Oficjalnie: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, drugi próg podatkowy od 120 tys. zł, likwidacja umów śmieciowych. Są założenia Nowego Ładu

Państwo Dołącz do dyskusji (335)
Oficjalnie: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, drugi próg podatkowy od 120 tys. zł, likwidacja umów śmieciowych. Są założenia Nowego Ładu

Dziś obóz ZP zdecydował się na podczas konwencji programowej na przedstawienie Nowego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego, który ma być stopniowo wdrażany w kolejnych latach. Ostatecznie okazało się, że Nowy Ład – jeśli chodzi o najważniejsze założenia – tylko w części pokrywa się z tym, co przedstawiciele obozu rządzącego mówili wcześniej. 

Nowy Ład: początkowe założenia

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy prezentacja programu faktycznie odbędzie się dzisiaj – dopiero przedwczoraj potwierdzono, że faktycznie nastąpi ona 15 maja. Już wcześniej pojawiały się jednak zapowiedzi tego, co ma się znaleźć w programie. Jako pierwsza pojawiła się informacja o 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku – chociaż ostatecznie, jakiś czas później, okazało się że może to być maksymalnie 15 lub 10 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Oprócz tego pojawiały się również informacje o podniesieniu progu podatkowego czy podwyżce składki zdrowotnej. Przedstawiciele rządu, na czele z minister Maląg, mówili również o programie mieszkaniowym dla młodych rodziców.

Od dłuższego czasu wiadomo natomiast, że Nowy Ład ma składać się z obszarów takich jak:

  • Plan na zdrowie,
  • Uczciwa praca – godna płaca,
  • Dekada rozwoju,
  • Rodzina i dom w centrum życia,
  • Polska – nasza ziemia,
  • Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
  • Dobry klimat dla firm,
  • Czysta energia – czyste powietrze,
  • CyberPoland 2025,
  • Złota jesień życia.

Nowy Ład: najważniejsze założenia przedstawione na konferencji

Przedstawianie Nowego Ładu rozpoczął Jarosław Kaczyński. Jak stwierdził, nazwa „Polski Ład” nie oznacza, że ZP chce odchodzić od poprzednich priorytetów; obóz rządzący chce natomiast zaspokoić „aspiracje Polaków” do „życia tak jak na Zachodzie i na południu od granic Polski”.

Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, jeśli chodzi o ochronę zdrowia, „pieniędzy jest zawsze za mało” – ZP chce osiągnąć już w 2023 r. nakład środków w wysokości 6 proc. PKB, w 2027 r. – 7 proc. PKB. Prezes PiS stwierdził również, że potrzeba większej liczby lekarzy, dodatkowo zostaną również powołane nowe instytucje, które mają porządkować sprawy w szpitalach i przeprowadzać nowe badania. Jak zapowiedział, utworzony zostanie też Fundusz Odszkodowawczy, przeprowadzona będzie reorganizacja służby zdrowia, koordynacja leczenia najcięższych chorób.

Jeśli chodzi z kolei o blok „pracy i płacy”, Kaczyński zapowiedział zwiększenie liczby miejsc pracy, likwidację degresywnego systemu podatkowego i zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Oprócz tego drugi próg podatkowy ma wynosić 120 tys. zł. Oprócz tego zlikwidowane mają być – w najbliższych latach – umowy cywilnoprawne. A przynajmniej do tego będzie dążyć obóz ZP.

Z kolei jeśli chodzi o program mieszkaniowy, to młodzi ludzie mają móc otrzymać gwarancję bankową na kredyt hipoteczny do 100 tys. zł – państwo ma zatem zagwarantować wkład własny (lub jego większość). Państwo ma również dopłacać do kredytu mieszkaniowego, jeśli małżeństwo, które wzięło kredyt, będzie mieć dzieci. Po urodzeniu drugiego dziecka państwo ma dopłacić 20 tys. zł do spłaty kredytu, przy trzecim – 60 tys. zł. Dodatkowo osoby, które będą chciały zbudować dom do 70 mkw, nie będą musiały uzyskać pozwolenia na budowę – konieczne będzie jedynie zgłoszenie. Nie trzeba będzie mieć również kierownika budowy.

Ponadto Jarosław Kaczyński zapowiedział też programy skierowane do mieszkańców wsi – w tym m.in. ustawę o rodzinnym gospodarstwie domowym i możliwość przekazania gospodarstwa rolnego bez zbywania go. ZP chce też opracować kodeks rolny i „cyfryzację polskiej wsi”.

Oprócz tego Kaczyński zapowiedział liczne inwestycje kulturalne i sportowe. Ma też powstać zapowiada ustawa o statusie artysty zawodowego. Będą też zmiany w programie nauczania – w szkołach średnich historia zostanie rozbita na dwa przedmioty – historię powszechną i historię Polski. ZP chce też odbudować Pałac Saski, rozbudowywać muzea i budować nowe teatry.