Znowu problem z Twój e-PIT. Podatnicy nie zobaczą w systemie korekty zeznania dokonanej przez US

Podatki Dołącz do dyskusji (163)
Znowu problem z Twój e-PIT. Podatnicy nie zobaczą w systemie korekty zeznania dokonanej przez US

Podatnicy używający systemu Twój e-PIT nie widzą ostatecznej wersji swojego zeznania podatkowego. Wprowadzona przez urzędników korekta PIT nie wyświetla się.

Twój e-PIT 2019

Twój e-PIT 2019 zrewolucjonizował rozliczenia z fiskusem. Dzięki temu systemowi to Urząd Skarbowy wstępnie wypełnia za podatnika jego zeznanie podatkowe na podstawie dokumentów otrzymanych od pracodawców. Podatnik jedynie sprawdza na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów, czy wszystko się zgadza i ewentualnie zgłasza swoje korekty. W praktyce służy to zgłaszaniu ulg przysługujących podatnikowi czy wyższych kosztów uzyskania przychodu, po których zgłoszeniu dokonywana jest korekta PIT. Cel był oczywisty: ułatwić życie podatnikom i oszczędzić im papierkowej roboty. I do tej pory wydawało się, że Twój e-PIT 2019 działa bez zarzutów.

Korekta PIT nadal na papierze

Po zgłoszeniu ulgi przez podatnika korekta PIT zostaje dokonana przez Urząd Skarbowy. Następnie podatnik dostaje do akceptacji papierową korektę. Ma następnie 14 dni na złożenie od niej sprzeciwu. W razie braku sprzeciwu fiskus traktuje korektę tak, jakby złożył ją sam podatnik. Niestety platforma e-PIT nadal wyświetla nieskorygowane zeznanie podatkowe. Podatnik nie ma zatem wglądu przez internet w ostateczną wersję swego zeznania podatkowego. Zatem w jednym ręku myszka, a w drugim papierowa korekta PIT otrzymana ze skarbówki i dopiero wtedy można próbować się zorientować, ile mamy nadpłaty lub niedopłaty PIT. Nie tak miała wyglądać cyfryzacja rozliczeń z fiskusem, nie tak.

Ministerstwo Finansów uspokaja

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Finansów jest świadome niedoskonałości systemu Twój e-PIT i pracuje stale nad jego usprawnieniem. Resort przyznaje, że w pierwszych dniach działania systemu były problemy dotyczące podatników, którym przysługują wynoszące 50% koszty uzyskania przychodu zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Ministerstwo zapewnia, że nikt z około tysiąca podatników dotkniętych tą usterką, którym została wysłana papierowa korekta PIT, nie zostanie pokrzywdzony. Ze wszystkimi z nich skontaktują się albo już skontaktowali się urzędnicy fiskusa. Ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuację, zatem ma naprawiać wszystkie dostrzeżone w przyszłości błędy.