Zamiast latami czekać w kolejce na NFZ, możesz skorzystać z kredytu na leczenie

Finanse Dołącz do dyskusji
Zamiast latami czekać w kolejce na NFZ, możesz skorzystać z kredytu na leczenie

Czasami jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia jest kosztowny zabieg. Gdy nie masz czasu czekać w kolejce i brakuje ci pieniędzy, możesz skorzystać z kredytu na leczenie. Ale z takim kredytem, jak z każdym innym, trzeba uważać.

Czym jest kredyt na leczenie?

Kredyt na leczenie to produkt finansowy, który pomaga pokryć koszty związane z opieką zdrowotną. Tego rodzaju finansowanie służy do uregulowania kosztów terapii co prawda często pokrywanych przez publiczną służbę zdrowia – jednak w jej przypadku oczekiwanie w kolejce na zabieg nawet przez kilka lat może być dla pacjenta wręcz zabójcze. Kredyt na leczenie można wykorzystać m.in. do pokrycia kosztów operacji, terapii, zakupu leków, rehabilitacji czy zabiegów stomatologicznych. Albo przeznaczyć na zakup sprzętu, na przykład wózka inwalidzkiego.

Kredyt na leczenie pozwala na rozłożenie kosztów leczenia na raty, dzięki czemu unikamy jednorazowego dużego wydatku z oszczędności – jeśli takie mamy. Można go zaciągnąć niezależnie od posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt na leczenie?

Aby otrzymać kredyt na leczenie, trzeba być pełnoletnim obywatelem i mieć zdolność kredytową. Instytucje finansowe zwracają uwagę na stabilność dochodów oraz inne zobowiązania finansowe. W ten sposób oceniają naszą zdolność do spłaty kolejnego długu.

Proces złożenia wniosku o kredyt na leczenie obejmuje kilka etapów. Po wyborze oferty i zebraniu niezbędnej dokumentacji należy wypełnić wniosek. Zostanie on zweryfikowany przez instytucję finansową. Następnie, po zaakceptowaniu aplikacji, przedstawiciel instytucji finansowej omówi szczegóły umowy. Po jej podpisaniu środki z kredytu zostaną przelane na wskazane konto. Możesz z nich korzystać. Ale pamiętaj, że masz obowiązek spłacić kredyt zgodnie z ustalonymi warunkami. I nie ma tu znaczenia fakt, że kredyt zaciągasz jako osoba z problemami zdrowotnymi. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu swoją decyzję przemyśl co najmniej dwa razy. Zwróć uwagę na oprocentowanie, okres kredytowania (najczęściej wynosi od 6 do 60 miesięcy) i warunki wcześniejszej spłaty.

Opóźnienia w spłacie rat mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak windykacja. Aby uniknąć spirali zadłużenia, przed zaciągnięciem kredytu warto skonsultować się z doradcą finansowym.

Ile dostaniemy kredytu na leczenie?

Kredyt na leczenie może spokojnie opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych, jeśli tylko bank uzna, że poradzimy sobie z takim obciążeniem. I jeszcze jedno: w banku zwykle nie spotkasz się z określeniem „kredyt na leczenie” bądź „kredyt medyczny”. Zamiast tego banki na ogół proponują standardowy kredyt gotówkowy, który można wykorzystać na dowolny cel, włączając w to finansowanie leczenia.