ustawodawca wprowadził dodatkowe stawki. Obecnie podatnik musi wybierać między stawką 17 proc., 15 proc., 14 proc., 12,5 proc., 10 proc., 8,5 proc., 5,5 proc., 3 proc. i 2 proc. Do określenia wysokości stawki ryczałtu należy sięgnąć do art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Na szczęście w przepisie wymieniono wszystkie czynności, w przypadku których przychody są opodatkowane konkretnymi stawkami. To powinno znacząco ułatwić wybór stawki.

W razie problemów lub wątpliwości można pokusić się o radę fiskusa

Mimo pełnego katalogu czynności i przypisania ich do określonych stawek, część przedsiębiorców nadal może mieć wątpliwości, czy wybrali właściwą stawkę ryczałtu – często taki problem mają zwłaszcza osoby, które prowadzą działalność w kilku obszarach. W takiej sytuacji pewnym rozwiązaniem może być złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej przez Krajową Informację Skarbową. Podatnik powinien we wniosku wskazać wszystkie informacje potrzebne do rozstrzygnięcia (czyli m.in. opisać wykonywaną przez siebie działalność), a także – podać własne stanowisko (wskazać, która stawka ryczałtu jest jego zdaniem prawidłowa). Wniosek o wydanie interpretacji można złożyć zarówno w urzędzie, jak i listownie czy elektronicznie. Koszt wydania interpretacji (w przypadku pojedynczego problemu) wynosi 40 zł. Opłatę należy uiścić na rachunek Krajowej Informacji Skarbowej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.