Zbliża się termin wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego dla części budynków. GUNB przypomina

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Zbliża się termin wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego dla części budynków. GUNB przypomina

GUNB przypomina, że w niektórych przypadkach konieczny jest obowiązkowy przegląd techniczny budynku do 31 maja. Czasu na dokonanie kontroli jest zatem coraz mniej.

Obowiązkowy przegląd techniczny budynku do 31 maja

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina o zbliżającym się terminie kontroli stanu budynku. Na szczęście do przeprowadzenia przeglądu technicznego do 31 maja zobowiązani są jedynie właściciele lub zarządcy nieruchomości o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. (lub innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 mkw.). Obiekty wielkopowierzchniowe powinny być zresztą kontrolowane dwa razy do roku – przed i po okresie zimowym, w terminach do 31 maja i do 30 listopada.

Warto jednocześnie mieć świadomość, że obowiązkowe przeglądy techniczne budynków obejmują również inne nieruchomości. Na przykład w przypadku budynków mieszkalnych raz na pięć lat należy przeprowadzić kontrolę stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowanego, a także jego estetyki oraz otoczenia budynku. Kontrola powinna też obejmować badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Kontrole okresowe wykonywane co najmniej raz w roku

To zresztą nie wszystko – zgodnie z przepisami prawa budowlanego co najmniej raz w roku konieczne jest też przeprowadzenie kontroli okresowej. W jej ramach należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Mowa m.in. o kontroli stanu technicznego zewnętrznych warstw przegród zewnętrznych, elementów ścian zewnętrznych oraz balustrad, loggii i balkonów. Oprócz tego należy też skontrolować stan techniczny urządzeń zamocowanych do ścian i dachu budynku, elementów odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich, pokryć dachowych, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, urządzeń stanowiących zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku, elementów instalacji kanalizacyjnej odprowadzających ścieki z budynku czy przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.

Konieczna jest też kontrola instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, a także instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Obowiązkowa kontrola okresowa obejmuje zarówno budynki mieszkalne, jak i użyteczności publicznej.

Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane z obowiązku corocznych kontroli  stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska zwolnieni zostali właściciele domów jednorodzinnych, obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego. Nadal muszą jednak wykonywać kontrole instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, a także dokonywać kontroli pięcioletniej.