Od 15 lutego rusza platforma e-PIT, gdzie będzie można zobaczyć swoją deklarację podatkową i przekazać 1% podatku

Podatki Dołącz do dyskusji (43)
Od 15 lutego rusza platforma e-PIT, gdzie będzie można zobaczyć swoją deklarację podatkową i przekazać 1% podatku

O rewolucji w składaniu deklaracji podatkowych wiadomo już od jakiegoś czasu. Teraz jednak nadchodzi swoisty czas próby – 15-go lutego tysiące podatników będzie mogła zobaczyć swoje deklaracje na stronie internetowej. Platforma e-PIT jest – zdaniem rządzących – gotowa na odwiedziny przez tysiące podatników.

Platforma e-PIT jest już gotowa

Rewolucja obejmie osoby, które składają deklarację PIT-37 i PIT-38. Nie muszą już fatygować się do Urzędu Skarbowego – fiskus sam wypełni ich deklaracje podatkowe. O tym, jaki jest wynik pracy urzędów, podatnicy będą mogli przekonać się na stronie podatki.gov.pl.  Zaprezentowano już sposób logowania i obsługi systemu. Zainteresowane osoby będą mogły zalogować się poprzez podanie swojego numeru PESEL, kwoty przychodu z deklaracji złożonej w 2017 r. oraz kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (PIT-11) za 2018 r. Można zalogować się także w inny sposób – korzystając z profilu zaufanego ePUAP. Najprawdopodobniej większość podatników wybierze jednak tę pierwszą możliwość.

Po prawidłowym zalogowaniu powinna wyświetlić się proponowana przez fiskusa propozycja zeznania podatkowego.

Korekta propozycji zeznania

Może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli dokonać korekty propozycji zeznania podatkowego – np. ze względu na błędne dane. Dobra wiadomość jest taka, że przewidziano taką możliwość i podatnik może dokonać takich zmian. Ponadto będzie możliwe również dokonanie zmiany sposobu rozliczenia (np. na wspólny z małżonkiem), zmiana lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1 % podatku, zmiana danych w przypadku ulgi na dzieci oraz dodanie innych danych, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Podatnik na koniec powinien zaakceptować propozycję zeznania – wtedy zostanie ono uznane za złożone. Okazuje się jednak, że nawet jeśli nie zrobi nic, to…fiskus i tak uzna złożenie zeznania, ale dopiero 30 kwietnia, czyli ostatniego dnia, w którym można składać deklaracje. Tradycjonaliści, którym nie jest po drodze z reformą e-PIT i wolą samodzielnie złożyć deklarację, mogą odrzucić propozycję zeznania, która znajduje się na platformie e-PIT. Wtedy złożą deklarację w urzędzie skarbowym, czyli tak, jak robili to do tej pory.