30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i emerytury bez podatku. PiS szykuje nowy program

Gorące tematy Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (540)
30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i emerytury bez podatku. PiS szykuje nowy program

30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, zwolnienie części emerytów z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych przy jednoczesnym zwiększeniu składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających – to część rozwiązań, które ma pojawić się w anonsowanym od co najmniej kilku tygodni Nowym Ładzie. 

30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i zwolnienie części emerytów z obowiązku płacenia podatku podatku. PiS rozpocznie ofensywę programową?

Już od co najmniej kilku tygodni przedstawiciele obozu rządzącego wspominają o nowym programie partii rządzącej. Nowy Ład – bo tak ma nazywać się ten program – ma pomóc przede wszystkim w odbudowie polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami, założenia projektu powinny zostać przedstawione w najbliższych tygodniach. Już teraz wiadomo jednak, że Nowy Ład ma przede wszystkim wzmocnić inwestycje w Polsce.

Portal oko.press miał jednak dotrzeć do części planowanych przez rząd rozwiązań. Z informacji portalu wynika na to, że nowy program miałby wprowadzić m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku (obecnie jest to 8000 zł). Zwiększenie kwoty wolnej od podatku postulował już od dawna m.in. urzędujący prezydent, jednak przez ostatnie lata zatrzymała się ona na obecnym poziomie. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2017 r. – kiedy kwota wolna od podatku wynosiła niewiele mniej, bo 6600 zł.

To jednak podobno nie wszystko. Zjednoczona Prawica miałaby również zwolnić z obowiązku płacenia podatku dochodowego osoby, których świadczenia są niższe niż 2500 zł – co znacząco poprawiłoby sytuację finansową emerytów z najniższymi świadczeniami. Bardzo prawdopodobne jest, że analogiczny przepis objąłby również renty.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że oba postulaty (zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz zwolnienie emerytur z podatku) to pomysły aktywnie promowane przez dwie inne partie – odpowiednio Konfederację oraz PSL. Jeśli rządzący faktycznie zdecydowaliby się na ich wprowadzenie, to może to oznaczać próbę przeciągnięcia elektoratu (i potencjalnego elektoratu) na swoją stronę.

Większe obciążenia dla najlepiej zarabiających

Przy okazji warto też zauważyć, że jeśli informacje portalu sprawdzą się, to mocniej obciążeni zostaną również najlepiej zarabiający. Mieliby oni płacić wyższą składkę zdrowotną – co zresztą było już rozważane wcześniej przez rządzących. Nie wiadomo jedynie, jakie kryteria trzeba byłoby spełniać, by płacić wyższą składkę zdrowotną. Podwyżka składki zdrowotnej miałaby jednak umożliwić zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB.

30 tys. zł kwoty wolnej od podatku – nawet jeśli, to z pewnym haczykiem

Czy podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. faktycznie jest możliwe? Wydaje się raczej, że jeśli już ZP zdecyduje się na takie rozwiązanie, to prawdopodobnie wprowadzi też dodatkowe progi. Dla każdego z nich kwota wolna od podatku mogłaby być inna – i sukcesywnie zmniejszać się razem z zarobkami. Należy pamiętać, że tak drastyczne podniesienie kwoty wolnej od podatku wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Wydaje się więc mało prawdopodobne, by polski budżet faktycznie było na to stać. Dodatkowy haczyk może tkwić też w emeryturach wolnych od podatku.

Podsumowując – nawet jeśli faktycznie okaże się, że podane wyżej rozwiązania zostaną wprowadzone w życie, to i tak najbardziej liczyć się będą warunki, na których będzie można z nich skorzystać. Może się bowiem okazać, że ostatecznie oba rozwiązania obejmą stosunkowo nieliczną grupę podatników.