Do kiedy rozliczyć PIT 2019? Twój e-PIT 2019 zrewolucjonizował rozliczenia z fiskusem, ale wciąż trzeba pamiętać o terminach

Finanse Podatki Dołącz do dyskusji (391)
Do kiedy rozliczyć PIT 2019? Twój e-PIT 2019 zrewolucjonizował rozliczenia z fiskusem, ale wciąż trzeba pamiętać o terminach

Tylko do końca miesiąca podatnicy mają czas na zaakceptowanie deklaracji podatkowej na portalu Ministerstwa Finansów. Jeżeli podatnik do tego dnia nie zaakceptuje bądź nie odrzuci przygotowanej deklaracji, Urząd Skarbowy uzna przygotowany przez siebie dokument za złożony. Do kiedy rozliczyć PIT 2019?

Twój e-PIT 2019 działa bez zarzutów niemal od samego początku. W połowie lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło najnowszą usługę, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki podatnicy rozliczają się z fiskusem. Do tej pory każdego roku trzeba było osobiście doręczyć deklarację do urzędu. Od kilku lat deklaracje można było wysyłać również elektronicznie. Zawsze jednak podatnik musiał z własnej inicjatywy wysłać deklaracje w celu rozliczenia. Twój e-PIT 2019 znacząco zmienił sposób, w jaki podatnicy rozliczają się z płaconych podatków. Co prawda na razie nowości dotyczą wyłącznie deklaracji PIT-37 i PIT-38, ale w kolejnych latach ma to się zmienić.

Do kiedy rozliczyć PIT 2019?

Co się zatem zmieniło? Teraz to urzędnicy sami przygotowują deklarację podatkową za podatnika. Korzystają w tym celu z dokumentów, które pracodawcy muszą im dostarczać do końca stycznia każdego roku. PIT-11 od pracodawcy wciąż musimy otrzymać do końca lutego, ale jest nam potrzebny w zasadzie wyłącznie do schowania go do teczki z dokumentami. Rozliczanie ze skarbówką wygląda w ten sposób, że jedynie sprawdzamy, czy urzędnik poprawnie wypełnił deklaracje. Do tego po stronie podatnika leży obowiązek zgłoszenia ewentualnych ulg w rozliczeniu podatku. Następnie nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować dokument.

Jak odliczyć ulgę na Internet? Zasady, dokumenty i limity

Nowa forma rozliczenia zdecydowanie przypadła do gustu podatnikom. Ministerstwo Finansów poinformowało, że do końca marca z portalu twój e-PIT 2019 skorzystało blisko 3 miliony podatników. Należy pamiętać, że portal wprowadził jedynie nową formę składania deklaracji. Nie zmieniły się natomiast terminy, których podatnicy w dalszym ciągu muszą przestrzegać. Dlatego w przypadku rozliczenia podatku kluczową jest 30 kwietnia. Do tego dnia należy zaakceptować bądź odrzucić deklarację w ministerialnym portalu. Jeżeli podatnik nie zrobi nic, Urząd Skarbowy uzna przygotowane przez siebie rozliczenie za złożone. Dlatego podatnicy korzystający z różnych odliczeń i ulg podatkowych powinni mieć na uwadze, żeby nie przegapić tego terminu.