Młodzi Polacy szukają pracy. Jest tylko jeden problem: nie wiedzą co chcą robić, szczególnie panowie

Praca Dołącz do dyskusji
Młodzi Polacy szukają pracy. Jest tylko jeden problem: nie wiedzą co chcą robić, szczególnie panowie

Na aktualnym rynku pracy, wielu kandydatów z trudem określa, jakich ofert pracy szuka. Badanie przeprowadzone przez polską platformę doradztwa zawodowego Jobbli pokazało, że aż 40% kandydatów nie jest w stanie jednoznacznie sprecyzować swoich oczekiwań zawodowych.

Według danych z ankiety Jobbli, jedynie 1/4 respondentów zwraca uwagę na oferowane benefity przed wysłaniem CV do potencjalnego pracodawcy. Tymczasem, ponad 80% uznaje oferowane wynagrodzenie za najważniejsze kryterium.

Problem zdefiniowania oczekiwań zawodowych zdaje się być bardziej zauważalny wśród mężczyzn, podczas gdy kobiety częściej doświadczają trudności na etapie procesu rekrutacji. Podobno zdolność do okrślenia własnych oczekiwań wobec pracy i pracodawcy wzrasta wraz z wiekiem. Niemniej jednak, starsi respondenci doświadczają większych trudności ze znalezieniem ofert pracy dopasowanych do ich oczekiwań.

Platforma Jobbli została stworzona z myślą o pomocy kandydatom w zrozumieniu swoich predyspozycji zawodowych oraz w znalezieniu odpowiedniej ścieżki kariery. Użytkownicy mogą bezpłatnie przeprowadzić test zawodowy, a dzięki zastosowaniu AI, otrzymać rekomendacje kariery dopasowane do swoich predyspozycji. Taka usługa u tradycyjnego doradcy zawodowego może kosztować kilkaset złotych.

Z danych Jobbli wynika również, że kobiety i mężczyźni różnią się pod względem problemów napotykanych podczas procesu rekrutacji. Kobiety częściej zmagają się z przygotowaniem CV, pisaniem listu motywacyjnego oraz udziałem w rozmowie kwalifikacyjnej. Z kolei mężczyźni częściej doświadczają trudności z przełożeniem swoich kompetencji na rynek pracy.

Raport zwraca także uwagę na to, że kandydaci są bardziej zainteresowani wynagrodzeniem oferowanym przez potencjalnego pracodawcę niż benefitami. Taka tendencja może wynikać z braku samoświadomości oraz zrozumienia, jak przekładać swoje umiejętności i zainteresowania na konkretne oferty pracy. Albo po prostu ludzie zmądrzeli, i dodatkowa stówa w portfelu może zostać przez nich lepiej wydana, niż kolejny czwartek z ananasem.

Z pomocą przychodzi technologia – wirtualny doradca zawodowy Jobbli wyposażony w sztuczną inteligencję może okazać się kluczem do rozwiązania tego problemu. Można na niej bezpłatnie wykonać test zawodowy oraz uzyskać rekomendacje kariery dopasowanej do predyspozycji – koszt tego typu usługi u doradcy zawodowego to kilkaset zł.