Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na dodatkowe pytania podczas rutynowych kontroli

Nieruchomości Państwo Środowisko Dołącz do dyskusji
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na dodatkowe pytania podczas rutynowych kontroli

Na początku roku informowaliśmy o tym, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszą masowe kontrole domów. Za przedsięwzięcie odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Teraz już wiadomo, kto będzie przeprowadzał te kontrole – a właściwie, zbierał dodatkowe informacje o stanie technicznym budynku. Odpowiedzialni mają być za to kominiarze.

Kominiarze zapytają o stan techniczny budynku

GUNB chce się dowiedzieć, jaki jest realny stan techniczny budynków, w tym – ich emisyjność i efektywność energetyczna. Już na początku roku informowałam, że zebrane dane mają posłużyć tym razem nie państwu, a gminom – tak, by mogły one zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne na swoim obszarze. Można przypuszczać, że ma to pewien związek z unijną dyrektywą EPBD i czekającą nas wszystkich falą remontów.

Teraz wiadomo już, kto prawdopodobnie zajmą się przeprowadzaniem takich kontroli (czy właściwie – audytów). Z informacji money.pl wynika, że to kominiarze zapytają o stan techniczny budynku i będą zbierać dodatkowe informacje. Jak podobno twierdzą w rozmowie z money.pl – będą to robić, bo „GUNB sobie tego zażyczył”.

Kominiarze mają zbierać dane podczas rutynowych kontroli kominów w domach; będą to robić za pośrednictwem elektronicznego formularza. Właściciele domów muszą być przygotowani na to, że usłyszą pytanie o rodzaj budynku, liczbę kondygnacji czy rodzaj urządzeń grzewczych. Prawdopodobnie kominiarze zapytają również o grubość ścian, dachu czy rodzaj ocieplenia, czyli – ogólnie o stan techniczny budynku.

Z punktu widzenia właścicieli domów istotne jest jednak, czy będą musieli odpowiedzieć na dodatkowe pytania zadane przez kominiarzy. Już wcześniej, informując o zbliżających się masowych kontrolach domów podkreślaliśmy, że nie będą one obowiązkowe. Znajduje to potwierdzenie również w słowach rozmówcy money.pl. Jak twierdzi kominiarz, który chce zachować anonimowość, jeśli właściciel domu odmówi odpowiedzi na pytania, przeprowadzający kontrolę wpisze w odpowiedniej rubryce w formularzu „brak danych”. Tym samym właściciela nieruchomości nie czekają żadne konsekwencje za nieudzielenie odpowiedzi na zadane mu przez kominiarza pytania.

Co istotne, właściciele nieruchomości nie będą ponosić dodatkowych kosztów; konieczne będzie jedynie uiszczenie standardowej opłaty za przegląd kominiarski.

Właściciele będą mogli uzyskać uproszczony audyt energetyczny?

Pytanie brzmi jednak, czy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, po przeglądzie kominiarskim i odpowiedzeniu na pytania właściciele nieruchomości będą mogli wygenerować i pobrać uproszczony audyt energetyczny. Byłoby to z pewnością korzystne dla właścicieli domów, ponieważ uproszczony audyt pozwoli im na złożenie wniosku o dofinansowanie termomodernizacji nieruchomości w ramach obecnych programów bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów wiążących się z przeprowadzeniem takiego audytu.

Można się spodziewać, że kominiarze zapytają o stan techniczny budynku nie wcześniej niż jesienią tego roku. Na razie ruszył jedynie program pilotażowy, a same „kontrole” mają być przeprowadzane nowego rozporządzenia MRiT, które ma wejść w życie 18 września.