Tarcza 4.0 to bat na pracowników. Nowe przepisy wprowadzają obcięcie pensji pracowników o połowę przez rok

Firma Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (673) 25.05.2020
Tarcza 4.0 to bat na pracowników. Nowe przepisy wprowadzają obcięcie pensji pracowników o połowę przez rok

Paweł Grabowski

Tarcza 4.0 wprowadza obcięcie pensji pracowników nawet przez rok o połowę. Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika obniżyć jego wymiar czasu pracy. Te kontrowersyjne zapisy mają pomóc przedsiębiorcom w obniżeniu kosztów pracy. To kolejne niekorzystne zmiany dla pracowników. 

Tarcza przewiduje obcięcie pensji pracowników nawet na rok

Przedsiębiorcy, u których wystąpił znaczny wzrost kosztów zatrudnienia będą mogli wprowadzić przestój ekonomiczny. Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie pracy jest to okres niewykonywania pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Może to być sytuacja, gdy właściciel restauracji nie otworzył ponownie lokalu, pomimo poluzowania obostrzeń. Obecnie przepisy mówią, że pracownikowi za czas przestoju należy się wynagrodzenie w wysokości jego stawki, czy to miesięcznej, czy to godzinowej. W sytuacji gdy stawka taka nie jest określona, to wynagrodzenie stanowi 60% miesięcznego wynagrodzenia. Tak obliczone wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Przypominamy, że w 2020 roku jest to 2 600 zł brutto.

Nowa tarcza wprowadza bardziej drastyczne obcięcie pensji pracowników

Zgodnie z nowymi zapisami przedsiębiorca po konsultacji z przedstawicielami załogi będzie mógł wprowadzić przestój wraz z ograniczeniem pensji pracownika o połowę. Będzie mógł również obniżyć wymiar czasu pracy o 20% przez 12 miesięcy po odwołaniu stanu epidemii. Musi wykazać, że nastąpił u niego wzrost obciążenia kosztami wynagrodzeń. Zarówno w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy o 20 % oraz w przypadku obniżenia wynagrodzenia o połowę – pensja pracownika nie będzie mogła być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oczywiście rozwiązania, które określa tarcza finansowa występują w kodeksie pracy już teraz. Przy czym do kodeksowych rozwiązań konieczne jest porozumienie pracownika i pracodawcy lub wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Nowe przepisy umożliwiają wprowadzenie zmian bez zgody pracownika.

Tarcza 4.0 warunkuje obcięcie pensji pracowników od wzrostu obciążenia kosztami wynagrodzeń

Tarcza wskazuje w jaki sposób będzie obliczany wzrost obciążenia. Będzie o nim mowa w sytuacji, gdy iloraz funduszu wynagrodzeń z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne pracowników opłacanych przez pracodawcę i przychodów ze sprzedaży towarów i usług będzie wyższy niż w miesiącu bazowym. Kwoty mają pochodzić z miesiąca dowolnie wskazanego przez przedsiębiorcę, a przypadającego po 1 marca 2020 r. Otrzymany iloraz będzie porównany z ilorazem z miesiąca poprzedzającego wprowadzenie przestoju. Jeżeli wzrośnie o co najmniej 5 procent to wtedy występuje znaczny wzrost obciążenia.

Ustawodawca chce jednak ograniczyć możliwość korzystania z tych skrajnie niekorzystnych rozwiązań. Żeby pracodawca mógł zastosować to rozwiązanie udział wynagrodzeń pracowników w przychodach nie może być niższy niż 30%.

Oprócz tych zapisów tarcza 4.0 zmienia świadczenie postojowe. Dzięki temu znacząco zwiększy się krąg objętych wsparciem. Dodatkowo wprowadza możliwość ubiegania się o dofinansowanie pensji pracowników.

Nie przegap nowych informacji. Obserwuj Bezprawnika w Google News

673 odpowiedzi na “Tarcza 4.0 to bat na pracowników. Nowe przepisy wprowadzają obcięcie pensji pracowników o połowę przez rok”

 1. To naprawdę w końcu skończy się tym, że ludzie zaczną napadać na siebie i okradać. W końcu marzeniem (a nawet i celem) tego łba Maowieckiego jest, żeby niewolnicy (Polacy) zapi*rdalali za miskę ryżu. Tylko od tego rządu gorsi są jego krótkowzroczni i naiwni wyborcy. Bedzie o wiele gorzej.

 2. Rozumiem intencje, ma to pozwolić firmom na wyjście z kryzysu kosztem pracowników, ale dla przedsiębiorców to niebezpieczna gra wbrew pozorom, bo pracodawca, który obetnie pensje pracownikom na rok i to dosyć mocno może, szczególnie w niektórych branżach, dosyć szybko zostać bez pracowników.

  • I raczej tak się stanie.
   Te „przepisy” to jakaś popierdółka żeby coś tworzyć, w sumie nie „coś” – tylko byle co.

 3. Mniej pinionszków, to może w końcu deflacja przybędzie do nas?
  Inaczej jedyna inwestycja na ten i przyszły rok dla mnie, to płot pod napięciem elektrycznym i z drutu kolczastego, bo głodny tłum rzuci się na każdą kromkę chleba.

 4. Większość firm po opłacie kosztów i wypłatach dla pracowników ma zyski rzędu kilkuset tysięcy złotych a i tak mają prawo do tarczy… Gdzie tu logika… Chcą wykończyć konsumentów którzy tak naprawdę napędzają gospodarkę … A przedsiębiorcy którzy i tak są do przodu nabijają się rządową kasą… Kryteria i sposób kontroli i przyznawania tych tarcz to śmiech… To co się wyrabia to jakiś żart ludzi powinno być stać na usługi i towary każdego typu po to by mogli napędzać handel a handlem gospodarkę .. u nas zawsze jest odwrotnie.. u nas środki pozyskuje się od tej najniższej klasy… To widać nawet w codzienności przed pandemia firmy też oszczędności zaczynają w 80% od zwykłych pracowników teraz widać od kogo się uczą…

 5. taka ciekawostka:
  PiS tłumaczy się z nocnej poprawki do tarczy 4.0
  Henryk Kowalczyk, poseł PiS przewodniczący pracom komisji, do której Sejm skierował ustawę, tłumaczył, powody, dla których potrzebne jest wsparcie związków wyznaniowych.

  „Kościół jest wyjątkowo pozbawiony przychodów w okresie epidemii. Ma osoby zatrudnione” – mówił polityk rządzącej partii.

 6. Coż, pomysł rządu na pusta kasę miał wyjść na światło dzienne po wyborach. Ale wyborów nie ma, kasy nie ma. Więc zacznie się zabieranie tym co jeszcze mają. Ale to oczywiste, jak się przejada kaskę w postaci łapówek wyborczych (500+ emerytura+).

 7. Zakończyłam 25 maja urlop macierzyński. W tej chwili jestem na opiece na dziecko. Czy wprowadzona od 1 czerwca w mojej firmie obniżenie wymiaru czasu pracy oraz obnizenie wynagrodzenia obejmuj mnie? Jestem zatrudniona na cały etat. Po opiece przejdę na zaległy urlop wypoczynkowy. Czy ma to jakieś znaczenie, czy bez względu na to zostanę objęta zmianami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *